Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 listopada 2018 r.
16:21

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

(fot. Agnieszka Mazuś)

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć Piotr Duda, pomysłodawca Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, ze wschodu nie pochodzi, to „czuje, że już jest częścią tej drużyny”. Razem z Barbarą Luszawską (Landart Festiwal) w sobotę w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim wręczał nagrodę w kategorii Projekt. Nominowane były trzy cykliczne wydarzenia kulturalne: Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Suwałki Blues Festiwal i Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

– Wykorzystać bluesa do promocja miasta to nie jest najłatwiejszy do realizacji pomysł – stwierdził Piotr Duda gratulując zwycięzcy.

– To naprawdę dobry pomysł, by łączyć promocję, turystykę, ale też samorządy i biznes – nie ma wątpliwości Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival. – Dziś to jedna z największych imprez bluesowych w basenie Morza Bałtyckiego – podkreśla.

 Najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca (Przemyśl). Brama na wschód (Suwałki). Padwa Północy (Zamość). W kategorii Miasto rywalizowały ze sobą ośrodki liczące ok. 60 tys. mieszkańców. Wygrał Zamość.

– Proszę państwa, nie zmieniajmy się! Wschodni rys to coś, co jest naszą największą wartością – przekonywał ze sceny Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.

W kategorii Biznes statuetka powędrowała do marki „Dary Natury” stworzonej przez Mirosława Angielczyka. A złotoskrzydły anioł z napisem „Turystyka” stanie w gabinecie dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. W tej kategorii rywalizowały trzy parki narodowe (Poleski, Roztoczański i Narwiański). 13-osobowa kapituła zdecydowała się wyróżnić ten, który wkrótce może stracić cenne przyrodniczo bagna i torfowiska. W bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego spółka Balamara planuje zbudować nową kopalnię.

Owacjami na stojąco nagrodzono laureatów nagród w kategorii Społecznie odpowiedzialny (dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza) i Honorowy Ambasador Wschodu (prof. Andrzej Strumiłło).

– Stoi tu przed wami Krakus po uszy zakochany w Podlasiu – mówił dziękując za wyróżnienie Paweł Grabowski, lekarz, nauczyciel, pisarz, który uruchomił pierwsze w Polsce hospicjum na terenach wiejskich. – Nasz zespół to dwóch lekarzy, pięć pielęgniarek i czterech fizjoterapeutów. Nie mamy na stałe kapelanów, bo to teren wieloreligijny – tłumaczy szef hospicjum domowego, który obecnie zbiera fundusze na budowę ośrodka stacjonarnego w Makówce koło Narwi.

Nagrodę honorową odebrał prof. Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, fotograf, podróżnik, pisarz, scenograf. Urodzony 91 lat temu w Wilnie, od 20 lat mieszka nad Czarną Hańczą.

– Z tymi wschodami to jest różnie. Ja mam dwa. Pierwszy to wschód bliski, czyli miasto w którym się urodziłem. Do dziś czuję się obywatelem Polski wielonarodowej, ojczyzny obojga narodów. Drugi to wschód daleki, po którym przez wiele lat podróżowałem i skąd przywiozłem 30 tysięcy negatywów. Ex oriente lux - światło przychodzi ze wschodu.

– A mnie wschód kojarzy się z początkiem pięknego dnia – mówił z kolei prof. Stanisław Baj, wybitny malarz i wykładowca warszawskiej ASP, laureat nagrody w kategorii Kultura.

 Nagroda specjalna trafiła do działaczy Stowarzyszenia Panorama Kultur. – Powstaliśmy 15 lat temu, by opowiadać o zjawiskach kulturowych na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim. To fascynujący kawałek świata, o trudnej historii. Może dzięki takim kameralnym działaniom świat stanie się choć odrobinę lepszy – stwierdził Emil Majuk.

Statuetki Ambasador Wschodu redakcja magazynu „Kraina Bugu” przyznała po raz piąty. – Nagrodzone podmioty nie muszą być duże, ale pomysły na działalność muszą być niestandardowe. Łączy je też to, że są realizowane tu na wschodzie. Przez ludzi, którzy ten wschód tworzą. Mamy ambicję, żeby naszych ambasadorów pokazać światu – mówi Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu.

Pozostałe informacje

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

A ponieważ już wcześniej łamała nałożone zakazy, to grozi jej też kara do 5 lat więzienia i wysoka grzywna.

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na trasie Lublin-Radom. W Zarzeczu za Puławami zderzyły się dwa samochody marki audi. Poszkodowanych zostało trzy osoby. Droga zablokowana jest w obydwu kierunkach.

Straż pożarna w centrum Lublina
WIDEO

Straż pożarna w centrum Lublina

Kilka zastępów straży pożarnej pojawiło się pod budynkiem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie.

Wieś od kilku dekad marzy o świetlicy. „Nie ma gdzie koła gospodyń wiejskich założyć”

Wieś od kilku dekad marzy o świetlicy. „Nie ma gdzie koła gospodyń wiejskich założyć”

Od dekad mieszkańcy Sławacinka Nowego marzą o wiejskiej świetlicy. Znaleźli już nawet działkę z budynkiem i teraz liczą na przychylność obecnych władz gminy.

