Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

15 marca 2015 r.
13:30
Edytuj ten wpis

Bez nóg, ale z marzeniami. Spotkanie w więzieniu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Artur Labudda z Helu od ponad 25 lat porusza się na wózku inwalidzkim. W piątek spotkał się z więźniami z bialskiego Zakładu Karnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Artur Labudda nogi stracił jako 14-latek w wypadku kolejowym. Pomimo tego, samotnie na quadzie objechał Polskę wzdłuż jej granic, wcześniej UAZ-em wybrał się na Syberię. A kajakiem pokonał siedem polskich rzek. O tym wszystkim opowiedział więźniom z bialskiego Zakładu Karnego.

Spotkanie odbyło się ramach realizowanych tu programów readaptacyjnych. Wcześniej skazani spotkali się m.in. ze specjalistą ds. wizerunku i marketingu politycznego Piotrem Tymochowiczem i z mistrzem olimpijskim Tomaszem Majewskim.

- Więźniowie z ogromną chęcią podchodzą do takich inicjatyw - zapewnia wychowawca z ZK Marcin Jakóbiuk. - Przykład pana Artura pokazuje, że pomimo przeciwności losu, można realizować swoje marzenia - dodaje.

Kolej zabrała mu nogi, ale paradoksalnie właśnie kolej pokochał. - Jestem kustoszem w Muzeum Kolei Helskich przy Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu - precyzuje Labudda. - Po wypadku nie użalałem się nad sobą, że jestem taki pokrzywdzony. Od początku starałem się robić to, co sprawia mi przyjemność - podkreśla.
A przyjemność sprawiają mu podróże, ale te nietypowe. - Postanowiłem objechać Polskę quadem. Pokonałem ponad 6 tys. kilometrów w 52 dni - tak o wyprawie "Granicami bez granic” opowiada pan Artur. - Moją pierwszą wielką podróżą była Syberia. Wybrałem się tam minibusem UAZ-452. Syberia to jest inny świat - wspomina.

Wiosłował też przez 32 dni płynąc kajakiem z Bieszczad do Świnoujścia. W planach ma m.in. wyprawę na pustynię Gobi. - Wspólnie z przyjaciółmi założyliśmy fundację Podróże bez granic. I to właśnie poprzez podróże staramy się wszczepiać w ludzi radość życia i chęć zmian - tłumaczy mieszkaniec Helu.

Prelekcja i pokaz slajdów bardzo zainteresowały skazanych. - Pan Artur ciekawie opowiada. Ma do tego dar. Z przyjemnością się go słucha. Dla nas to jakaś odmiana od codzienności. On pokazuje, że człowiek jest zdolny zrobić wszystko - mówi Dariusz, jeden z osadzonych.

Ale z zapraszaniem gości do zakładu karnego nie zawsze jest łatwo. - Wiele znanych osób chce za takie spotkanie wysokiej opłaty - przyznaje Jakóbiuk.

Spotkania to nie jedyna forma readaptacji skazanych. Ostatnio na terenie więzienia teledysk do piosenki "Czarny chleb i czarna kawa” kręcił zespół Hetman. W klipie wystąpili też więźniowie.

Pozostałe informacje

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium