Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 czerwca 2019 r.
16:53

Jadalne opakowania i eko-skóra. Polka i Amerykanin chcą zmienić świat na lepszy

Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów<br />
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów

Czy możliwy jest świat bez folii, tworzyw sztucznych, plastiku? Młodzi ambitni naukowcy z Puław chcą zmienić świat na lepsze. I są na dobrej drodze do zrobienia rewolucji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Róża Rutkowska i Josh Brito to dwójka młodych naukowców, która w tym roku przeprowadziła się do Puław, żeby korzystając z programu Polski Wschodniej rozwijać nowatorską technologię. Z zielonych odpadów potrafią wytworzyć organiczne tworzywa, jakich nie zna świat.

Zielono im

Oboje mają po dwadzieścia parę lat, głowy pełne pomysłów i zapał do zmieniania świata na lepsze. Ich startup, spółka o nazwie MakeGrowLab, powoli zdobywa uznanie w Polsce i za granicą. Jej celem jest wytwarzanie materiałów nowego typu, alternatywy dla skóry zwierzęcej, folii lub plastiku. Dzięki swojej organiczności, po zużyciu i wyrzuceniu na składowisko po kilku miesiącach rozkładają się i znikają. Plastik potrzebuje na to samo nawet setek lat.

Jak to się robi? – To trochę tak, jakbyśmy wytwarzali skórkę od jabłka. Tylko że bez jabłka – tłumaczy Róża Rutkowska, współwłaścicielka spółki. Za proces produkcyjny odpowiadają mikroorganizmy, które we właściwych warunkach, bazując na zielonych odpadach roślinnych, tkają bio-tworzywo. Na razie, w warunkach garażowo-laboratoryjnych, powstają jego niewielkie, próbne skrawki. Nie wyglądają zbyt efektownie, ale ich właściwości są wyjątkowe. Wykonać z nich można niemal wszystko.

– To mogą być opakowania kosmetyków, artykuły jednorazowego użytku, jak np. konfetti, ale także opakowania dla żywności. Tworzywa, które produkujemy, umożliwiają również wykonywanie torebek, czy portfeli – mówi Róża, dodając, że pierwsze rzeczy tego rodzaju już powstały, a zainteresowanie nimi wykazują firmy ze Stanów Zjednoczonych i Australii. – Nasz produkt znalazł się w bibliotece materiałów w Nowym Jorku – przyznaje Rutkowka, przypominając o tym, że startup MGL ma dopiero 2 miesiące.

Odrzucili oferty

Bohaterowie tej opowieści nie są mikrobiologami. Róża ukończyła poznańską School of Form, z zawodu jest projektantką, specjalistką od wzornictwa. Jej wiedza biologiczno-chemiczna wzięła się z pasji oraz wielu miesięcy prób wytworzenia nowego materiału. – Chciałam udowodnić, że mamy coś więcej poza drewnem i metalem – przyznaje. Założenia, jakie przyjęła, zaczęły się sprawdzać. W pewnym momencie swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie do tego projektu wniósł Amerykanin Josh Brito, drugi współwłaściciel spółki MGL.

– Wierzę w tej projekt, bo to jest przyszłość, która dzieje się tu i teraz. Chcemy działać lokalnie, współpracować z przedsiębiorstwami i inspirować do ograniczania zużycia odpadów – mówi Josh. Jak Kalifornijczyk odnajduje się w Puławach? – Kocham Puławy. Zdecydowanie nie jest to Kalifornia, bo to niewielkie miasto, gdzie prawie wszyscy się znają, ale podoba mi się tutaj. Szczególnie Wisła i wiele innych, pięknych miejsc – opowiada.

W nowym mieście dobrze czuje się także pochodząca z Mazowsza Róża. – Jest cicho, spokojnie, można się skupić – mówi, nie kryjąc, że decyzja o przeprowadzce zapadła spontanicznie. Nad Lubelszczyznę oboje trafili dzięki programowi Polska Wschodnia i ofercie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Otrzymaliśmy takie pomieszczenia, na jakich nam zależało. Czyste, wentylowane, ze stałą temperaturą – tłumaczą.

MakeGrowLab dostawał już propozycje przejęcia. Na stole były poważne pieniądze, za które w Puławach można byłoby postawić dom, ale tego rodzaju oferty młodzi naukowcy odrzucają. – Nie robimy tego dla pieniędzy tylko dla idei. Poza tym chcemy mieć pewność, że nikt nas nie kupi, żeby wrzucić te pomysły do szuflady – wyjaśnia Róża Rutkowska. Plany na przyszłość? Na początek zatrudnienie lub pozyskanie nowych pracowników lub wspólników, w tym specjalistów od mikrobiologii. Docelowo MGL chciałoby działać na wszystkich kontynentach, posiadać zautomatyzowane farmy wytwarzające bio-tworzywa, zdobywać nowe rynki i przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów na całym świecie. – To plan długofalowy, ale nasza baza zawsze będzie tutaj – zapewniają.

Startup MakeGrowLab został doceniony w tym roku przez specjalistów z ING Banku Śląskiego, którzy wyróżnili go w konkursie Start-up Challenge w Katowicach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium