Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

25 marca 2022 r.
15:12

Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy przestawiamy zegarki. Czy to wciąż ma sens? Opinia eksperta

Zmiana czasu na letni 2022. Zegarki przestawiamy w nocy z soboty (26 marca) na niedzielę (27 marca) i zmieniamy czas z zimowego na letni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiana czasu zimowego na letni 2022

Ta trwająca już od ponad 100 lat tradycja, zdaniem pomysłodawców, ma przyczynić się do efektywnego wykorzystania energii słonecznej oraz oszczędności energetycznej. Czy dziś taka zmiana ma jeszcze uzasadnienie ekonomiczne?

 

Zmiana czasu zimowego na letni 2022. Artykuł dra hab. Mariusza Kici, dziekana Wydziału Ekonomicznego UMCS

O zmianach dotyczących funkcjonowania w okresie, w którym światło dzienne sprzyja naszej aktywności pisał już Benjamin Franklin w 1784 r., choć pierwsze przymiarki dotyczące przestawiania zegarków pojawiły się w XIX w. Nowozelandczyk George Vernon Hudson zaproponował, aby wprowadzić sezonowe zmiany urzędowego czasu i dwa razy do roku o godzinę przesuwać naszą aktywność, czyli dostosowywać nasz zegar biologiczny do tego, co się dzieje ze światłem dziennym. Początek XX wieku to okres związany z ponoszeniem dużych kosztów energii i jej produkcji. W tamtym czasie to przesunięcie godziny było dostosowane i uzasadnione ekonomicznie, ale to było 100 lat temu. Dziś mamy XXI wiek i już trochę inną rzeczywistość. Obecnie co roku czas letni wprowadza siedemdziesiąt krajów na świecie: niemal cała Europa, Ameryka Północna, niektóre stany w Australii i pojedyncze kraje w Afryce. Z kolei zegarków nie muszą przestawiać mieszkańcy Islandii, Rosji, Białorusi, Ameryki Północnej oraz prawie całego Czarnego Lądu. 

Z ekonomicznego punktu widzenia to minimalne i nieodczuwalne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego

Z punktu widzenia gospodarstwa domowego to nie żarówki, którymi oświetlamy dom, ale inne sprzęty, takie jak zmywarki czy lodówki, które pracują cały czas, konsumują większą część energii. Jeśli chodzi o samo oświetlenie, to do lamusa odeszły już tradycyjne żarówki, czyli te koszto- i energochłonne, dziś zastępujemy je żarówkami LED. Zatem teraz te oszczędności przy zmianie czasu przez godzinę nie mają większego znaczenia.

Kilka lat temu, zanim jeszcze energooszczędne żarówki LED stały się popularne i powszechne, liczyłem, ile zaoszczędzam na zmianie czasu. Oszczędności na samym oświetleniu w skali roku wynosiły kilkanaście złotych. Zatem, w budżecie gospodarstw domowych ta zmiana czasu ekonomicznie nie ma dziś znaczenia.

Oczywiście opinie ekonomistów na ten temat są różne, a badania nie dają jednoznacznych wniosków, ale generalnie pokazują, że dzięki zmianie czasu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mniej niż 1 proc. rocznych wydatków na energię elektryczną, a to nie jest dużo. Podobna jest skala oszczędności na kosztach zużycia energii elektrycznej w całych gospodarkach.

Jakie skutki gospodarcze niesie dziś za sobą zmiana czasu?

Dziś te skutki gospodarcze odnoszą się przede wszystkim do logistyki, do problemów związanych z organizacją ruchu w transporcie publicznym, do przestojów pociągów, organizacji lotów samolotów czy dezorganizacji działania systemów informatycznych w bankowości. Kiedy jesienią pociąg musi stać w szczerym polu, żeby przeczekać godzinę, to trudno powiedzieć, że jest to komfortowe dla tych, który tym pociągiem podróżują i że wiąże się ta sytuacja z oszczędnościami. Z drugiej strony, nadrabianie wiosną zgubionej godziny, która ginie przy zmianie czasu na letni, powoduje problemy z organizacją ruchu pociągów

Zmiana czasu wpływa także na kwestię rozliczania czasu pracy

Pojawiają się też wyzwania związane z rozliczaniem czasu pracy, bo zamiast 8-godzinnej nocnej zmiany trwa ona 7 godzin. Z ekonomicznego punktu widzenia to oczywiście problemy, które nie są trwałe, nie mają kontynuacji i nie przynoszą długookresowych skutków dla gospodarki, bo sytuacja normuje się na bieżąco. Zresztą, w skali całego roku czas pracy się wyrównuje, bo tracimy godzinę, ale później ją zyskujemy. W zakładach koszty związane z oświetlaniem miejsc pracy i aktywnością na dwie czy trzy zmiany, również nie mają znaczenia, bo stanowiska są oświetlane w sposób energooszczędny. Największe koszty energii generuje praca maszyn, podobnie jak sprzętów w przypadku gospodarstw domowych.

Ze zmianą czasu jest trochę jak z jet lagiem

Mówi się, że żeby zgubić tę jedną godzinę, związaną ze zmianą czasu, potrzeba jednego dnia. Dla osób, które śpią nieregularnie albo niespokojnie to pewnie nie zrobi różnicy, a z kolei ci, którzy muszą się wyspać, po dniu będą funkcjonować już normalnie. Oczywiście z punktu widzenia ekonomicznego można wyliczać pośrednie koszty przesunięcia godziny – np. to, że przyjdziemy do pracy jeden dzień niewyspani i pojawią się napięcia z tym związane. Szybko się jednak do tego dostosujemy. Z ekonomicznego punktu widzenia, zmiana czasu nie ma zatem istotnego znaczenia. Wprost przeciwnie – generuje więcej problemów, niż oszczędności.

* Dr hab. Mariusz Kicia - adiunkt w Katedrze Bankowości i Rynków Finansowych, od 1 września 2020 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Ekonomicznego UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Po domowej porażce z liderem z Grodziska Mazowieckiego piłkarze Wisły Puławy zagrają na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała. „Górale” przed sezonem mieli walczyć o czołowe lokaty tymczasem mocno zawodzą. Jeśli puławianom uda się wygrać pod Klimczokiem mogą przyczynić się do zmiany trenera rywali

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który pozwala uzyskać promienną i zdrową skórę. Skutecznie walczy z oznakami starzenia, nadając skórze blask i wyraźnie poprawiając jej kondycję.

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

W dobie cyfryzacji, kiedy większość dokumentów i transakcji przenosi się do świata online, niezmiernie ważne staje się zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności w elektronicznym obiegu dokumentów. Jednym z kluczowych narzędzi, które to umożliwiają, jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który występuje w formie elektronicznej na dokumentach.

Po porażce z Kingiem koszykarze PGE Startu liczą na wygraną w Dąbrowie Górniczej

PGE Start Lublin zagra w Dąbrowie Górniczej

W sobotę PGE Start Lublin zmierzy się na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza (godz. 15.30). Podopieczni Wojciecha Kamińskiego niebezpiecznie zbliżają się do fazy play-in.

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Leszek Świętochowski po niespełna roku rezygnuje ze stanowiska prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Ma teraz zarządzać Krajową Grupą Spożywczą.

Częściowe zaćmienie słońca - jak się przygotować, co warto wiedzieć?

Częściowe zaćmienie słońca - jak się przygotować, co warto wiedzieć?

W sobotę czeka na nas prawdziwie kosmiczne widowisko. Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne na terenie całej Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium