W 2014 roku mieszkańcy Radzynia Podlaskiego wyprodukowali ponad 4,7 tys. ton odpadów. Ponad 51 proc. to śmieci niesegregowane. Urząd Miasta chce to zmienić.
- Działania proekologiczne już trwają i będę trwały cały rok. Chodzi nam o podniesienie świadomości mieszkańców odnośnie segregacji odpadów i zmiany deklaracji - mówi Piotr Tarnowski z Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta.
Dlatego w szkołach organizowane są na ten temat spotkania i konkursy. Ostatnio konkurs zorganizował też radzyński magistrat. Wystarczy zaprojektować logo promocyjnej akcji "Radzyń segreguje”. Można wygrać tablet. Prace należy zgłaszać do 28 lutego.
Zakład Zagospodarowania Odpadami Komunalnymi w Adamkach, gdzie trafiają m.in. śmieci z Radzynia Podlaskiego powstał w 2010 roku. W sumie, obsługuje 16 gmin. - Ze zmieszanych odpadów komunalnych udaje się odzyskać od 6 do 15 proc. użytecznych i nadających się do recyklingu i ponownego użycia frakcji papieru, szkła, metali czy tworzyw sztucznych - podkreśla Tarnowski.
W roku ubiegłym mieszkaniec Radzynia wytworzył średnio 280 kg odpadów, w tym ok. 148 kg zmieszanych i ok. 132 kg odpadów segregowanych. - Procent recyklingu i ponownego użycia w zakładzie w Adamkach w 2014 r. wyniósł 16,6 proc. - dodaje urzędnik.
Zakład Zagospodarowania działa też w Białej Podlaskiej. Przerabia 30 tys. ton odpadów rocznie, a to dopiero 60 proc. tego, co może przyjąć. Z odpadów biodegradowalnych zakład wytwarza biogaz, a z odpadów palnych paliwo alternatywne. Z biogazu powstaje energia elektryczna i cieplna na potrzeby ZZO. Możliwy jest także przesył biogazu do innych budynków użyteczności publicznej, np. do oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej.