Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 czerwca 2023 r.
15:55

Biała Podlaska: Prokuratura umarza śledztwo w sprawie miejskich czynszówek

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Kamienica ZGL przy ulicy Moniuszki w Białej Podlaskiej
Kamienica ZGL przy ulicy Moniuszki w Białej Podlaskiej (fot. archiwum)

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie miejskich czynszówek. Śledczy z inicjatywy radnych mieli zbadać, czy prezydent Michał Litwiniuk (PO) i prezes miejskiej spółki Wojciech Chilewicz należycie wykonali zapisy uchwały regulującej czynsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lutym Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej wszczęła śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w okresie od 25 maja 2022 roku do dnia 23 stycznia 2023 roku (…) przez funkcjonariuszy publicznych – prezydenta Miasta Biała Podlaska i prezesa Zakładu Gospodarki Lokalowej (…), polegającego m.in. na niewykonaniu uchwały Rady Miasta (…) z dnia 29 kwietnia 2022 roku w zakresie sposobu naliczania czynszów, czym ww. funkcjonariusze działali na szkodę interesu publicznego”.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył w ubiegłym roku przewodniczący rady Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), po tym, jak radni przyjęli stosowne stanowisko w tej sprawie na sesji 28 października. To klub Białej Samorządowej wyszedł z taką inicjatywą, którą poparli jeszcze radni Zjednoczonej Prawicy.

Jednak 31 maja prokuratura śledztwo umorzyła. – Podstawą wydania takiej decyzji było stwierdzenie istnienia negatywnej przesłanki procesowej w postaci tzw. „konsumpcji skargi publicznej” – mówi Michał Roman p.o. prokuratora rejonowego.

– Ustaliliśmy, iż kwestia realizacji uchwały Rady Miasta przez zarząd Zakładu Gospodarki Lokalowej w zakresie określania wysokości czynszów była już rozpatrywana w tutejszej prokuraturze w innym postępowaniu. Było ono prowadzone na skutek zawiadomienia złożonego przez grupę lokatorów. Wskazane postępowanie zostało zakończone wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa. Decyzja merytoryczna jest prawomocna, bo została utrzymana w mocy przez Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej – tłumaczy prokurator.

Wróćmy do kwietnia 2022 roku. Wtedy radni przyjęli uchwałę w sprawie „wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021–2025”. Jednak, zdaniem radnych Białej Samorządowej lokatorzy wcale nie odczuwali „realizacji” uchwały m.in. w postaci nowych stawek czynszów. Ale prawnicy z ratusza zapewniali, że jest inaczej. – Od 1 września (2022 roku – przyp. red.) naliczane są nowe stawki. Przy czym należy pamiętać, że radni nie ustalają stawki bazowej. Ją ustala właściciel, czyli prezes ZGL. Radni uchwalili tylko zmianę czynników modyfikujących stawkę – wyjaśniał na sesji prawnik Michał Wasiluk, przypominając, że modyfikacja czynszu wymagała trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia wcześniejszych umów.

Z postanowienia prokuratury cieszą się urzędnicy. – Śledczy potwierdzili to, o czym od początku mówiliśmy. Przecież podczas sesji, gdy część radnych decydowała o skierowania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, nasi mecenasi przestrzegali przed brakiem zasadności takiego działania – przypomina prezydent Michał Litwiniuk). – Nie był to pierwszy raz, gdy merytoryczne argumenty specjalistów z ratusza zostały zignorowane przez część radnych, z klubu Białej Samorządowej i Zjednoczonej Prawicy, na rzecz szukania przez nich sensacji. Z przykrością stwierdzam, że takie zarzuty formułowane są na potrzeby walki politycznej– uważa prezydent.

Satysfakcji nie ukrywa też Wojciech Chilewicz, szef miejskiej spółki. – Od początku wskazywaliśmy, że wszystkie spory powstałe na tle wykonywania umów najmu winne być rozstrzygane przez sąd cywilny pomiędzy stronami tych umów. Kompetencji w tym zakresie nie ma w szczególności Rada Miasta, która nie jest powołana do merytorycznego zajmowania stanowiska na tle wykonywania umów najmu, ale niektórzy z radnych nie potrafią tego zrozumieć – punktuje Chilewicz.

– W uzasadnieniu postanowienia prokuratura wskazała, że wbrew twierdzeniom przewodniczącego Rady Miasta uchwała z 29 kwietnia 2022 roku została wykonana. Jest to zatem kolejna decyzja prokuratury przyznająca, że ZGL działa zgodnie z prawem – stwierdza prezes.

Ale umorzenie śledztwa zdziwiło jednak Bogusława Broniewicza, przewodniczącego rady. – Niestety, ale lokatorzy czują się pokrzywdzeni. Są szykanowani. Wiem, bo pozostaję z nimi w kontakcie – przyznaje. – Podwyżki czynszów wcale nie powodują ofensywy remontowej w zasobach ZGL. Pytanie zatem, gdzie są wpompowywane te pieniądze – zastanawia się Broniewicz.

Na mocy uchwały z 2022 roku stawka bazowa czynszu ma być modyfikowana w zależności od standardów mieszkań. Mniej płacą osoby z lokali usytuowanych na poddaszu, bez podpięcia do miejskiego wodociągu czy z „ciemną kuchnią”. Niższy czynsz dotyczyć miał także tych mieszkań, gdzie występuje grzyb czy pleśń. Przypomnijmy, że to właśnie zaproponowany przez prezesa ZGL Wojciecha Chilewicza wzrost stawki bazowej z 4,70 zł do 7,40 zł za mkw. powierzchni wywołał społeczny sprzeciw wśród lokatorów, którzy poprosili wówczas radnych o pomoc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium