Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 czerwca 2010 r.
18:43
Edytuj ten wpis

Radzyń Podlaski to nie tylko pałac. Zobacz co warto zwiedzić

Na co dzień uczy wychowania fizycznego. W wolnym czasie jest zapalonym turystą, zakręconym na punkcie Radzynia Podlaskiego. Zna tu każdy zaułek, a z młodymi ludźmi odkrywa kolejne magiczne miejsca. W naszym przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” Robert Mazurek zaprasza na spacer po Radzyniu, jakiego nie znacie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Skąd taka pasja? – Opiekuję się Szkolnym Kołem Krajoznawczo-Turystycznym PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim, gdzie jestem nauczycielem wychowania fizycznego – rzeczowo wyjaśnia Robert Mazurek. Radzyń odkrywa dla siebie i pokazuje go młodym ludziom. – Najlepiej z zaskoczenia. Prowadzę zajęcia i pytam: Kto wie, gdzie jest sakralny słup? Otwierają oczy szeroko. Przecież przechodzicie koło niego codziennie.

Oranżeria w Radzyniu

Chodzi o 3,5-metrowy słup, nakryty stożkowym dachem i zwieńczony krzyżem. Najprawdopodobniej postawiono go w związku z epidemiami cholery, który nawiedziły ziemię radzyńską w XIX wieku.
Kiedy zmarł Jan Paweł II gromadzili się w tym miejscu mieszkańcy Radzynia Podlaskiego. Z tej okazji radzyński słup sakralny wzbogacony został o wizerunek polskiego papieża. A coraz więcej ludzi wierzy, że to miejsce wyjątkowe, które chroni mieszkańców od zła i nieszczęść.

Kiedy ma wszystkiego dość, idzie do oranżerii. – Została wzniesiona około 1756 roku, zaprojektował ją Jakub Fontana. Stanowi przykład architektury rokokowej. Zdobią ją rzeźby dłuta Jana Chryzostoma Redlera. Znajdziecie ją we wschodniej części radzyńskiego parku – mówi Robert Mazurek.

Piękny park w Radzyniu Podl.

O niezwykłej budowli piszą ogólnopolskie przewodniki, ktore zaliczają ją do najpiękniejszych oranżerii w Europie.

– Mogę tam siedzieć godzinami. Może dlatego że to miejsce jest bardzo nasłonecznione, daje tyle spokoju i odprężenia. Lubię wpatrywać się we wspaniałą rzeźbę zdobiącą fronton budynku. Przedstawia rydwan Apollina zaprzężony w trzy przepyszne rumaki. Uznawana jest za najlepszą rzeźbę rokokową w Polsce – dodaje pasjonat Radzynia.

Po obejrzeniu oranżerii warto nacieszyć się parkiem o barokowym charakterze. Park również zaprojektował Fontana, a założył go niemiecki ogrodnik Dawid Knackfus. W parku znajdują się pomniki przyrody: modrzew polski i europejski.

Kamień

Z oranżerią związana jest także romantyczna legenda. – Najpierw należy zobaczyć kamień leżący w parku. Widać na nim odcisk kopyta – zaczyna opowieść nasz przewodnik.

Cała legenda związana jest Urszulą Potocką, córką Eustachego Potockiego, która według woli rodziców miała poślubić wojewodę Czerkawskiego, Sanguszkę. Ona jednak kochała Stanisława Paszkowskiego, syna właściciela okolicznej wioski Paszk.

– Ale rodzice postawili na swoim. Podczas wesela panna młoda wymknęła się z przyjęcia i usiadła na ławce, stojącej przed pałacową oranżerią. Tam czekał Stanisław Paszkowski. Wyznali sobie miłość i… pożegnali się na zawsze. Urszula z miłości i tęsknoty umarła kilka lat później.
Pamiątką spotkania jest ślad kopyta odbity w kamieniu.

Kościół

W Radzyniu Podlaskim trzeba też koniecznie zobaczyć renesansowy kościół parafialny z 1641 roku ufundowany przez Stanisława Mniszcha i jego żonę Zofię z Działyńskich. – Najprawdopodobniej projektantem i budowniczym radzyńskiej świątyni był Jan Wolf. Ołtarz główny świątyni datowany jest na początek XVIII wieku. Znajduje się w nim obraz "Św. Trójcy” i zamiennie "Ukrzyżowanie” pędzla Józefa Buchbindera, znanego i cenionego w świecie malarza dzieł religijnych z końca XIX wieku. To mój ulubiony obraz – opowiada Mazurek.

Pojedynek

To właśnie w tym kościele 25 września 1817 odbył się cichy ślub księżnej Anny Sapieżanki z księciem Adamem Czartoryskim. Zanim do ślubu doszło, książę pojedynkował się o swoją przyszłą żonę. Anna poznała Adama w Wilnie w 1816 roku. Kiedy ogłoszono zaręczyny, wybuchł skandal. Generał Ludwik Pac wyzwał Czartoryskiego na pojedynek. Czartoryski został lekko ranny, ale oświadczyn nie wycofał. Wtedy Pac zarzucił konkurentowi, że obiecał zerwać mariaż. Wzburzony Czartoryski wyzwał Paca na kolejny pojedynek. Dalej akcja potoczyła się w błyskawicznym tempie. Do akcji wkroczył car Aleksander, który zakazał pojedynku. Rywale postanowili załatwić sprawę poza granicami Królestwa. W międzyczasie doszło do aresztowania Paca. Pojedynek najprawdopodobniej odbył się w marcu 1817 roku, rywal wycofał swoje pretensje.

Pałac w Radzyniu Podlaskim

Turyści odwiedzający Radzyń obowiązkowo oglądają wspaniały pałac, w czasach Augusta III zaliczany do największych rezydencji w Polsce. To kolejne dzieło Jakuba Fontany. Wnętrza pałacu uległy spaleniu w 1944 roku, po wojnie pałac odbudowano. Na szczęście, zachowały się bogate dekoracje rzeźbiarskie na zewnątrz.

– Można zobaczyć Herkulesa walczącego ze smokiem, Herkulesa pokonującego Cerbera, Tezeusza powalającego Minotaura – wylicza Mazurek.

Radzyń najpierw nazywał się Kozirynek. Czy to żydowskie echa? Nie wiadomo. Wiadomo że w XIX wieku Radzyń Podlaski słynął z nauczania Tory. Stało się tak dzięki rabinowi Jakubowi Leinerowi. Jego syn Gerschom Henoch Leiner zasłynął z tego, że wynalazł niebieski barwnik do zdobienia frędzli rytualnych szat. Świątobliwy rabin produkował ów barwnik z krwi pewnego ślimaka, żyjącego na brzegach Morza Śródziemnego we Włoszech.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium