Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 czerwca 2010 r.
18:43
Edytuj ten wpis

Radzyń Podlaski to nie tylko pałac. Zobacz co warto zwiedzić

0 1 A A

Na co dzień uczy wychowania fizycznego. W wolnym czasie jest zapalonym turystą, zakręconym na punkcie Radzynia Podlaskiego. Zna tu każdy zaułek, a z młodymi ludźmi odkrywa kolejne magiczne miejsca. W naszym przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” Robert Mazurek zaprasza na spacer po Radzyniu, jakiego nie znacie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Skąd taka pasja? – Opiekuję się Szkolnym Kołem Krajoznawczo-Turystycznym PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim, gdzie jestem nauczycielem wychowania fizycznego – rzeczowo wyjaśnia Robert Mazurek. Radzyń odkrywa dla siebie i pokazuje go młodym ludziom. – Najlepiej z zaskoczenia. Prowadzę zajęcia i pytam: Kto wie, gdzie jest sakralny słup? Otwierają oczy szeroko. Przecież przechodzicie koło niego codziennie.

Oranżeria w Radzyniu

Chodzi o 3,5-metrowy słup, nakryty stożkowym dachem i zwieńczony krzyżem. Najprawdopodobniej postawiono go w związku z epidemiami cholery, który nawiedziły ziemię radzyńską w XIX wieku.
Kiedy zmarł Jan Paweł II gromadzili się w tym miejscu mieszkańcy Radzynia Podlaskiego. Z tej okazji radzyński słup sakralny wzbogacony został o wizerunek polskiego papieża. A coraz więcej ludzi wierzy, że to miejsce wyjątkowe, które chroni mieszkańców od zła i nieszczęść.

Kiedy ma wszystkiego dość, idzie do oranżerii. – Została wzniesiona około 1756 roku, zaprojektował ją Jakub Fontana. Stanowi przykład architektury rokokowej. Zdobią ją rzeźby dłuta Jana Chryzostoma Redlera. Znajdziecie ją we wschodniej części radzyńskiego parku – mówi Robert Mazurek.

Piękny park w Radzyniu Podl.

O niezwykłej budowli piszą ogólnopolskie przewodniki, ktore zaliczają ją do najpiękniejszych oranżerii w Europie.

– Mogę tam siedzieć godzinami. Może dlatego że to miejsce jest bardzo nasłonecznione, daje tyle spokoju i odprężenia. Lubię wpatrywać się we wspaniałą rzeźbę zdobiącą fronton budynku. Przedstawia rydwan Apollina zaprzężony w trzy przepyszne rumaki. Uznawana jest za najlepszą rzeźbę rokokową w Polsce – dodaje pasjonat Radzynia.

Po obejrzeniu oranżerii warto nacieszyć się parkiem o barokowym charakterze. Park również zaprojektował Fontana, a założył go niemiecki ogrodnik Dawid Knackfus. W parku znajdują się pomniki przyrody: modrzew polski i europejski.

Kamień

Z oranżerią związana jest także romantyczna legenda. – Najpierw należy zobaczyć kamień leżący w parku. Widać na nim odcisk kopyta – zaczyna opowieść nasz przewodnik.

Cała legenda związana jest Urszulą Potocką, córką Eustachego Potockiego, która według woli rodziców miała poślubić wojewodę Czerkawskiego, Sanguszkę. Ona jednak kochała Stanisława Paszkowskiego, syna właściciela okolicznej wioski Paszk.

– Ale rodzice postawili na swoim. Podczas wesela panna młoda wymknęła się z przyjęcia i usiadła na ławce, stojącej przed pałacową oranżerią. Tam czekał Stanisław Paszkowski. Wyznali sobie miłość i… pożegnali się na zawsze. Urszula z miłości i tęsknoty umarła kilka lat później.
Pamiątką spotkania jest ślad kopyta odbity w kamieniu.

Kościół

W Radzyniu Podlaskim trzeba też koniecznie zobaczyć renesansowy kościół parafialny z 1641 roku ufundowany przez Stanisława Mniszcha i jego żonę Zofię z Działyńskich. – Najprawdopodobniej projektantem i budowniczym radzyńskiej świątyni był Jan Wolf. Ołtarz główny świątyni datowany jest na początek XVIII wieku. Znajduje się w nim obraz "Św. Trójcy” i zamiennie "Ukrzyżowanie” pędzla Józefa Buchbindera, znanego i cenionego w świecie malarza dzieł religijnych z końca XIX wieku. To mój ulubiony obraz – opowiada Mazurek.

Pojedynek

To właśnie w tym kościele 25 września 1817 odbył się cichy ślub księżnej Anny Sapieżanki z księciem Adamem Czartoryskim. Zanim do ślubu doszło, książę pojedynkował się o swoją przyszłą żonę. Anna poznała Adama w Wilnie w 1816 roku. Kiedy ogłoszono zaręczyny, wybuchł skandal. Generał Ludwik Pac wyzwał Czartoryskiego na pojedynek. Czartoryski został lekko ranny, ale oświadczyn nie wycofał. Wtedy Pac zarzucił konkurentowi, że obiecał zerwać mariaż. Wzburzony Czartoryski wyzwał Paca na kolejny pojedynek. Dalej akcja potoczyła się w błyskawicznym tempie. Do akcji wkroczył car Aleksander, który zakazał pojedynku. Rywale postanowili załatwić sprawę poza granicami Królestwa. W międzyczasie doszło do aresztowania Paca. Pojedynek najprawdopodobniej odbył się w marcu 1817 roku, rywal wycofał swoje pretensje.

Pałac w Radzyniu Podlaskim

Turyści odwiedzający Radzyń obowiązkowo oglądają wspaniały pałac, w czasach Augusta III zaliczany do największych rezydencji w Polsce. To kolejne dzieło Jakuba Fontany. Wnętrza pałacu uległy spaleniu w 1944 roku, po wojnie pałac odbudowano. Na szczęście, zachowały się bogate dekoracje rzeźbiarskie na zewnątrz.

– Można zobaczyć Herkulesa walczącego ze smokiem, Herkulesa pokonującego Cerbera, Tezeusza powalającego Minotaura – wylicza Mazurek.

Radzyń najpierw nazywał się Kozirynek. Czy to żydowskie echa? Nie wiadomo. Wiadomo że w XIX wieku Radzyń Podlaski słynął z nauczania Tory. Stało się tak dzięki rabinowi Jakubowi Leinerowi. Jego syn Gerschom Henoch Leiner zasłynął z tego, że wynalazł niebieski barwnik do zdobienia frędzli rytualnych szat. Świątobliwy rabin produkował ów barwnik z krwi pewnego ślimaka, żyjącego na brzegach Morza Śródziemnego we Włoszech.

Pozostałe informacje

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Motor wygrał ważny mecz w Rzeszowie z Resovią i zbliżył się do gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę. Co po piątkowym spotkaniu powiedzieli trenerzy obu ekip?

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Trzy ostatnie mecze Wisła Grupa Azoty Puławy rozegrała na wyjazdach i dopisała sobie po nich pięć punktów. W piątek podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zremisowali w gościach z GKS 1962 Jastrzębie i na kolejkę przed końcem sezonu wciąż są ponad strefą spadkową

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]
film

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]

Piłkarze Motoru zrobili swoje. W piątkowy wieczór pokonali w Rzeszowie Resovię 3:1 i na razie wskoczyli do strefy barażowej. Porażkę poniosła Wisła Płock, więc drużyna Mateusza Stolarskiego w tabeli na pewno wyprzedzi jednego rywala. Czy kogoś jeszcze? Pozostaje czekać na wyniki pozostałych spotkań.

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]
galeria

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]

Kolejny mecz Orlen Oil Motoru Lublin i kolejna deklasacja rywala. Tym razem lubelskie Koziołki pokonały na własnym torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra. Mecz był bardzo jednostronny, ale miał bardzo ciekawy wątek - powrót do Lublina Jarosława Hampela. Sprawdźcie jaka atmosfera panowała w piątkowy wieczór na stadionie przy Alejach Zygmuntowskich

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!