Biała Podlaska

26 czerwca 2023 r.
15:55

Biała Podlaska: Prokuratura umarza śledztwo w sprawie miejskich czynszówek

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Kamienica ZGL przy ulicy Moniuszki w Białej Podlaskiej
Kamienica ZGL przy ulicy Moniuszki w Białej Podlaskiej (fot. archiwum)

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie miejskich czynszówek. Śledczy z inicjatywy radnych mieli zbadać, czy prezydent Michał Litwiniuk (PO) i prezes miejskiej spółki Wojciech Chilewicz należycie wykonali zapisy uchwały regulującej czynsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lutym Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej wszczęła śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w okresie od 25 maja 2022 roku do dnia 23 stycznia 2023 roku (…) przez funkcjonariuszy publicznych – prezydenta Miasta Biała Podlaska i prezesa Zakładu Gospodarki Lokalowej (…), polegającego m.in. na niewykonaniu uchwały Rady Miasta (…) z dnia 29 kwietnia 2022 roku w zakresie sposobu naliczania czynszów, czym ww. funkcjonariusze działali na szkodę interesu publicznego”.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył w ubiegłym roku przewodniczący rady Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), po tym, jak radni przyjęli stosowne stanowisko w tej sprawie na sesji 28 października. To klub Białej Samorządowej wyszedł z taką inicjatywą, którą poparli jeszcze radni Zjednoczonej Prawicy.

Jednak 31 maja prokuratura śledztwo umorzyła. – Podstawą wydania takiej decyzji było stwierdzenie istnienia negatywnej przesłanki procesowej w postaci tzw. „konsumpcji skargi publicznej” – mówi Michał Roman p.o. prokuratora rejonowego.

– Ustaliliśmy, iż kwestia realizacji uchwały Rady Miasta przez zarząd Zakładu Gospodarki Lokalowej w zakresie określania wysokości czynszów była już rozpatrywana w tutejszej prokuraturze w innym postępowaniu. Było ono prowadzone na skutek zawiadomienia złożonego przez grupę lokatorów. Wskazane postępowanie zostało zakończone wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa. Decyzja merytoryczna jest prawomocna, bo została utrzymana w mocy przez Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej – tłumaczy prokurator.

Wróćmy do kwietnia 2022 roku. Wtedy radni przyjęli uchwałę w sprawie „wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021–2025”. Jednak, zdaniem radnych Białej Samorządowej lokatorzy wcale nie odczuwali „realizacji” uchwały m.in. w postaci nowych stawek czynszów. Ale prawnicy z ratusza zapewniali, że jest inaczej. – Od 1 września (2022 roku – przyp. red.) naliczane są nowe stawki. Przy czym należy pamiętać, że radni nie ustalają stawki bazowej. Ją ustala właściciel, czyli prezes ZGL. Radni uchwalili tylko zmianę czynników modyfikujących stawkę – wyjaśniał na sesji prawnik Michał Wasiluk, przypominając, że modyfikacja czynszu wymagała trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia wcześniejszych umów.

Z postanowienia prokuratury cieszą się urzędnicy. – Śledczy potwierdzili to, o czym od początku mówiliśmy. Przecież podczas sesji, gdy część radnych decydowała o skierowania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, nasi mecenasi przestrzegali przed brakiem zasadności takiego działania – przypomina prezydent Michał Litwiniuk). – Nie był to pierwszy raz, gdy merytoryczne argumenty specjalistów z ratusza zostały zignorowane przez część radnych, z klubu Białej Samorządowej i Zjednoczonej Prawicy, na rzecz szukania przez nich sensacji. Z przykrością stwierdzam, że takie zarzuty formułowane są na potrzeby walki politycznej– uważa prezydent.

Satysfakcji nie ukrywa też Wojciech Chilewicz, szef miejskiej spółki. – Od początku wskazywaliśmy, że wszystkie spory powstałe na tle wykonywania umów najmu winne być rozstrzygane przez sąd cywilny pomiędzy stronami tych umów. Kompetencji w tym zakresie nie ma w szczególności Rada Miasta, która nie jest powołana do merytorycznego zajmowania stanowiska na tle wykonywania umów najmu, ale niektórzy z radnych nie potrafią tego zrozumieć – punktuje Chilewicz.

– W uzasadnieniu postanowienia prokuratura wskazała, że wbrew twierdzeniom przewodniczącego Rady Miasta uchwała z 29 kwietnia 2022 roku została wykonana. Jest to zatem kolejna decyzja prokuratury przyznająca, że ZGL działa zgodnie z prawem – stwierdza prezes.

Ale umorzenie śledztwa zdziwiło jednak Bogusława Broniewicza, przewodniczącego rady. – Niestety, ale lokatorzy czują się pokrzywdzeni. Są szykanowani. Wiem, bo pozostaję z nimi w kontakcie – przyznaje. – Podwyżki czynszów wcale nie powodują ofensywy remontowej w zasobach ZGL. Pytanie zatem, gdzie są wpompowywane te pieniądze – zastanawia się Broniewicz.

Na mocy uchwały z 2022 roku stawka bazowa czynszu ma być modyfikowana w zależności od standardów mieszkań. Mniej płacą osoby z lokali usytuowanych na poddaszu, bez podpięcia do miejskiego wodociągu czy z „ciemną kuchnią”. Niższy czynsz dotyczyć miał także tych mieszkań, gdzie występuje grzyb czy pleśń. Przypomnijmy, że to właśnie zaproponowany przez prezesa ZGL Wojciecha Chilewicza wzrost stawki bazowej z 4,70 zł do 7,40 zł za mkw. powierzchni wywołał społeczny sprzeciw wśród lokatorów, którzy poprosili wówczas radnych o pomoc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium