Jak się żyje niepełnosprawnym w Białej Podlaskiej? To pytanie zadają licealiści w ramach projektu „Otwarte drzwi?”.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Chcemy zwrócić uwagę naszych rówieśników na codzienne problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo – mówi Maciej Dedes z II LO im. E. Plater. – Okazuje się, że nie tylko złe rozwiązania architektoniczne są problemem niepełnosprawnych. To również brak pomocy ze strony innych – dodaje licealista.
Dlatego razem z kolegami - Karolem Szutko, Cezarym Marciniukiem i Kamilem Zarzyckim postanowili w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” przygotować projekt „Otwarte drzwi?”. – W naszym mieście jest wiele miejsc, gdzie brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych. Czasami dotyczy to również budynków publicznych. Staramy się to dokumentować, robiąc zdjęcia – podkreśla Maciej. Zamieszczają je na stronie na Facebooku.
– Przeprowadziliśmy też ankiety, zarówno wśród niepełnosprawnych, jak i naszych rówieśników- podkreśla licealista. Z ankiet wynika m.in. że zdaniem niepełnosprawnych miejska infrastruktura w Białej Podlaskiej raczej im nie sprzyja. – Chcemy aby nasi koledzy sami przekonali się że wcale nie tak łatwo poruszać się na wózku inwalidzkim. Dlatego wypożyczyliśmy 5 wózków z Caritasu. 11 i 12 lutego każdy chętny będzie mógł spróbować wjechać podjazdem do naszej szkoły, później po korytarzach i do sal lekcyjnych – zapowiada Maciej Dedes.
Akcję będą przeprowadzać od godz. 9 do 13. – A na początku marca organizujemy spotkanie na które zapraszamy również osoby niepełnosprawne, które opowiedzą o swoich doświadczeniach. Uczniowie naszej szkoły będą mogli z nimi porozmawiać – zapewnia licealista z „platerki”.
Autorzy projektu zachęcają też mieszkańców aby przyjrzeli się miejskiej infrastrukturze z perspektywy niepełnosprawnych i podsyłali zdjęcia na e-mail: otwartedrzwiprojekt@gmail.com. Licealiści opublikują fotografie na swojej stronie na Facebooku.
Zadaniem uczestników olimpiady „Zwolnieni z teorii”, w której biorą udział uczniowie z II LO, jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Wszyscy dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Natomiast w kwietniu 2016 r. odbędzie się wielki finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty.