Bialski program przywracania rzeki miastu znalazł się na liście przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla rozwoju województwa lubelskiego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Chociaż dokument z listą projektów Urząd Marszałkowski zaktualizował już pod koniec marca, Biała Podlaska chwali się tym dopiero teraz. – Potwierdzam, że program przywracania rzeki miastu zyskał pozytywną rekomendację i znalazł się na liście przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa.
W program wpisuje się szereg inwestycji, m.in.: uporządkowanie i przygotowanie 36 hektarów terenów inwestycyjnych na byłym lotnisku wojskowym, budowa systemu ścieżek rowerowych z infrastrukturą towarzyszącą, modernizacja rynku owocowo-warzywnego przy Al. Tysiąclecia czy dalsza rewitalizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów.
– Urząd Miasta czeka teraz procedura negocjacyjna, podczas której wszystkie zadania będą uszczegółowione. Realizacja ma rozpocząć się w 2017 roku i potrwa pięć lat – podkreśla Michał Trantau, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej. W tegorocznym budżecie zabezpieczono środki na przygotowanie dokumentacji poszczególnych projektów. Ich realizacja będzie w dużej mierze sfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego. Sama tylko budowa systemu ścieżek rowerowych z infrastrukturą towarzyszącą szacowana jest na 30 mln zł.
Przypomnijmy, że ten projekt przywracania rzeki miastu mocno promował w swojej kampanii wyborczej w 2014 roku były prezydent Andrzej Czapski. W jego pierwotnej wersji była też mowa o wieżach wspinaczkowych, parkach linowych czy torze kajakowym. Po objęciu stanowiska Dariusz Stefaniuk nie zrezygnował z projektu poprzednika, ale mocno go zmienił. – Nie rezygnujemy z programu, ale chcemy go zmienić, tak by projekt „plaża” połączyć z projektem „praca” – tłumaczył wtedy Stefaniuk.
Do marszałka wpłynęło w sumie 129 projektów z całego województwa. Po ocenie na liście znalazło się 67.