Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Mundialowa gorączka raz na cztery lata opanowuje niemal cały świat a w tym roku, ze względu na awans do turnieju także Biało-Czerwonych, nie ominęła i Polski. Rodziny, grupy znajomych, koledzy i koleżanki z pracy - wszyscy jednoczymy się, by na 90 minut stać się kibicami. Na stadionach, w domach przed telewizorami, coraz częściej też w pubach czy specjalnych strefach. Przywdziewamy narodowe barwy, malujemy twarze, wywieszamy flagi - jest patriotycznie i radośnie. A przynajmniej tak było na początku, bo tego, jak skończyły się pierwsze dwa mecze, nikomu przypominać nie trzeba. Poczucie wspólnoty i entuzjazm szybko prysły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć i ja przyznam, że reprezentacja zawiodła moje oczekiwania, jestem zdania, że z każdej porażki można wyciągnąć lekcję. W tym wypadku nie będę się wypowiadał o szczegółach taktyki i gry naszej jedenastki; to zostawię zawodowym komentatorom. Chciałbym jednak, abyśmy my, kibice, nie załamywali kompletnie rąk i na piłkę nożną się nie obrażali. To piękny sport i jak każdy inny niesie za sobą nie tylko kibicowskie emocje, ale także wiele innych korzyści. Aktywność fizyczna to nie tylko lepsze i zdrowsze życie każdego z nas. Sport przynosi także korzyści dla całego społeczeństwa, wzmacnia poczucie wspólnoty, integruje lokalne społeczności, poszerza perspektywy, pozwala przełamać bariery i stereotypy. Warto, abyśmy zdawali sobie z tego sprawę na co dzień, a nie tylko od (piłkarskiego) święta.

Ze względu na te szerokie korzyści aktywność fizyczną i lokalne sportowe inicjatywy wspiera także Unia Europejska. I to na wiele sposobów. Z funduszy unijnych można oczywiście sfinansować budowę pływalni czy boiska do piłki nożnej, ale nie tylko. Od 2014 roku Komisja Europejska wyodrębniła dla wsparcia sportu osobny cel. W ramach zarządzanego na poziomie ogólnoeuropejskim programu Erasmus+ oferowane są granty na szereg inicjatyw w takich dziedzinach jak promocja aktywności fizycznej dla lepszego zdrowia, działania antydopingowe, integracja społeczna poprzez sport, wyrównywanie szans i walka z rasizmem, dobre zarządzanie w sporcie, a także wsparcie dualnych karier sportowców. W zależności od konkretnego konkursu, o wsparcie mogą aplikować zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne. W 2017 roku Unia na wsparcie tych inicjatyw przeznaczyła niemal 40 milionów euro.

Jeśli tylko ktoś ma ciekawy pomysł, możliwości wsparcia z Unii jest więc sporo. Ale nie zrozumcie mnie Państwo źle - nie trzeba od razu organizować wielkich projektów i aplikować po pieniądze do Brukseli. Zachęcam do każdej formy ruchu, która pozwoli ruszyć się sprzed telewizora i niewykorzystaną kibicowską energię przekuje w aktywność fizyczną. Na przykład podczas I Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej, która zorganizowałem ostatnio dla młodych drużyn z naszego województwa. Miałem okazję obserwować tam, jak świetnie sport potrafi zintegrować. Na boisku dało się też zauważyć kilka młodych talentów, więc może i w naszym sporcie zawodowym nie wszystko jeszcze stracone? Na razie pozostaje zanucić „ Już za cztery lata...”

 

Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.