Inwestycje w dzielnicy Rury! Remonty, przebudowy i nowe projekty
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje w dzielnicy Rury! Remonty, przebudowy i nowe projekty

Dzielnica Rury, jedna z największych i najstarszych, w Lublinie. Dziś sztandarową inwestycją jest zakończony remont kładki nad ul. Filaretów. Zapowiada się jednak kolejna duża przebudowa, czyli remont ulicy Zana.

Nie żyje polityk PSL. "Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich"

Nie żyje polityk PSL. "Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich"

W wieku 74 lat zmarł Ryszard Stanibuła – polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, były zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Będzie można wyznać publicznie miłość w trakcie meczu Górnika Łęczna

Będzie można wyznać publicznie miłość w trakcie meczu Górnika Łęczna

W niedzielę 16 lutego o godzinie 14.30 Górnik Łęczna zmierzy się na swoim stadionie z ŁKS Łódź. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano będzie to pierwsze spotkanie o punkty w rundzie wiosennej Betclic I Ligi, która wystartuje dwa dni wcześniej, a więc 14 lutego. Dlatego z okazji Walentynek klub z Łęcznej przygotował dla swoich kibiców coś wyjątkowego

Lex deweloper tuż obok Areny Lublin? Zgodę muszą wydać radni
galeria

Lex deweloper tuż obok Areny Lublin? Zgodę muszą wydać radni

Warszawska spółka MDR Inwestycje 14 planuje budowę sześciu bloków mieszkalnych z przedszkolem i biblioteką przy ul. Lubelskiego Lipca ‘80. Problemem jest jednak obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza tam zabudowy mieszkaniowej. Inwestor chce obejść te ograniczenia, korzystając ze specustawy „lex deweloper”. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Lublin.

Ranił żonę i zostawił ją na mrozie. Grozi mu dożywocie

Ranił żonę i zostawił ją na mrozie. Grozi mu dożywocie

Policjanci z Kraśnika wyjaśniają okoliczności tragicznej zbrodni do jakiej doszło w weekend w Annopolu. Sprawcą najprawdopodobniej jest 47-letni mąż ofiary.

Pomoc finansowa dla osób z zadłużeniami – gdzie szukać wsparcia finansowego?

Pomoc finansowa dla osób z zadłużeniami – gdzie szukać wsparcia finansowego?

Problemy finansowe z czasem potrafią narastać. Osoby, które kompletnie nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań, doprowadzają do tego, że niemalże całkowicie tracą zdolność kredytową. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Rozwiązaniem problemów dla osób w takiej sytuacji może być pożyczka pozabankowa. Zobacz, jak to działa!

Co opłaca się sprzedawać online w 2025 roku?

Co opłaca się sprzedawać online w 2025 roku?

Handel internetowy nieustannie ewoluuje, a zmiany technologiczne oraz rosnąca automatyzacja wpływają na to, co warto sprzedawać online. W 2025 roku wciąż będą branże, które nie tylko przetrwają, ale również zapewnią wysokie zyski. Poniżej przedstawiamy produkty i usługi, które w najbliższych latach będą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Renegocjacja warunków kredytu - jak poprawić swoją sytuację finansową?

Renegocjacja warunków kredytu - jak poprawić swoją sytuację finansową?

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czy możliwa jest renegocjacja warunków kredytu i jakie korzyści może przynieść. Zmiana umowy kredytowej może pomóc w obniżeniu miesięcznych rat, dostosowaniu harmonogramu spłat czy uzyskaniu lepszych warunków oprocentowania. Warto wiedzieć, na czym polega ten proces, jakie elementy można renegocjować i jak skutecznie przeprowadzić negocjacje z bankiem.

Mieszkańcy czują się wykluczeni komunikacyjnie. Gmina odpiera zarzuty
gmina Głusk

Mieszkańcy czują się wykluczeni komunikacyjnie. Gmina odpiera zarzuty

Chodzi o Majdan Mętowski. W anonimowym liście do redakcji, jej autor żali się, że mieszkańcy tej wsi zostali pozbawieni powrotnych kursów do domu. Gmina twierdzi, że zmiana w rozkładzie jazdy została wprowadzona na prośbę samych mieszkańców i że nie brakuje kursów powrotnych. Są zamieszczone na stronie urzędu gminy.

Rosja atakuje Ukrainę. Wojsko polskie poderwało myśliwce

Rosja atakuje Ukrainę. Wojsko polskie poderwało myśliwce

We wtorkowy poranek Dowództwo Operacyjne poinformowało o poderwaniu w powietrze polskich myśliwców.

Nowa siła polityczna w mieście otwiera swoje biuro

Nowa siła polityczna w mieście otwiera swoje biuro

W Białej Podlaskiej formalizuje się środowisko skupione wokół Konfederacji. W środę z mieszkańcami spotka się poseł Bartłomiej Pejo, a później oddział otworzy swoje biuro.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium