Łatwo możemy sobie wyobrazić kierowcę, który samotnie jedzie samochodem po mało uczęszczanej, wiejskiej drodze. W pewnym momencie przed maskę wyskakuje dzik, zaś kierowca, chcąc uniknąć zderzenia gwałtownie skręca w prawo uderzając w drzewo. Jest nieprzytomny, potrzebuje pomocy i dla uratowania jego życia liczy się każda minuta. Tymczasem pomoc nie nadejdzie do momentu, gdy tą samą drogą nie przejedzie inny kierowca, który wezwie pogotowie. Niestety, takie sytuacje zdarzają się na europejskich drogach regularnie - co roku w wypadkach samochodowych umiera ok 25 tysięcy Europejczyków, zaś do 55% z nich dochodzi na terenach wiejskich, gdzie potrzeba więcej czasu na dotarcie z pomocą na miejsce. Szybkość reakcji i udzielenia pomocy jest często kluczowa dla uratowania życia, dlatego też, dzięki rozporządzeniu Unii Europejskiej, od zeszłego miesiąca każdy nowy samochód osobowy i lekki pojazd dostawczy sprzedawany w UE musi być wyposażony w system eCall.
Na czym on polega? W momencie wypadku system ten automatycznie połączy się z najbliższym centrum ratownictwa przekazując najważniejsze dane, czyli dokładną lokalizację i czas wypadku, numer rejestracyjny samochodu oraz kierunek jazdy. Dzięki temu służby ratunkowe będą mogły szybko dotrzeć do poszkodowanego, nawet, jeśli ten jest nieprzytomny i nie było żadnego świadka zdarzenia. Ocenia się, że dzięki eCall czas reakcji na wypadek zmniejszy się o 50% na terenach wiejskich oraz o 40% w miastach, tym samym ratując życie nawet 2,5 tysiąca osób rocznie!
Być może nasuwa się teraz Państwu pytanie: no dobrze, ale ile to będzie kosztować? Zamontowanie systemu nie będzie się wiązało ze wzrostem ceny samochodów, gdyż dzięki efektowi skali, koszt zamontowania takiego urządzenia wyniesie mniej niż 100 euro. Bardziej dociekliwych i przewrażliwionych na punkcie ochrony danych uspokajam, że poprzez ten system nie będzie można śledzić położenia samochodu czy też sprawdzać jego prędkości? eCall uruchomi się wyłącznie przy poważnym wypadku, poprzez czujniki umieszczone w poduszkach powietrznych. W innych sytuacjach pozostaje on nieaktywny.
Myślę, że każdy kierowca, bez względu na to, czy przejeżdża kilka czy kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie, tak jak ja, uważa, że obowiązek wyposażania każdego samochodu w system eCall jest niezwykle potrzebny. Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości głosując na „tak” nad tym rozporządzeniem. Ale też życzę jednak Państwu, aby w Waszych samochodach zawsze był on nieaktywny! Szerokiej i bezpiecznej drogi!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola
Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.
Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość
Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego
Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni
Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.
Dziś rusza kampania wyborcza
Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.
Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy
Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.
Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia
Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.
Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki
Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.
Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?
Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.
MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?
Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.
Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy
Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania
Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.
Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.
Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji
Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.
Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku