Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 czerwca 2018 r.
21:05

Gmina nie oszczędza na oświacie. 100-lecie szkoły w Sworach [ZDJĘCIA]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Szkoła Podstawowa w Sworach to jedna z najstarszych szkół w gminie Biała Podlaska. W sobotę obchodzono tu 100–lecie jej istnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie do placówki uczęszcza 176 uczniów. W szkole pracuje 22 nauczycieli.– Z zachowanych dokumentów wynika że pierwsze wzmianki o szkole pojawiają się już w roku 1887, ale wówczas była to placówka zaborcy rosyjskiego i realizowała program rusyfikacji – mówi Gustaw Jakimiuk dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1000–lecia Państwa Polskiego.

Później na terenie obecnego powiatu zaczęła funkcjonować Polska Macierz Szkolna. – W ten sposób  odradzało sie szkolnictwo polskie. Rok 1918, czyli odzyskanie niepodległości, uznajemy za symboliczną datę ukształtowania naszej placówki –dodaje dyrektor.

Na początku szkoła mieściła się w drewnianym budynku, a w 1964 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby, która stoi tutaj do dzisiaj. Mieszkańcy w czynie społecznym przygotowali plac, zwozili materiały budowlane, żwir, zrobili wykopy pod fundamenty, wykonywali wszelkie prace pomocnicze. Koszty pokryte zostały ze Społecznego Funduszu Budowy Szkół, a w szczególności z dobrowolnych składek mieszkańców.

1 września 1966 roku szkoła zyskała nazwę 1000 – lecia Państwa Polskiego.– Obecnie możemy pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą, mamy dużą halę sportową, boiska, plac zabaw. Teren jest monitorowany – wymienia Jakimiuk, który dyrektorem jest od 8 lat. – A od września nasze przedszkole będzie pracować do godz. 16:30 – dodaje. Wójt Wiesław Panasiuk przyznaje że to jedna z najstarszych szkół w gminie.

– Przechodziła różne koleje losu, ale nieprzerwanie od 100 lat naucza. Zmieniła się nie do poznania, dzisiaj jest nowoczesna, powstał tu piękny kompleks. Nie mamy czego się wstydzić– podkreśla Panasiuk.– Klasy nie są przepełnione, kadra jest odpowiednio wykształcona. Nasze szkoły mają już swoją renomę i nie mamy tego problemu, że uczniowie uciekają nam do miasta – zaznacza wójt. Na przestrzeni ostatnich 20 lat gmina nie zlikwidowała żadnej szkoły. – A wręcz przeciwnie, mamy na przykład zamiar rozbudować szkołę w Grabanowie – przyznaje Wiesław Panasiuk, podkreślając że gmina nie żałuje pieniędzy na edukację młodego pokolenia. – W ostatnim roku, oprócz subwencji oświatowej z ministerstwa, do oświaty z budżetu gminy dołożyliśmy 4 mln zł.

Przypomnijmy że od września ruszy też gminne przedszkole w Rakowiskach.

Na sobotnie uroczystości z okazji 100–lecia placówki przybyli nauczyciele, uczniowie, absolwenci, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.  W szkole odsłonięto tablicę pamiątkową. – Należę do harcerstwa. Zbiórki i wyjazdy na obozy są najfajniejsze– przyznaje Karol Petruk uczeń szóstej klasy. – Przeprowadziłem się tutaj z Białej Podlaskiej, nawet bardziej mi się podoba w tej szkole niż w mieście – dodaje Karol.

Na miejscu można też było oglądać stare fotografie i archiwalne dokumenty.  – Mam dobre wspomnienia, do których wracam z sentymentem. Pamiętam tylko dobre rzeczy, teraz moje dzieci tutaj się uczą – zaznacza Patrycja Gromadzka, absolwentka. – Szkoła uczyła wychowania, był też nacisk na naukę. Mieliśmy dobre kontakty z nauczycielami, o wszystkim można było z nimi porozmawiać – dodaje pani Patrycja.

Niemniej jednak, władze gminy przyznają że niż demograficzny jest nieubłagany i co roku gmina odnotowuje ok. 30 uczniów mniej w gminnych szkołach.

Ciekawostki z historii szkoły

*W 1887 roku budynek szkoły był drewniany, podzielony na salę lekcyjną i pokój z kuchnią i spiżarnią dla nauczyciela. Budżet szkoły wynosił 422 rubli i pochodził od rządu carskiego. Ludność przeciwstawiała się uciskowi carskiemu i rusyfikacji. Większość gospodarzy nie posyłała swoich dzieci do szkoły, tylko organizowała tajne nauczanie w języku polskim.

*Od 1 września 1919 roku szkolnictwo objęły władze polskie i nauka trwała nieprzerwanie do momentu wybuchu II wojny światowej. Nauczane przedmioty to: religia, język polski, rachunki z geometrią, przyroda, geografia, historia, rysunki, roboty, śpiew, gry i gimnastyka.

*W 1938 roku w Sworach istniała szkoła powszechna II stopnia, do której uczęszczało 251 dzieci. Na terenie gminy było 6 szkół I stopnia w Makarówce, Cełujkach, Kownatach, Krośnie, Krzymowskich, Worońcu

* W 1964 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby szkoły w Sworach. Mieszkańcy w tzw. czynach społecznych przygotowali plac, zwozili materiały budowlane, żwir, zrobili wykopy pod fundamenty, wykonywali wszelkie prace pomocnicze.

* Istotnym elementem wychowawczym lat osiemdziesiątych było wychowywanie poprzez różnorakie prace społeczne. Jesienią grupy uczniów brały udział w pracach polowych przy burakach cukrowych czy ziemniakach. Okres wiosenny to prace przy sadzeniu drzewek. Wszystkie te formy pracy były nagradzane pieniężnie, uczniowie wypracowywali fundusze na dofinansowanie do wycieczki, biletów na spektakl filmowy lub teatralny.

* 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkoły podstawowe zostały gminy.

* Od roku 2000 dzięki zaangażowaniu organu prowadzącego i sponsorów m.in. odnowiono budynek szkolny, wybudowano parking szkolny.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta pewnie pokonała Ulzhan Sarsenbek i zameldowała się w finale Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

19-letnia Kazaszka nie ma ostatnio najlepszej passy, bo zdecydowanie częściej przegrywa niż wygrywa. W dodatku te porażki zostały poniesione w rywalizacji z dość przeciętnymi przeciwniczkami. W piątek też przegrała, chociaż tym razem została pobita przez wybitną zawodniczkę, Julię Szeremetę.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium