W zbiorach ojców Dominikanów znajdziemy wiele zabytków liturgicznych. Wśród nich znajduje się bogato zdobiony ornat zawierający fragmenty datowane na XVI wiek. To najstarsze szaty należące do lubelskiego klasztoru.
W zbiorach klasztoru przechowywane są szaty liturgiczne powstałe od XVI do początków XX wieku. Wśród nich znajduje się jedna, którą nazywają białym krukiem. To komplet zawierający fragmenty najstarszego zabytku tekstylnego znajdującego się w zbiorach klasztoru. Bogate zdobienia ornatu wykonane są z jedwabnych i złotych nici.
– Do wykonania kolumn XVIII-wiecznego ornatu o bokach z francuskiej tkaniny broszowanej z I połowy tego stulecia użyto haftowanej preteksty ornatu XVI-wiecznego. Na niej przedstawiono m.in. scenę Zwiastowania oraz pary świętych pod arkadami: Piotra i Pawła, Macieja i Sylwestra oraz św. Jana i nierozpoznanego biskupa – informuje lubelski konserwator zabytków. I dodaje: – To rzadki przykład tak pięknego i wczesnego haftu figuralnego na naszym terenie. Jego szczegóły (m.in. właśnie charakterystyczne arkadowanie) wykazują pewne związki z XVI wiecznymi haftami flamandzkimi.
Ornat oprócz obecności postaci świętych, zawiera zdobienia roślinne i gotyckie sklepienia znajdujące się nad głowami świętych. Dzięki konserwatorowi zabytków możemy przyjrzeć się tym detalom z bliska i zobaczyć jak precyzyjnie były one wykonywane.