Ubiegły rok był trudny dla przedsiębiorców, ale Bialskopodlaska Izba Gospodarcza nagrodziła właśnie tych najbardziej wyróżniających się, którzy z pandemii wyszli zwycięsko. Statuetki przyznawane są od 2012 roku. Jedną z nich otrzymała firma produkująca napoje Krynica Vitamin.
Izba zrzesza prawie 100 biznesmenów. – Po pandemii firmy są w różnej kondycji – przyznaje prezes Leszek Horeglad. Na co dzień kieruje dużą grupą Horeglad. – Jeśli chodzi o moją branżę budowlano-drogową, to nie mamy obecnie dobrych kontraktów. Nie zarabiamy. Czekamy z nadzieją na ruchy związane z budowa autostrady A2 czy drogi S19 – zaznacza.
Grupa Horeglad mogła liczyć na ok. 3 mln zł wsparcia od rządu w ramach m.in. tarczy antykryzysowej. – Firmy z naszego terenu są przygotowane do dużych wyzwań, ale nie ma inwestorów, zamawiających. Do przetargów organizowanych przez miasto startuje ok. 5-6 podmiotów. Jedziemy praktycznie na zerowej marży – tłumaczy prezes izby.
Kapituła, w której oprócz członków BIG zasiedli m.in. prezydent Białej Podlaskiej i starosta bialski, nagrodziła w tym roku Krynicę Vitamin, miejską spółkę – Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz firmę budowalną Stanisława Romaniuka.
Firma produkująca napoje swój zakład ma co prawda w sąsiednim powiecie łosickim, ale pracuje tam wielu mieszkańców południowego Podlasia. – Produkujemy napoje od prawie 30 lat, zarówno dla ma marek globalnych, jak i sieci handlowych – mówi Tomasz Kułakowski, rzecznik firmy zatrudniającej ok. 300 osób. Co roku Krynica produkuje ponad 400 mln sztuk napojów.
– W czasie pandemii zaczęliśmy też wypuszczać dezynfektanty. To nas uratowało i przyniosło spore dochody, które pozwalają nam na dalszy rozwój – zaznacza Kułakowski. Biznes będzie się rozrastał. – Planujemy kolejną odnogę biznesową, m.in. produkcję suplementów diety i kosmetyków. Będziemy potrzebowali rąk do pracy – zapowiada rzecznik.
Z kolei firma Romaniuka od 1986 roku działa na bialskim rynku mieszkaniowym. Ostatnio deweloper buduje m.in. bloki na osiedlu Podmiejska. Statuetkę przyznano też miejskiej spółce. – Przy PEC-u powstała ekologiczna ciepłownia na pelet. Jest bardzo innowacyjna pod kątem technologicznym – chwali Horeglad.
Prezes izby zabiega też o kontakty z parlamentarzystami. – Będziemy ich „dusić”, aby wspierali kapitał i biznes południowego Podlasia – zapowiada.
Bialskopodlaska Izba Gospodarcza istnieje od 1990 roku. Zajmuje się m.in. działalnością szkoleniową i promocyjną. Integruje lokalnych przedsiębiorców, stanowi platformę wymiany doświadczeń i informacji.