Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 listopada 2018 r.
16:21

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

0 1 A A
(fot. Agnieszka Mazuś)

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć Piotr Duda, pomysłodawca Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, ze wschodu nie pochodzi, to „czuje, że już jest częścią tej drużyny”. Razem z Barbarą Luszawską (Landart Festiwal) w sobotę w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim wręczał nagrodę w kategorii Projekt. Nominowane były trzy cykliczne wydarzenia kulturalne: Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Suwałki Blues Festiwal i Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

– Wykorzystać bluesa do promocja miasta to nie jest najłatwiejszy do realizacji pomysł – stwierdził Piotr Duda gratulując zwycięzcy.

– To naprawdę dobry pomysł, by łączyć promocję, turystykę, ale też samorządy i biznes – nie ma wątpliwości Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival. – Dziś to jedna z największych imprez bluesowych w basenie Morza Bałtyckiego – podkreśla.

 Najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca (Przemyśl). Brama na wschód (Suwałki). Padwa Północy (Zamość). W kategorii Miasto rywalizowały ze sobą ośrodki liczące ok. 60 tys. mieszkańców. Wygrał Zamość.

– Proszę państwa, nie zmieniajmy się! Wschodni rys to coś, co jest naszą największą wartością – przekonywał ze sceny Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.

W kategorii Biznes statuetka powędrowała do marki „Dary Natury” stworzonej przez Mirosława Angielczyka. A złotoskrzydły anioł z napisem „Turystyka” stanie w gabinecie dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. W tej kategorii rywalizowały trzy parki narodowe (Poleski, Roztoczański i Narwiański). 13-osobowa kapituła zdecydowała się wyróżnić ten, który wkrótce może stracić cenne przyrodniczo bagna i torfowiska. W bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego spółka Balamara planuje zbudować nową kopalnię.

Owacjami na stojąco nagrodzono laureatów nagród w kategorii Społecznie odpowiedzialny (dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza) i Honorowy Ambasador Wschodu (prof. Andrzej Strumiłło).

– Stoi tu przed wami Krakus po uszy zakochany w Podlasiu – mówił dziękując za wyróżnienie Paweł Grabowski, lekarz, nauczyciel, pisarz, który uruchomił pierwsze w Polsce hospicjum na terenach wiejskich. – Nasz zespół to dwóch lekarzy, pięć pielęgniarek i czterech fizjoterapeutów. Nie mamy na stałe kapelanów, bo to teren wieloreligijny – tłumaczy szef hospicjum domowego, który obecnie zbiera fundusze na budowę ośrodka stacjonarnego w Makówce koło Narwi.

Nagrodę honorową odebrał prof. Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, fotograf, podróżnik, pisarz, scenograf. Urodzony 91 lat temu w Wilnie, od 20 lat mieszka nad Czarną Hańczą.

– Z tymi wschodami to jest różnie. Ja mam dwa. Pierwszy to wschód bliski, czyli miasto w którym się urodziłem. Do dziś czuję się obywatelem Polski wielonarodowej, ojczyzny obojga narodów. Drugi to wschód daleki, po którym przez wiele lat podróżowałem i skąd przywiozłem 30 tysięcy negatywów. Ex oriente lux - światło przychodzi ze wschodu.

– A mnie wschód kojarzy się z początkiem pięknego dnia – mówił z kolei prof. Stanisław Baj, wybitny malarz i wykładowca warszawskiej ASP, laureat nagrody w kategorii Kultura.

 Nagroda specjalna trafiła do działaczy Stowarzyszenia Panorama Kultur. – Powstaliśmy 15 lat temu, by opowiadać o zjawiskach kulturowych na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim. To fascynujący kawałek świata, o trudnej historii. Może dzięki takim kameralnym działaniom świat stanie się choć odrobinę lepszy – stwierdził Emil Majuk.

Statuetki Ambasador Wschodu redakcja magazynu „Kraina Bugu” przyznała po raz piąty. – Nagrodzone podmioty nie muszą być duże, ale pomysły na działalność muszą być niestandardowe. Łączy je też to, że są realizowane tu na wschodzie. Przez ludzi, którzy ten wschód tworzą. Mamy ambicję, żeby naszych ambasadorów pokazać światu – mówi Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu.

Pozostałe informacje

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!