Współczesny człowiek coraz częściej staje się maszynką. Głosuje, jak inni; kupuje, jak inni; działa, jak inni.... myśli, jak inni. Czy to doprowadzi nas do czegokolwiek dobrego?
Dawniej, i to wcale nie tak dawno temu słowo społecznik nie miało aż tak wielu "tłumaczeń", jak dzisiaj. I jeśli dawniej nie znaczyło po prostu "aktywista", to było jednoznaczne z tym, że to człowiek szeroko patrzący, dużo widzący i reagujący na wydarzenia, głównie w sferze społecznej. A dzisiaj? Kiedy dajemy komuś naklejkę "społecznik", to niemal natychmiast pada pytanie: a co on/ona z tego ma?! Bo bycie bezinteresownym, zaangażowanym w życie lokalnej, lub szerzej społeczności z odruchu serca i rozumu wydaje się trudne do zrozumienia przez wielu. A im ktoś bardziej zamknięty we własnej puszce, im bardziej egoistycznie patrzący na świat, tym ta ocena "społecznika" jest ostrzejsza, a bywa, że brutalnie zła.
Wolontariat - rozumiany, jako zaangażowanie społeczne - trochę się rozmył. Wolontariuszem dzisiaj uznaje się ratownika WOPR, choć on siedzi na plaży za często spore pieniądze; strażaka - ochotnika, który za grosze często przeznaczane na potrzeby własnej jednostki ryzykuje dla innych własnym zdrowiem a bywa, że i życiem; honorowego dawcę krwi, który nie dla blaszki, zwanej medalem, ale z potrzeby serca rezygnuje z wygody i pozwala się kłuć, by podzielić się sobą z tymi, którzy potrzebują pomocy. Różne są barwy wolontariatu. Jedni angażują się w harcerstwo, inni w opiekę nad zwierzętami, ktoś pomaga mieszkańcom Afryki, a ktoś, zupełnie bezinteresownie robi zakupy swojej sąsiadce, której dzieci wyjechały do Anglii, Niemiec czy Włoch i tam żyjąc całkiem nieźle, o starej matce pamiętają, kiedy chcą się wybrać na urlop do Polski i potrzebują darmowej "bazy".
Czy my, Polacy jesteśmy empatyczni? Czy my naprawdę żyjemy hasłami, które sami głosimy? Czy żyjemy wedle zasad i norm, w tym prawd wiary, do których tak chętnie się przyznajemy? Życie weryfikuje po wielokroć owe deklaracje. I świetnie potrafimy rozróżnić, kto jest autentycznym społecznikiem, a kto robi biznes na dobroci. Miejmy więc otwarte oczy i uszy, aby określenie "społecznik" rzeczywiście znaczyło osobę społecznie zaangażowaną, a nie tylko tego, kto - szczególnie w roku wyborczym, na początku którego stoimy - wykorzystywał świadczenie dobra jako ścieżkę do własnej kariery i własnego dobrobytu. Bo czasami więcej robi ten, kto poprowadzi zastęp harcerzy, czy zrobi zakupy sąsiadce, niż ten, który robiąc niewiele, wiele na temat swojego działania będzie krzyczał. I działajmy. I żeby nam się chciało chcieć, bo chcieć, to móc, a skoro możesz, to pomagaj, działaj, wspieraj..... zostań społeczniekiem, cokolwiek i ktokolwiek będzie o Tobie mówił. Bycie społecznikiem, to nie grzech. Bycie społecznikiem, to bycie człowiekiem, który ponad swoimi sprawami, potrafi dostrzec sprawy innych ludzi.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.
Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?
Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.
Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego
W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.
W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników
Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.
Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną
Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.
Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?
62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.
Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?
Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.
Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni
Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.
Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?
Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.
Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?
Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.
Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"
Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.
Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem
Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.
Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów
41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.
Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub
Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.
Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia
Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.