Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 października 2006 r.
10:22
Edytuj ten wpis

Pożyczanie na mieszkanie nie jest tanie

0 0 A A

Zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny? Pamiętaj, że spłata pożyczonej kwoty i odsetek to nie wszystko. Przed otrzymaniem kredytu poniesiesz koszty, których suma może sięgnąć nawet 7 proc. wartości transakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny, z którego środki przeznaczymy na zakup mieszkania musimy dokładnie obliczyć, jakie poniesiemy w związku z tym koszty. Banki oferują dziś kredytowanie do 100 proc. wartości całej transakcji. Ale wcześniej musimy wiedzieć, ile dokładnie za wszystko zapłacimy.
- Przed podjęciem decyzji o zakupie własnego "M” na kredyt trzeba przede wszystkim określić naszą zdolność kredytową, czyli wyliczyć, ile wolnych środków zostaje nam po opłaceniu wszystkich podstawowych wydatków każdego miesiąca. Wtedy dopiero dowiemy się ile rzeczywiście możemy przeznaczyć na spłatę comiesięcznych rat - mówi Grzegorz Aleksandrowicz, ekspert ds. kredytów hipotecznych z "emFinanse - doradcy kredytowi”.
Druga ważna kwestia to obliczenie, czy wystarczy nam na opłacenie kosztów około kredytowych, tzn. wszelkich opłat związanych z uruchomieniem kredytu: zawarciem umowy kupna, prowizjami i ubezpieczeniami. Pieniądze będą nam też potrzebne na opłaty w banku, sądzie i urzędzie skarbowym.

Kosztowne procenty

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy zadać doradcy kredytowemu w banku to oprocentowanie i koszty uruchomienia kredytu czyli prowizja jaką pobiera bank.
Oprocentowanie to jeden z najważniejszych elementów umowy kredytowej. Nazywane jest ceną kredytu, którą przyjdzie nam zapłacić przez okres na jaki go zaciągniemy. Specjaliści oceniają, że niemal dwie trzecie klientów kieruje się właśnie tym kryterium przy zaciąganiu kredytu.
Najczęściej oprocentowanie ustalane jest w stosunku rocznym i ma charakter zmienny tzn. zmienia się ono wraz ze zmianą stóp procentowych na zasadach ściśle określonych w umowie kredytowej. Takie oprocentowanie kredytów jest korzystne w perspektywie obniżki stóp procentowych przez bank centralny. Konsekwencją jest obniżka przez banki oprocentowanie dla udzielonych kredytów.
Silna konkurencja między bankami sprawia, że oprocentowania kredytów są zbliżone do siebie. Wartość oprocentowania zależy od waluty, okresu kredytowania, wkładu własnego, oceny zdolności kredytowej. Podstawowa zasada: im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe oprocentowanie.
Prowizja waha się zazwyczaj od 0 do 3 proc sumy kredytu. W niektórych bankach z prowizji zwolnione są kredyty udzielane w złotówkach.

Ubezpiecz siebie lub kredyt

Kolejny wydatek to opłacenie ubezpieczeń przejściowych. - Jeżeli klient chce zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości, musi ubezpieczyć brakujący wkład własny - podkreśla Grzegorz Aleksandrowicz. - Zazwyczaj obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia na trzy lata.
Kredytobiorca opłaca również koszt ubezpieczenia spłaty pożyczonego kapitału do czasu wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej. Składka naliczana jest w dwojaki sposób tzn. część banków stosuje comiesięczną składkę ubezpieczeniową płaconą oddzielnie od raty kredytu lub jako podwyższoną ratę kredytową. - Ubezpieczenie obowiązuje do chwili dostarczenia do banku prawomocnego wpisu hipoteki zabezpieczającej kredyt - zauważa ekspert emFinanse.
Coraz częściej banki wymagają dodatkowej formy zabezpieczenia kredytu - ubezpieczenia na życie. To rozwiązanie szeroko stosowane na świecie upowszechnia się także w Polsce. Ubezpieczenie stanowi zamiennik prowizji bankowej. Banki oferują konkurencyjne warunki cenowe dzięki zakupowi ubezpieczeń grupowych. Czasami akceptowana jest cesja z polisy na życie potencjalnego kredytobiorcy (jeśli suma ubezpieczenia opiewa minimum na kwotę zaciąganego kredytu).
Kolejny wymóg stawiany kredytobiorcy, to ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Jego wysokość zależy od wartości nieruchomości i zakresu ubezpieczenia ustalanego indywidualnie.

Nie zapomnij o fiskusie i sądzie

Poza prowizją musisz też się liczyć z dodatkowymi opłatami. W niektórych bankach wcześniejsza spłata kredytu - przed upływem określonego momentu - związana jest właśnie z dodatkową opłatą. Sprawdź więc, czy bez dodatkowych kosztów będziesz mógł spłacić swój kredyt przed umownym terminem. Zdarza się też, że przewalutowanie związane jest z określoną opłatą (od 1 do 1,5 proc. prowizji od aktualnego zadłużenia). Często spotykana jest też opłata za wycenę nieruchomości, na zakup której ma być przeznaczony kredyt (od 300 do 1,5 tys. zł).
Dodatkową opłatą jest podatek od hipoteki. Jego koszt w zależności od rodzaju hipoteki wynosi 19 zł lub 0,001 proc. wartości nieruchomości. Kupując nieruchomości na rynku wtórnym musimy też zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2 proc. wartości transakcji. Takiej opłaty unikniemy kupując nieruchomość na rynku pierwotnym od dewelopera lub spółdzielni.
Inną grupą kosztów związanych z zaciągnięciem i uruchomieniem kredytu są obligatoryjne opłaty sądowe za założenie Księgi Wieczystej (60 zł) i wpisanie do niej hipoteki (200 zł).
Każda transakcja podczas której dochodzi do zmiany właściciela nieruchomości musi być potwierdzona notarialne. Opłaty notarialne za czynności związane z zakupem nieruchomości są zryczałtowane, ale część z nich można negocjować z notariuszem.

Pozostałe informacje

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium