Imigranci najpierw trafią do ośrodków recepcyjnych, m.in. w Białej Podlaskiej. Potwierdza to obecna ekipa rządząca w Polsce.
O sprawę uchodźców w formie interpelacji zapytał poseł Robert Winnicki (Kukiz’15).
- Czy istnieją plany utworzenia jednego ośrodka, do którego będą trafiać wszyscy uchodźcy relokowani do Polski przed rozlokowaniem ich w docelowych ośrodkach, czy też relokowani uchodźcy będą trafiać bezpośrednio do wyznaczonych, docelowych ośrodków? - pyta Winnicki.
7 stycznia na interpelację odpowiedział Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. "Zgodnie ze standardową metodą działania Urzędu do Spraw Cudzoziemców wszystkie osoby relokowane powinny w pierwszej kolejności zostać skierowane do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych Urzędu do Spraw Cudzoziemców (znajdujących się w Białej Podlaskiej i w Podkowie Leśnej-Dębaku), które posiadają wyposażenie umożliwiające przeprowadzenie procedury filtra epidemiologicznego.
Po przejściu wstępnych procedur organizacyjnych oraz badań medycznych osoby relokowane będą kwaterowane w ośrodkach docelowych na terenie kraju. Decyzje odnośnie konkretnych miejsc ich rozlokowania jeszcze nie zapadły”- informuje wiceminister.
Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował, że Polska przyjmie ok. 7 tys. imigrantów w ciągu dwóch lat (2016 - 2017 r.). „Rząd RP jest świadomy dotychczasowych zobowiązań podjętych na forum UE, pomimo zasadniczych zastrzeżeń co do stosowania automatyzmu zarówno w odniesieniu do relokacji uchodźców, jaki i do przesiedleń. W ocenie Rządu RP powinna obowiązywać zasada dobrowolności w tym zakresie” – podkreśla Skiba. Przy resorcie powstanie specjalny zespół, który będzie odpowiadał za zapewnienie bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji do Polski uchodźców.
W październiku ubiegłego roku prezydent Białej Podlaskiej negatywnie ocenił możliwości przyjęcia uchodźców z Syrii i Erytrei do Białej Podlaskiej. W tutejszym ośrodku recepcyjnym powstał nowoczesny filtr epidemiologiczny. A procedura nadania statusu uchodźcy zaczyna się od badań lekarskich, m.in., na obecność wirusa HIV czy chorób zakaźnych. Badania odbywają się właśnie w ramach tzw. filtrów epidemiologicznych, czyli pewnego rodzaju przychodni. Urząd ds. Cudzoziemców ma takie obiekty w Białej Podlaskiej oraz w Podkowie Leśnej k. Warszawy.