To była jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej. Dzisiaj w Osuchach, niewielkiej wsi w gminie Łukowa (pow. biłgorajski) odbywają się rocznicowe uroczystości wydarzeń sprzed 80 lat.
Te obchody każdego roku gromadzą w Osuchach setki pasjonatów historii, przedstawicieli środowisk kombatanckich, władz, a także wielu mieszkanców regionu. W 2024 roku obchodzona jest już 80. rocznica bitwy, do jakiej w lasach Puszczy Solskiej doszło w trakcie II wojny światowej.
Uroczystości zaczęły się ok. godz. 10. Trwa właśnie msza św. pod przewodnictwem biskupa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W programie są także okolicznościowe wystąpienia, wręczenie nagród laureatom XXV Powiatowego Konkursu o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. W programie jest też przemarsz na partyzancki cmentarz, gdzie odbędzie się apel poległych oraz złożenie wieńców.
Na zakończenie przewidziano rekonstrukcję historyczną.
Do Bitwy pod Osuchami doszło w dniach 25-26 czerwca 1944 roku. Była ona finałem niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej Wicher II. Przeciwko mniej więcej 1 200 partyzantom z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich Niemcy wystawili aż 30 tys. żołnierzy. Polacy nie mieli szans na pokonanie wroga, ale wykazali się wielką odwagą.
Według historyków w tej krwawej potyczce w Puszczy Solskiej zginęło ok. 400 żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Ponad 200 z nich spoczęło na cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Natomiast wziętych do niewoli, Niemcy przesłuchiwali w więzieniu Biłgoraju, a następnie rozstrzeliwali.
Ucierpiała też ludność cywilna. Osuchy zostały spalone, a mieszkańcy wioski wymordowani przez Niemców.