Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
10:34

Biznesmeni Roku 2015. Nasi gracze na międzynarodowym rynku

Autor: Zdjęcie autora jsz p.p.
Marek Jaszczak i Jacek Kuźma. Współwłaściciele Stella Pack mają już kolejne plany inwestycyjne (Fot. Stella Pack)
Marek Jaszczak i Jacek Kuźma. Współwłaściciele Stella Pack mają już kolejne plany inwestycyjne (Fot. Stella Pack)

Firma Stella Pack to jeden z liderów branży FMCG w Polsce i Europie środkowowschodniej. W ubiegłym roku spółka rodem z Lubartowa uruchomiła tam nowy zakład.  O inwestycjach i perspektywach rozwoju rozmawiamy z Markiem Jaszczakiem, Grzegorzem Kuźmą i Jackiem Kuźmą założycielami i właścicielami Stella Pack – zdobywcami tegorocznego lauru Biznesmenów Roku Dziennika Wschodniego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co dokładnie udało się zbudować w Lubartowie i ile nowych miejsc pracy przyniesie ten projekt?

MJ: Nasza najnowsza inwestycja to zakład convertingu uruchomiony w tym roku w Lubartowie na ulicy Wierzbowej. Do tego momentu zatrudnienie w nowym zakładzie znalazło 40 osób. Całość inwestycji pochłonęła około 8 mln złotych. W zakładzie znajdują się automatyczne linie do produkcji jedynych na rynku folii aluminiowych i papierów do pieczenia z tłoczeniem. Jako jedna z niewielu firm w Europie posiadamy najnowocześniejsze linie do automatycznego przewijania i pakowania produktów w kartoniki oraz folię termokurczliwą. Inwestycja oznacza dla nas kilkukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych, co przekłada się bezpośrednio na możliwość pozyskiwania kolejnych kontrahentów i dużych kontraktów.

• Czy warunki działania w małym mieście, jak Lubartów są lepsze od tych w dużym ośrodku, np. Lublinie?

GK: Wywodzimy się z Lubartowa, tutaj zaczynaliśmy naszą działalność i tutaj ją rozwijamy. Kilka lat temu szukając atrakcyjnych warunków dla inwestycji - znaleźliśmy odpowiadającą nam lokalizację w Poniatowej - i tam umiejscowiliśmy nasz zakład produkcyjny. Lokalizacja ta dawała nam w dłuższej perspektywie możliwość rozwoju produkcji wyrobów foliowych oraz recyklingu folii. Jesteśmy zdania, że to przedsiębiorca kreuje sobie przestrzeń i możliwości inwestycji, a sama lokalizacja czy to duże miasto, czy mniejsza miejscowość jest wypadkową jego możliwości oraz profilu działalności.

• Czy firma może liczyć na pomoc lokalnego samorządu?

JK: Tak jak wspomnieliśmy, wywodzimy się z Lubartowa i tutaj rozwijamy firmę. To tutaj odprowadzamy podatki, to tutaj firma ma centralę. Jesteśmy aktywni jeśli chodzi o działalność dla lokalnej społeczności. Samorząd nie jest nam w stanie pomóc jeśli chodzi o rozwój naszej działalności. Uważamy, iż rozwój firmy leży tylko i wyłącznie na barkach prowadzącego działalność przedsiębiorcy.

• Czy przedsiębiorcy z naszego regionu mają możliwość ekspansji na rynkach środkowej i wschodniej Europy? Czy mamy realne szanse konkurowania na rynkach zachodnich?

MJ: Ze względu na nasza położenie mamy przewagę jeśli chodzi o obsługę wspomnianych rynków. Choć w dobie globalizacji odległość straciła na znaczeniu. nie zmienia to faktu, iż nasze pierwsze kroki skierowaliśmy za ścianę wschodnią. Tam też prowadzimy działalność dzięki naszej spółce Stella Pack Ukraina. Eksportujemy min. do Kazachstanu, Armenii, Azerbejdżanu, Rosji, Gruzji. Cieszy nas, iż mimo sytuacji politycznej spółka cały czas się rozwija i notuje bardzo dobre wyniki. Drugim strategicznym kierunkiem jest Rumunia, gdzie również posiadamy swoją spółkę. Jeśli chodzi o Europę Zachodnią widzimy tam duży potencjał, w szczególności dla naszej flagowej marki Stella. Jest ona dostępna w wersji angielskojęzycznej i cały czas budujemy jej pozycję na rynkach zachodnich. Niemcy, Holandia, Dania - te szlaki mamy już przetarte. W pozostałych krajach dopiero zaczynamy budować dystrybucję. Z ciekawostek natomiast możemy powiedzieć, iż najbliższym czasie nasze produkty będzie można znaleźć w tak egzotycznym dla nas miejscu, jak Puerto Rico.

• Czy polskie prawo wciąż utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej? Jakich zmian w przepisach oczekują przedsiębiorcy?

GK: Nie powiem nic nowego. Polskie prawo jest skomplikowane, niejasne i w wielu przypadkach sprzeczne. Możliwość interpretacji tego samego zdarzenia w inny sposób przez tą samą instytucję jest nie do przyjęcia. Prawo powinno być proste, jasne i przejrzyste. Tego właśnie oczekują przedsiębiorcy.

• Jakie są plany rozwoju Stella Pack na najbliższe kilka lat? Czy w tej perspektywie, w naszym regionie mogą poprawić się warunki do inwestowania, czy oczekujecie raczej stagnacji?

JK: Wydaje się nam, iż perspektywy regionu są bardzo dobre. Doganiamy powoli, acz konsekwentnie pozostałe województwa. Pojawiło się lotnisko, pojawiają się nowe drogi. Połączenie z Warszawą i Rzeszowem da na pewno nowy impuls do rozwoju. Jednak są to inwestycje dla Lublina. Z naszej perspektywy zarzucenie budowy drogi S19 i niewielkie inwestycje służące poprawie chociażby komunikacji pomiędzy miastami wokół Lublina, a samym Lublinem nie napawają optymizmem. Pieniądze są skoncentrowane w dużych ośrodkach, a potencjał - co pokazują lokalizacje firm - znajduje się również w miejscowościach ościennych - a tu tych inwestycji jest jak na lekarstwo.

Co do naszej spółki konsekwentnie inwestujemy w produkcję - myślimy o rozbudowie zakładu w Poniatowej oraz nowych liniach technologicznych, które zwiększą nasze moce wytwórcze worków na śmieci oraz moce recyklingu surowców wtórnych. Inwestujemy w rozpoznawalność naszych marek i ich sprzedaż. Są to potężne nakłady, jednak przynoszą one wymierne efekty w dystrybucji. Jesteśmy jedną z niewielu firm z Lubelszczyzny, której produkty można zobaczyć na półkach sklepowych w całym kraju i Europie. Rozwijamy sprzedaż eksportową naszych brandów, która stanowi już 1/3 całego obrotu. Jak pokazują ostatnie lata jest to słuszny kierunek i tego będziemy się konsekwentnie trzymać.

Pozostałe informacje

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium