W Białej Podlaskiej utrwala się nowa tradycja. Promocja książek związanych z regionem lub powstałych nad Bugiem i Krzną staje się wydarzeniem kulturalnym, swoistym świętem.
Prof. Krzysztof Stępnik, prorektor UMCS, poinformował, że wspomniana seria wydawnicza jest świadectwem kontynuacji Kongresu Kultury Polskiej 2000.
Promocja rozpoczęła się od gratulacji i życzeń dla prof. Stępnika, który jako bialczanin z pochodzenia, stara się wspierać region i miasto, wzbogacać je kulturowo. Wcześniej przygotowywał w Kodniu konferencje historycznoliterackie. Jako współorganizator IX Konferencji Podlaskiej został redaktorem książki "Dworki, pejzaże, konie”, stanowiącej pokłosie ogólnopolskiej konferencji, która przed rokiem odbyła się w Janowie Podlaskim i Romanowie (patronat medialny sprawował Dziennik Wschodni, o czym przypomniał prorektor K. Stępnik).
Wygłoszone wówczas referaty dotyczyły naukowych interpretacji nostalgicznych motywów i obrazów kultury polskiej. Zachwyt naukowców wzbudziły podlaskie pejzaże, dworki oraz konie ze stadniny w Janowie Podlaskim (w książce dokumentują to urokliwe fotografie).
- Pragnąłbym, aby seria "Obrazy kultury polskiej” była związana z Białą Podlaską - mówi profesor. Propaguje organizowanie w Janowie Podlaskim, Białej Podlaskiej i Roskoszy ogólnopolskich sympozjów i szkoleń skupiających ludzi kultury, biznesu i polityki. Zafascynowany skrzyżowaniem tradycji i kultur potrafi wzbogacać i mnożyć te wartości.