Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 listopada 2019 r.
9:03

Firma z Konopnicy pod Lublinem stawia na roboty. "Już niedługo naszych gości będzie witał robot"

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu (fot. Krzysztof Mazur)

– Tutaj, w recepcji, już niedługo naszych gości będzie witał robot. Odpowie on na kilka podstawowych pytań, np. gdzie goście znajdą sekretariat – oprowadza nas po nowo otwartej części przedsiębiorstwa Zbigniew Kominek, jeden z założycieli firmy Wikpol z Konopnicy pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Widok już po przekroczeniu progu drzwi wejściowych jest dosyć futurystyczny. Przechodząc do kolejnych pomieszczeń, widzimy maszyny zajmujące się pakowaniem, paletyzacją, ale też np. nalewaniem piwa.

Robot w firmie – kwestia czasu

– Nasza przygoda z robotami rozpoczęła się w 2006 roku. Już wtedy wiedzieliśmy, że ten kierunek rozwoju jest wskazany. Nie mieliśmy wątpliwości, że roboty muszą wejść do fabryk, a kiedy to się stanie, to tylko kwestia czasu – mówi Zbigniew Kominek. – Dla nas tworzenie całych systemów jest jak zabawa klockami. Musimy tak dopasować elementy, żeby osiągnąć oczekiwaną przez klienta funkcjonalność – dodaje.

Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu zautomatyzowanych i zrobotyzowanych linii pakowania zbiorczego, paletyzacji i depaletyzacji. Proces robotyzacji produkcji jest z wielu względów korzystny. Mogą o tym świadczyć chociażby liczby podawane przez producentów: wszystkie maszyny wyprodukowane przez spółkę pakują aż 75 tys. kg na minutę i do dziś przepracowały już łącznie 1 250 000 motogodzin. I robią to nadal 24h/dobę przez 365 dni w roku. Są to wartości nieporównywalnie większe od tych generowanych przez pracę człowieka. – Ja i mój wspólnik Zbyszek Warchocki mamy dusze inżynierów. Nowoczesne maszyny i roboty są wynikiem rozwoju technologicznego, dlatego staramy się wykorzystywać i oferować pełnię ich możliwości. Chcemy, żeby tworzone przez Wikpol zrobotyzowane linie były uniwersalne i przyjazne – komentuje Kominek.

Naleje piwo, sprawi radość

– Roboty i ich zastosowanie jest bardzo różne. Czasami na targi czy konferencje przygotowujemy coś, co ma zaintrygować klientów. Tutaj na przykład jest projekt robota nalewającego piwo, który stworzyliśmy na targi Automaticon. Wystarczy postawić szklankę, a robot naleje napój. Konstrukcyjnie jest bardzo prosty, a ile daje radości! – dodaje z uśmiechem Kominek.

– Nadążanie za postępem technologicznym jest pewnego rodzaju wyzwaniem. My w jakiś sposób chłoniemy to, co się dzieje, obserwujemy kierunki rozwoju. Ta technologia nas otacza, a my chcemy dać najlepszy produkt, jakiego oczekuje od nas klient – komentuje prezes.

Firma realizuje zamówienia dla największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw – Współpracujemy z firmami dostarczającymi nowoczesne rozwiązania techniczne, zaczynając od Europy, a kończąc na USA i Japonii – komentuje Kominek.

– Nowatorskim rozwiązaniem, którym możemy się pochwalić, jest możliwość projektowania i komputerowej symulacji pracy linii produkcyjnej w technologii 3D i VR (wirtualna rzeczywistość). Oznacza to, że zainteresowana osoba może założyć gogle i odbyć spacer po wirtualnej linii – dodaje.

Sami założyciele na pytanie o to, co ich napędza do działania, podkreślają ciekawość i pasję. – Od samego początku tak tworzymy i chcemy, żeby funkcjonowało to jeszcze bardzo długo. Mamy nadzieję, że zarażamy tym również naszych pracowników.

Przedsiębiorstwo silnie związane jest z Lublinem, a także Politechniką Lubelską. – Ja i Zbyszek ukończyliśmy tę uczelnię. Mamy do niej duży sentyment i szacunek. Chętnie zapraszamy studentów na praktyki. Z dumą opowiadam historię jednej z naszych młodych pracownic, która jeszcze w czasie studiów była u nas na praktykach. Później jako stażystka brała z nami udział w tworzeniu projektów, aż w końcu jako pełnoprawny inżynier weszła w szeregi naszych pracowników – opowiada Kominek.

Firma zatrudnia dziś ponad 70 osób, czyli znalazła się w segmencie średnich przedsiębiorstw. W ostatnim czasie korzystając z dofinansowania rozpoczęła dużą inwestycję rozbudowę hali produkcyjnej. – Zaczęło robić się ciasno, a liczba zamówień z roku na rok wzrasta – podkreśla z dumą Kominek. Oprócz samej hali produkcyjnej o powierzchni około 1000 mkw. powstała również część biurowa oraz sala konferencyjna wraz z zapleczem, w której można zmieścić do 100 osób. – Odebraliśmy te obiekty niedawno, dlatego nie ma jeszcze całego wyposażenia – podkreśla jeden z założycieli. – W przyszłości chcemy zapraszać tu na zebrania wszystkich pracowników i naszych klientów, ale też np. studentów, aby mogli się uczyć razem z nami.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium