Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 maja 2016 r.
17:51

"Sława przysparza miastu sławy". Jubileusz artystki w Międzyrzecu Podlaskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W niedzielę w holu międzyrzeckiego MOK odsłonięto popiersie Sławy Przybylskiej. Wcześniej piosenkarka dała ponad 2-godzinny koncert (fot. Ewelina Burda)
W niedzielę w holu międzyrzeckiego MOK odsłonięto popiersie Sławy Przybylskiej. Wcześniej piosenkarka dała ponad 2-godzinny koncert (fot. Ewelina Burda)

Miasto ma już kino nazwane jej imieniem. Teraz doszło jeszcze jej popiersie. Sława Przybylska urodziła się 83 lata temu w Międzyrzecu Podlaskim. W tym roku, ta znana polska piosenkarka obchodzi 60-lecie swojej kariery.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z tej okazji w niedzielę w jej rodzinnym mieście odbył się jubileuszowy koncert. Blisko 400 osób przez cztery godziny słuchało najpierw zespołu Czerwony Tulipan, który przygotował 10 utworów z repertuaru Przybylskiej. Później, na scenie pojawiła się główna bohaterka. – 60 lat pracy artystycznej, to poważna sprawa. Jak do tego doszło, sama nie wiem – żartowała artystka.

W wypełnionej po brzegi sali nie zabrakło jej fanów, przyjaciół z dalekiej Ameryki i członków rodziny. – Obie kochamy to miasto. Obie jesteśmy jego honorowymi obywatelkami – mówi Elżbieta Dzikowska, znana podróżniczka, która również pochodzi z Międzyrzeca. Była też przewodniczącą Przyjacielskiego Komitetu, który zawiązał się z okazji jubileuszu. Komitet zbierał m.in. środki na popiersie Sławy Przybylskiej, które w niedzielę stanęło w holu Miejskiego Ośrodka Kultury. – Nie miałam na to żadnego wpływu. To się działo poza mną. Nie wiedziałam, że planowane jest to odsłonięcie – przyznaje 83-letnia piosenkarka. – Nie zajmuję się organizacją. Nie dbam o to aby ktoś mnie jakoś wywyższał. Wręcz przeciwnie, najważniejsze jest dla mnie szukanie, czytanie nowej poezji, którą później włączam do repertuaru. Sprawy tzw. zewnętrzne rozkręca mój mąż – opowiada Przybylska.

I to jej mąż, reżyser Jan Krzyżanowski prowadził niedzielną uroczystość. – Uroczystość jubileuszowa bez ceremonii jest jak zabawa wiejska bez sztachety – zabawiał publiczność swoimi żartami Krzyżanowski. Ale nie było tak słodko. – Przydałaby się tu większa sala. Bo nastąpiła sprzeczność pomiędzy ilością miejsc a liczbą chętnych. Rozwiązanie to budowa hali sportowo-widowiskowej, która zaspokoiłaby potrzeby – radził władzom miasta mąż Przybylskiej.  Niektórym, zwłaszcza zagranicznym gościom było tak gorąco, że wychodzili w trakcie koncertów.

– Potrzebowalibyśmy chyba tysiąca miejsc, aby sprostać wyzwaniu. Bo pani Sława przyciąga tyle osób – mówi burmistrz Zbigniew Kot. – Cieszymy się, że ta jubileuszowa uroczystość mogła wydarzyć się również w Międzyrzecu. Wiemy jak dużą sympatią Polacy darzą panią Sławę. Pieniądze na rzeźbę płynęły z całego kraju – dodaje burmistrz. – Zastanawiamy sie także nad nazwaniem Miejskiego Ośrodka Kultury imieniem Sławy Przybylskiej. Ale to nastąpi dopiero wtedy gdy przeniesiemy się do Pałacu Potockich. Obecnie próbujemy pozyskiwać środki na jego remont – podkreśla z kolei Andrzej Marciniuk, dyrektor MOK.

– Sława przysparza miastu wiele sławy – śmieje się Dzikowska. – Miasto bardzo się zmienia, pięknieje. Przede wszystkim łatwiej do niego dojechać. Mieszkam w Warszawie i ta droga znacznie się skróciła. Poza tym, przejaśniały fasady kamienic, jest dużo młodych ludzi, którzy mam nadzieję, nie będą stąd uciekać. Tylko zadbają o kulturę w mieście – dodaje podróżniczka.

Wstęp na jubileuszowy koncert był bezpłatny. Występy Czerwonego Tulipana i Sławy Przybylskiej sfinansowało miasto (35 tys. zł.).

Sława Przybylska

Urodziła się w 1932 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Skończyła Liceum Sztuk Plastycznych (1950 r.) i Szkołę Główną Służby Zagranicznej w Warszawie (1954 r.). W czasie studiów zorganizowała tercet żeński Syrenki, a jako solistka debiutowała w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków. Uczyła się śpiewu u prof. Wandy Wermińskiej. Później ukończyła Studium Estradowe Polskiego Radia pod opieką prof. Aleksandra Bardiniego. Śpiewała w warszawskiej Stodole, teatrzykach Czarna Kaczka i Tingel-Tangel (z zespołem jazzowym Krzysztofa Komedy) oraz w telewizyjnym Teatrze Piosenki. Jako pierwsza polska wokalistka wystąpiła z własnym recitalem,  zdobywając Złoty Medal na Festiwalu Piosenki we włoskim Pesaro. Nagrała kilkanaście płyt, ostatnią "Mój Okudżawa" w 2015 roku. Obecnie, mieszka w Otwocku.

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium