Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 czerwca 2019 r.
16:53

Jadalne opakowania i eko-skóra. Polka i Amerykanin chcą zmienić świat na lepszy

1 8 A A
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów<br />
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów

Czy możliwy jest świat bez folii, tworzyw sztucznych, plastiku? Młodzi ambitni naukowcy z Puław chcą zmienić świat na lepsze. I są na dobrej drodze do zrobienia rewolucji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Róża Rutkowska i Josh Brito to dwójka młodych naukowców, która w tym roku przeprowadziła się do Puław, żeby korzystając z programu Polski Wschodniej rozwijać nowatorską technologię. Z zielonych odpadów potrafią wytworzyć organiczne tworzywa, jakich nie zna świat.

Zielono im

Oboje mają po dwadzieścia parę lat, głowy pełne pomysłów i zapał do zmieniania świata na lepsze. Ich startup, spółka o nazwie MakeGrowLab, powoli zdobywa uznanie w Polsce i za granicą. Jej celem jest wytwarzanie materiałów nowego typu, alternatywy dla skóry zwierzęcej, folii lub plastiku. Dzięki swojej organiczności, po zużyciu i wyrzuceniu na składowisko po kilku miesiącach rozkładają się i znikają. Plastik potrzebuje na to samo nawet setek lat.

Jak to się robi? – To trochę tak, jakbyśmy wytwarzali skórkę od jabłka. Tylko że bez jabłka – tłumaczy Róża Rutkowska, współwłaścicielka spółki. Za proces produkcyjny odpowiadają mikroorganizmy, które we właściwych warunkach, bazując na zielonych odpadach roślinnych, tkają bio-tworzywo. Na razie, w warunkach garażowo-laboratoryjnych, powstają jego niewielkie, próbne skrawki. Nie wyglądają zbyt efektownie, ale ich właściwości są wyjątkowe. Wykonać z nich można niemal wszystko.

– To mogą być opakowania kosmetyków, artykuły jednorazowego użytku, jak np. konfetti, ale także opakowania dla żywności. Tworzywa, które produkujemy, umożliwiają również wykonywanie torebek, czy portfeli – mówi Róża, dodając, że pierwsze rzeczy tego rodzaju już powstały, a zainteresowanie nimi wykazują firmy ze Stanów Zjednoczonych i Australii. – Nasz produkt znalazł się w bibliotece materiałów w Nowym Jorku – przyznaje Rutkowka, przypominając o tym, że startup MGL ma dopiero 2 miesiące.

Odrzucili oferty

Bohaterowie tej opowieści nie są mikrobiologami. Róża ukończyła poznańską School of Form, z zawodu jest projektantką, specjalistką od wzornictwa. Jej wiedza biologiczno-chemiczna wzięła się z pasji oraz wielu miesięcy prób wytworzenia nowego materiału. – Chciałam udowodnić, że mamy coś więcej poza drewnem i metalem – przyznaje. Założenia, jakie przyjęła, zaczęły się sprawdzać. W pewnym momencie swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie do tego projektu wniósł Amerykanin Josh Brito, drugi współwłaściciel spółki MGL.

– Wierzę w tej projekt, bo to jest przyszłość, która dzieje się tu i teraz. Chcemy działać lokalnie, współpracować z przedsiębiorstwami i inspirować do ograniczania zużycia odpadów – mówi Josh. Jak Kalifornijczyk odnajduje się w Puławach? – Kocham Puławy. Zdecydowanie nie jest to Kalifornia, bo to niewielkie miasto, gdzie prawie wszyscy się znają, ale podoba mi się tutaj. Szczególnie Wisła i wiele innych, pięknych miejsc – opowiada.

W nowym mieście dobrze czuje się także pochodząca z Mazowsza Róża. – Jest cicho, spokojnie, można się skupić – mówi, nie kryjąc, że decyzja o przeprowadzce zapadła spontanicznie. Nad Lubelszczyznę oboje trafili dzięki programowi Polska Wschodnia i ofercie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Otrzymaliśmy takie pomieszczenia, na jakich nam zależało. Czyste, wentylowane, ze stałą temperaturą – tłumaczą.

MakeGrowLab dostawał już propozycje przejęcia. Na stole były poważne pieniądze, za które w Puławach można byłoby postawić dom, ale tego rodzaju oferty młodzi naukowcy odrzucają. – Nie robimy tego dla pieniędzy tylko dla idei. Poza tym chcemy mieć pewność, że nikt nas nie kupi, żeby wrzucić te pomysły do szuflady – wyjaśnia Róża Rutkowska. Plany na przyszłość? Na początek zatrudnienie lub pozyskanie nowych pracowników lub wspólników, w tym specjalistów od mikrobiologii. Docelowo MGL chciałoby działać na wszystkich kontynentach, posiadać zautomatyzowane farmy wytwarzające bio-tworzywa, zdobywać nowe rynki i przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów na całym świecie. – To plan długofalowy, ale nasza baza zawsze będzie tutaj – zapewniają.

Startup MakeGrowLab został doceniony w tym roku przez specjalistów z ING Banku Śląskiego, którzy wyróżnili go w konkursie Start-up Challenge w Katowicach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium