Przez cały przyszły rok mają obowiązywać obniżone o połowę stawki za zajęcie miejskich terenów pod ogródki gastronomiczne i stoiska handlowe. Zapowiedział to we wtorek prezydent Lublina, a już w przyszłym tygodniu ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć Rada Miasta.
Niższe stawki, wprowadzone w związku z epidemią, miały obowiązywać do końca bieżącego roku. O przedłużenie ulgi na cały rok 2021 r. apelował do prezydenta wiceprzewodniczący Rady Miasta, Marcin Nowak. Jego zdaniem samorząd powinien pomóc w taki sposób przedsiębiorcom, w tym m.in. restauratorom. – Bieżący rok w poważnym stopniu ograniczył prawidłowe funkcjonowanie ich firm – pisał Nowak do prezydenta.
Przedwczoraj Ratusz ogłosił, że zamierza utrzymać niższe stawki za tzw. zajęcie pasa drogowego.
– Dotyczy to przede wszystkim obiektów handlowych działających m.in. przy cmentarzach oraz na Starym Mieście, takich jak kioski, pawilony piekarnicze czy kwiaciarnie, ale także uruchamianych w sezonie ogródków gastronomicznych – wylicza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta i dodaje, że Zarząd Dróg i Mostów przygotował projekt uchwały przedłużającej obowiązywanie niższych stawek. – Projekt trafił już do Biura Rady Miasta – dodaje Duma. Radni będą głosować w tej sprawie 17 grudnia.
Jeżeli radni zgodzą się na propozycję Ratusza, to restauratorzy ze Starego Miasta będą w przyszłym roku płacić za ogródki 35 groszy dziennie za każdy zajęty metr kwadratowy miejskiej przestrzeni.
Opłata za zajęcie pasa drogowego dotyczy nie tylko gastronomów, ale też przedsiębiorców zajmujących się handlem. – To bardzo ważne, zwłaszcza dla właścicieli stoisk prowadzących sprzedaż detaliczną w pasie drogowym, których obiekty, mimo ograniczonego funkcjonowania lub całkowitego ich braku, nadal zajmują przestrzeń publiczną – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk.
Nieco inne zasady obowiązują na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, który formalnie nie jest „pasem drogowym” i tutaj obowiązuje czynsz dzierżawny pobierany przez miasto. Przed epidemią stawka wynosiła 1 zł za mkw. dziennie, po wiosennym „odmrożeniu” gastronomii miasto obniżyło stawkę do 50 groszy za mkw. dziennie. Prezydent deklaruje, że tę obniżkę utrzyma.
– Preferencyjne stawki wynajmu powierzchni pod ogródki gastronomiczne będą też w przyszłym roku obowiązywały na deptaku – informuje rzeczniczka Ratusza.