Kierowcy nie będą już musieli zatrzymywać się na przejeździe kolejowym przy ul. Lubelskiej w Białej Podlaskiej. Powstanie tu wiadukt. Inwestycję sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Ulica Lubelska to jedna z ważniejszych "wylotówek” miasta. O korki w tym miejscu nie trudno. Dlatego już poprzednie władze miasta prowadziły rozmowy z koleją na temat tej inwestycji. Ich wyniki nie były jednak zbyt korzystne dla Białej Podlaskiej.
- Dzięki naszej determinacji, nie obowiązuje już porozumienie, które ze spółką PKP PLK podpisał poprzedni prezydent. Dzięki temu miasto zaoszczędzi nawet 30 mln zł - precyzuje wiceprezydent miasta Adam Chodziński. Wcześniejsze ustalenia zakładały bowiem, że miasto dołoży ze swojej strony na budowę dwupoziomowego skrzyżowania. - W obecnej sytuacji budżetowej, miasta na to nie stać. Nasz roczny budżet inwestycyjny to ok. 10 mln zł - przypomina Chodziński. Wiceprezydent nie ukrywa też, że negocjacje z PKP PLK były trudne.
- W tym momencie rozmawiamy jeszcze z władzami samorządowymi Białej Podlaskiej w celu wyboru jak najlepszej koncepcji tego obiektu. Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg na wykonanie prac po zakończeniu przygotowań projektu. Same roboty powinny rozpocząć się do końca przyszłego roku -zapowiada Maciej Dutkiewicz. - Dyskutujemy m.in. o wariancie, który wcześniej nie był brany pod uwagę, aby skrzyżowanie wybudować w przebiegu ul. Lubelskiej i Witoroskiej. Nie ponosilibyśmy wtedy kolejnych nakładów związanych z dostosowaniem ul. Dalekiej i Koncertowej - tłumaczy Adam Chodziński.
Ile będzie kosztować wiadukt? - Nie możemy jeszcze mówić o konkretnym kosztorysie, jednak zazwyczaj takie projekty pochłaniają kilkanaście milionów złotych - odpowiada rzecznik prasowy PKP PLK. Oprócz budowy dwupoziomowego skrzyżowania PKP PLK planuje też modernizację torów biegnących do Terespola.
Miasto ze swojej strony poniesie koszty związane z dostosowaniem układu komunikacyjnego do nowego obiektu. - To np. kwestia pozyskania gruntów, ale o tym jeszcze rozmawiamy z PKP, bo chcielibyśmy, by spółka też w tym procesie uczestniczyła- przyznaje wiceprezydent.
Lubelska już i tak w remoncie
W piątek przedstawiciele Urzędu Miasta oraz przedstawiciele wykonawcy i nadzoru inwestorskiego spotkali się na miejscu budowy i oglądali przygotowania do budowy ronda, porządkowanie terenu przy ul. Lubelskie oraz budowę kanalizacji deszczowej przy ul. Podleśnej.
(oprac. reda)