Wonny olej wydziela już pięć ikon w cerkwi i na terenie prawosławnej parafii. Cerkiew nie chce wprost mówić o cudzie, ale do Terespola pielgrzymują tłumy wiernych z całej Polski.
– Wonny olej wydzielały trzy ikony Bogurodzicy oraz dwie przedstawiające świętych (w tym jedna dotyczy grupki świętych związanych z miejscowymi ziemiami). Olej pojawia się przez 2–4 dni. Trzy z pięciu ikon są na stałe w cerkwi. Dwie zaś pozostają u parafian.
Jedna z tych ikon zostanie przekazana odrodzonemu prawosławnemu monasterowi w Turkowicach koło Hrubieszowa – informuje rzecznik. I dodaje: W prawosławiu nie mówimy, że ikona "płacze”, lecz że wydziela święty olej. Jest to nazywane mirotoczenije. Stanowi znak obecności Bożej – wyjaśnia.
Do Terespola przybywają tysiące pielgrzymów prawosławnych i katolików z całego kraju. W niedzielę specjalne modlitwy przed ikoną Matki Bożej zaczynają się o godz. 17. Proboszcz ostatnio wprowadził we wtorki i czwartki o godz. 10 i 17 nabożeństwa na wzór mnichów na św. Górze Atos.
Pan Jerzy z Białej Podlaskiej też tam pielgrzymował:
- Kiedy byłem tam w poniedziałek, zastałem wielki tłum. Panował niezwykły nastrój. Kupiłem ikonkę, którą duchowny przy ikonie Matki Bożej pędzelkiem namaścił wonnym olejem, wydobywającym się z obrazu. Słyszałem, że niedawno było tu małżeństwo katolików z Białegostoku, które doświadczyło cudownego działania modlitwy w tej cerkwi. Kobieta na wózku po powrocie do domu wstała z niego, a jej mąż chwalił się, że ustąpiły mu przewlekłe kłopoty związane z układem pokarmowym – opowiada pan Jerzy.
Terespolski lek. med. Cezary Düm przyznaje, że intensywne przeżycie misterium nabożeństwamoże pozytywnie wpłynąć na chorych.
– We wtorek przyszła do mnie przewlekle chora kobieta, która od dawna się leczy. Pochwaliła się, że po nabożeństwie w cerkwi trochę lepiej się czuje – wspomina doktor.
Andrzej Boublej przyznaje, że sam był zdumiony, kiedy w niedzielę wieczorem ujrzał, że z ikony przedstawiającej jednego ze świętych wydobywa się obficie olejek.
– Czuje się wtedy bojaźń, obecność Bożą. Jest tam sakrum. Trzeba zatem zachować niezwykłą pokorę. Dlatego, w celu uniknięcia sensacji, ostatnio wprowadziliśmy zakazy robienia zdjęć i filmowania – wyjaśnia rzecznik.
Dodaje, że niedawno arcybiskup Abel wyraził zgodę, aby 22 listopada terespolska parafia uroczyście świętowała święto ikony Bogurodzicy Szybko Spełniającej Prośby.