Od poniedziałku Bialska Onkologia rozpoczęła działalność. Na początek, do nowego pawilonu szpitala przeniesiono poradnie. To inwestycja za 63 mln zł.
Budowa trwała 2 lata.
– Od poniedziałku do nowego budynku przenieśliśmy poradnie: onkologiczną, hematologiczną oraz chemioterapii – mówi Magdalena Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. – Kolejnym etapem będzie przeniesienie oddziału hematologicznego oraz onkologii klinicznej – zapowiada rzecznik.
Na pierwszym z nich będzie 25 miejsc dla pacjentów, a na drugim 54. To dwa razy więcej niż do tej pory. Placówka już zakupiła specjalistyczny sprzęt, m.in. rezonans magnetyczny Tesla.
– To nieocenione narzędzie w zakresie wczesnej diagnostyki onkologicznej i oceny wielu zmian ogniskowych i nowotworowych – podkreśla Us. Jego koszt to 8 mln zł. Na wyposażeniu znalazł się też m.in. mammograf cyfrowy. A do innej pracowni trafił sprzęt endoskopowy z funkcją skalowania obrazu do 4k. – Jest to sprzęt najwyższej klasy z nowatorskimi funkcjami. Chodzi na przykład o czerwone obrazowanie dichromatyczne w celu uwidaczniania naczyń krwionośnych i lokalizacji miejsc krwawienia – tłumaczy rzecznik.
Zdaniem dyrektora, Bialska Onkologia poprawi komfort pacjentów, nie tylko z Białej Podlaskiej. – Przede wszystkim zostaną zwiększone możliwości hospitalizacji pacjentów – podkreśla Adam Chodziński, szef placówki.
Szpital zamierza zwiększyć zatrudnienie. – Jesteśmy szczególnie otwarci na zatrudnienie lekarzy specjalistów w zakresie onkologii i hematologii oraz lekarzy gotowych rozpocząć specjalizację w tych dziedzinach – dodaje Chodziński. Zmniejszą się też kolejki oczekiwania, w szczególności na badanie rezonansem magnetycznym. – Nowe urządzenie o większym polu natężenia nie tylko daje lepszą jakość obrazowania, ale powoduje, że badanie wykonywane jest szybciej – cieszy się dyrektor.
W nowym budynku od grudnia działa też punkt szczepień przeciwko Covid-19.