Siostra chce mi podarować swoje auto. Znajomi jednak odradzają mi jego przyjęcie twierdząc, że zapłacę wysoki podatek od darowizn
Mimo że już ponad pół roku - od 1 stycznia - członkowie najbliższej rodziny korzystają z przywileju bezpodatkowego obdarowywania się składnikami majątku dowolnej wartości, pytań podobnych do przedstawionego wyżej wciąż otrzymujemy sporo. Rzecz wygląda tak: w wyniku nowelizacji Ustawy o podatku od spadków i darowizn małżonkowie, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnukowie, pasierbowie, ojczymowie, macochy oraz rodzeństwo są w całości zwolnieni od wspomnianego podatku, nawet gdy otrzymają darowizny czy spadki warte miliony złotych.
Odpowiedź na pytanie naszej Czytelniczki
Oto co zatem należy zrobić...
• darowizny i spadki przekraczające 9637 zł (od jednej osoby w ciągu pięciu lat), musisz w terminie miesiąca zgłosić naczelnikowi urzędu, w którym się rozliczasz z podatków. W przypadku spadku termin na zawiadomienie naczelnika liczy się od dnia uprawomocnienia się orze-czenia sądu, stwierdzającego nabycie spadku.
• darowizny pieniężne trzeba wysłać obdaro-wanemu na konto bankowe lub przekazem pocztowym.
Spełnienie tych warunków jest bardzo ważne - bez tego daro-wizna będzie opodatkowana.
Oczywiście podstawowym warunkiem zwolnienia od podatku jest otrzymanie darowizny lub spadku od osoby należącej do tzw. zerowej grupy podatkowej (pojęcie nieformalne), czyli wymienionych wyżej członków najbliższej rodziny.
Choć teściowej mówisz: mamo, dla fiskusa to nie to samo
Niestety, opodatkowane są spadki i darowizny od sy-nowej, zięcia, teścia i teściowej, a także od dalszej rodziny i osób niespokrewnionych. Podatek płaci się tu według specjalnej skali (patrz ramka!), a jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa łączącego spadkobiercę ze spadkodawcą i obdarowanego z darczyńcą.
Podwójnie praktyczna uwaga: teściowa nie narazi zięcia na wydatek (podatek), jeśli majątek zapisze córce, a nie obojgu.
Grupy podatkowe
W pierwszej - są teściowie, synowa i zięć. Jest tu także najbliższa rodzina, jednak jej członkowie zapłacą podatek tylko wtedy, gdy nie spełnią wspomnianych już wcześniej warunków zwolnienia podatkowego.
Druga grupa - to dalsza rodzina, m.in. ciotki i wujkowie.
Trzecia grupa podatkowa - to osoby niespokrewnione.
Najniższy podatek płacą osoby zaliczone do pierwszej grupy, najwyższy - do trzeciej.
Podatek płaci się od nadwyżki spadku bądź darowizny ponad tzw. kwotę wolną od tego podatku (patrz - ramka).