Już dziś pomyśl o tym, co możesz odliczyć sobie od podatku
za 2006 rok. Od tego tygodnia w każdy wtorek będziemy pisać, z jakich odpisów podatkowych będziesz mógł skorzystać w tym roku. Dziś - o uldze odsetkowej.
Ile i kiedy odpisujemy
Z ulgi odsetkowej mogą skorzystać ci podatnicy, którzy zaciągnęli lub zaciągną kredyt mieszkaniowy do końca 2006 roku. Mają do niej prawo osoby, które umowę kredytową na kupno mieszkania lub domu zawarły nie wcześniej niż 1 stycznia 2002 roku. Prawo to przysługuje do upływu umownego terminu spłaty pożyczki, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 roku. Odpisów można dokonywać każdego roku w kwocie wskazanej każdorazowo przez ministra finansów. Podatnik ma prawo do odliczenia odsetek od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty będącej iloczynem 70 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania lub domu. W tym roku odsetki można odliczyć od kwoty 189 tys. zł.
Tylko z rynku pierwotnego
Ustawodawca dokładnie określił, jakie inwestycje mieszkaniowe mogą wchodzić w grę przy korzystaniu z ulgi odsetkowej. Jest to przede wszystkim kupno mieszkań i domów, budowa domów oraz ich adaptacja na cele mieszkaniowe. Może to być także wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej.
Mieszkania i domy muszą pochodzić z rynku pierwotnego. Kupno nieruchomości na rynku wtórnym nie daje nam prawa do ulgi.
Ważne jest również miejsce położenia domu czy mieszkania (bezwzględnie na terenie Polski) oraz udokumentowane przeznaczenie gruntu, na którym wzniesiono nieruchomość, pod budownictwo mieszkaniowe. Nie możemy odliczyć odsetek od kredytu, który przeznaczymy wyłącznie na zakup gruntu pod budowę domu.
Tylko banki i SKOK-i
Z umowy kredytu musi jasno wynikać, że pożyczka zostanie przeznaczona na inwestycję związaną z ulgą odsetkową. Dlatego należy pamiętać, żeby w umowie kredytowej zastrzec odpowiedni zapis. Odliczeniu podlegają tylko odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek). Pieniądze muszą więc pochodzić z banku lub SKOK.
Od podatku odpisujemy wyłącznie odsetki zapłacone w danym roku podatkowym. Ich wysokość musi być udokumentowana zaświadczeniem wystawionym przez instytucję, która udzieliła nam kredytu.
Witold Grabarczuk
x Podatnik, który po raz pierwszy będzie odliczał ulgę odsetkową od podatku, powinien dołączyć do zeznania podatkowego oprócz
PIT/D także PIT/2K. Jest to oświadczenie o wszystkich poniesionych wydatkach na inwestycję. Oprócz danych osobowych wpisujemy tu także informacje dotyczące kredytu - rok jego uzyskania i wysokość. Należy także wskazać rodzaj inwestycji, na którą zaciągnięto kredyt, datę jej rozpoczęcia i zakończenia. Załączniki te dołączamy do zeznania rocznego i wysyłamy do właściwego urzędu skarbowego. Oświadczenie PIT/2K załączamy jedynie w tym roku, w którym po raz pierwszy odliczamy odsetki od kredytu. Jeśli więc w tym roku zaciągnęliśmy kredyt i rozpoczęliśmy jego spłatę - do najbliższego zeznania załączymy
to oświadczenie. •
Skorzystasz, jak skończysz
(mk)
Okiem eksperta
Ewa Królikowska, doradca finansowy
x Wprowadzona od 1 stycznia 2002 r. możliwość odliczania odsetek ma zniknąć z ustawy z początkiem 2007 roku. Nie oznacza to jednak, że ulga w ogóle zniknie z podatkowego krajobrazu. Podatnicy, którzy planowali zakup mieszkania i wkalkulowali w inwestycję korzyści z długoletniego rozliczania ulgi odsetkowej, dostaną gwarancję kontynuowania tego prawa. Zgodnie z przepisem przejściowym każdy, komu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt czy pożyczka mieszkaniowa, nadal będzie korzystał z odliczenia. Uprawnienie to będzie przysługiwało do upływu terminu spłaty określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do końca 2027 roku. •