Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

15 czerwca 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Jak usprawnić granicę? Pomysły celników, przewoźników i polityków

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Więcej przejść granicznych i sprawniejszych odpraw - postulują przewoźnicy. Celnicy mówią z kolei o poprawie infrastruktury i elektronicznych ułatwieniach na granicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Okazją do dyskusji była piątkowa konferencja Służby Celnej oraz Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Ci ostatni skarżą się m.in. na kolejki do przejść granicznych. - Tracimy nie tylko my, ale również Skarb Państwa - mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. - Kolejki mogą być niewielkie, ale jeżeli utrzymują się przez cały rok, to z budżetu państwa ulatuje, co najmniej pół miliona złotych - dodaje.

Podczas konferencji w Janowie Podlaskim przewoźnicy dopominali się też o nowe przejścia graniczne, które mogłyby rozładować kolejki. Tu potrzebna jest pomoc rządu. - Z roku na rok zwiększa się liczba ciężarówek przekraczających wschodnią granicę. Trzeba, zatem zadbać o odpowiednią infrastrukturę, m.in. drogi dojazdowe i parkingi. Ale też o wyposażenie służb celnych i granicznych - potwierdza Stanisław Żmijan, poseł z Międzyrzeca Podlaskiego, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.
Oprócz rozwiązań infrastrukturalnych, celnicy zapowiadają większą informatyzację odpraw. - Chodzi o to, by przewoźnik przyjeżdżając na przejście, miał już otwarty szlaban - mówi w skrócie Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef służby celnej. W tym celu powstanie system eBooking truck. Izba Celna w Białej Podlaskiej stosuje już eBooking Bus dla autobusowego ruchu turystycznego. - Idea eBookingu polega na wcześniejszym elektronicznym powiadomieniu celników o planowanym przyjeździe na przejście graniczne - tłumaczy Kapica. - Obecnie pracujemy nad takim systemem rejestracji dla ciężarówek, który pilotażowo uruchomimy na przejściach w Koroszczynie i Grzechotkach - dodaje szef służby celnej. Kiedy? - Najprawdopodobniej pod koniec tego roku lub na początku przyszłego - przypuszcza Kapica. Za to już teraz, działa serwis www.granica.gov.pl, gdzie przewoźnicy mogą m.in. na bieżąco sprawdzić czas oczekiwania na granicy.

Wojewoda lubelski Wojciech Wilk przekonuje, że infrastruktura graniczna jest dobrze dofinansowana, a dzięki temu, może być modernizowana.- Od 2010 do 2014 r. tylko na Lubelszczyźnie wydaliśmy ponad 270 mln zł na przejścia graniczne - precyzuje Wilk. - Staramy się wykorzystać to położenie. Na przykład, pod koniec czerwca otwieramy przejście graniczne z Ukrainą w Dołhobyczowie - dodaje. Będzie to czwarte polsko-ukraińskie przejście na Lubelszczyźnie.

- Ruch tranzytowy może być szansą i zarazem problemem dla regionu. To zależy od jego organizacji - uważa z kolei ekonomista prof. Witold Orłowski członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP. - Polska Wschodnia musi się jeszcze nauczyć wykorzystywać swoje położenie - dodaje. - W tym celu można np. sięgnąć po środki unijne. Zdaniem ekonomisty, rozwój gospodarczy przygranicznych terenów polega także na świadczeniu tych usług, których Ukraina i Białoruś nie mają u siebie, a jeżeli już mają, to często ze względu na cenę wybierają Polskę.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium