Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 listopada 2019 r.
9:03

Firma z Konopnicy pod Lublinem stawia na roboty. "Już niedługo naszych gości będzie witał robot"

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu (fot. Krzysztof Mazur)

– Tutaj, w recepcji, już niedługo naszych gości będzie witał robot. Odpowie on na kilka podstawowych pytań, np. gdzie goście znajdą sekretariat – oprowadza nas po nowo otwartej części przedsiębiorstwa Zbigniew Kominek, jeden z założycieli firmy Wikpol z Konopnicy pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Widok już po przekroczeniu progu drzwi wejściowych jest dosyć futurystyczny. Przechodząc do kolejnych pomieszczeń, widzimy maszyny zajmujące się pakowaniem, paletyzacją, ale też np. nalewaniem piwa.

Robot w firmie – kwestia czasu

– Nasza przygoda z robotami rozpoczęła się w 2006 roku. Już wtedy wiedzieliśmy, że ten kierunek rozwoju jest wskazany. Nie mieliśmy wątpliwości, że roboty muszą wejść do fabryk, a kiedy to się stanie, to tylko kwestia czasu – mówi Zbigniew Kominek. – Dla nas tworzenie całych systemów jest jak zabawa klockami. Musimy tak dopasować elementy, żeby osiągnąć oczekiwaną przez klienta funkcjonalność – dodaje.

Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu zautomatyzowanych i zrobotyzowanych linii pakowania zbiorczego, paletyzacji i depaletyzacji. Proces robotyzacji produkcji jest z wielu względów korzystny. Mogą o tym świadczyć chociażby liczby podawane przez producentów: wszystkie maszyny wyprodukowane przez spółkę pakują aż 75 tys. kg na minutę i do dziś przepracowały już łącznie 1 250 000 motogodzin. I robią to nadal 24h/dobę przez 365 dni w roku. Są to wartości nieporównywalnie większe od tych generowanych przez pracę człowieka. – Ja i mój wspólnik Zbyszek Warchocki mamy dusze inżynierów. Nowoczesne maszyny i roboty są wynikiem rozwoju technologicznego, dlatego staramy się wykorzystywać i oferować pełnię ich możliwości. Chcemy, żeby tworzone przez Wikpol zrobotyzowane linie były uniwersalne i przyjazne – komentuje Kominek.

Naleje piwo, sprawi radość

– Roboty i ich zastosowanie jest bardzo różne. Czasami na targi czy konferencje przygotowujemy coś, co ma zaintrygować klientów. Tutaj na przykład jest projekt robota nalewającego piwo, który stworzyliśmy na targi Automaticon. Wystarczy postawić szklankę, a robot naleje napój. Konstrukcyjnie jest bardzo prosty, a ile daje radości! – dodaje z uśmiechem Kominek.

– Nadążanie za postępem technologicznym jest pewnego rodzaju wyzwaniem. My w jakiś sposób chłoniemy to, co się dzieje, obserwujemy kierunki rozwoju. Ta technologia nas otacza, a my chcemy dać najlepszy produkt, jakiego oczekuje od nas klient – komentuje prezes.

Firma realizuje zamówienia dla największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw – Współpracujemy z firmami dostarczającymi nowoczesne rozwiązania techniczne, zaczynając od Europy, a kończąc na USA i Japonii – komentuje Kominek.

– Nowatorskim rozwiązaniem, którym możemy się pochwalić, jest możliwość projektowania i komputerowej symulacji pracy linii produkcyjnej w technologii 3D i VR (wirtualna rzeczywistość). Oznacza to, że zainteresowana osoba może założyć gogle i odbyć spacer po wirtualnej linii – dodaje.

Sami założyciele na pytanie o to, co ich napędza do działania, podkreślają ciekawość i pasję. – Od samego początku tak tworzymy i chcemy, żeby funkcjonowało to jeszcze bardzo długo. Mamy nadzieję, że zarażamy tym również naszych pracowników.

Przedsiębiorstwo silnie związane jest z Lublinem, a także Politechniką Lubelską. – Ja i Zbyszek ukończyliśmy tę uczelnię. Mamy do niej duży sentyment i szacunek. Chętnie zapraszamy studentów na praktyki. Z dumą opowiadam historię jednej z naszych młodych pracownic, która jeszcze w czasie studiów była u nas na praktykach. Później jako stażystka brała z nami udział w tworzeniu projektów, aż w końcu jako pełnoprawny inżynier weszła w szeregi naszych pracowników – opowiada Kominek.

Firma zatrudnia dziś ponad 70 osób, czyli znalazła się w segmencie średnich przedsiębiorstw. W ostatnim czasie korzystając z dofinansowania rozpoczęła dużą inwestycję rozbudowę hali produkcyjnej. – Zaczęło robić się ciasno, a liczba zamówień z roku na rok wzrasta – podkreśla z dumą Kominek. Oprócz samej hali produkcyjnej o powierzchni około 1000 mkw. powstała również część biurowa oraz sala konferencyjna wraz z zapleczem, w której można zmieścić do 100 osób. – Odebraliśmy te obiekty niedawno, dlatego nie ma jeszcze całego wyposażenia – podkreśla jeden z założycieli. – W przyszłości chcemy zapraszać tu na zebrania wszystkich pracowników i naszych klientów, ale też np. studentów, aby mogli się uczyć razem z nami.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium