

Mundialowa gorączka raz na cztery lata opanowuje niemal cały świat a w tym roku, ze względu na awans do turnieju także Biało-Czerwonych, nie ominęła i Polski. Rodziny, grupy znajomych, koledzy i koleżanki z pracy - wszyscy jednoczymy się, by na 90 minut stać się kibicami. Na stadionach, w domach przed telewizorami, coraz częściej też w pubach czy specjalnych strefach. Przywdziewamy narodowe barwy, malujemy twarze, wywieszamy flagi - jest patriotycznie i radośnie. A przynajmniej tak było na początku, bo tego, jak skończyły się pierwsze dwa mecze, nikomu przypominać nie trzeba. Poczucie wspólnoty i entuzjazm szybko prysły.

Choć i ja przyznam, że reprezentacja zawiodła moje oczekiwania, jestem zdania, że z każdej porażki można wyciągnąć lekcję. W tym wypadku nie będę się wypowiadał o szczegółach taktyki i gry naszej jedenastki; to zostawię zawodowym komentatorom. Chciałbym jednak, abyśmy my, kibice, nie załamywali kompletnie rąk i na piłkę nożną się nie obrażali. To piękny sport i jak każdy inny niesie za sobą nie tylko kibicowskie emocje, ale także wiele innych korzyści. Aktywność fizyczna to nie tylko lepsze i zdrowsze życie każdego z nas. Sport przynosi także korzyści dla całego społeczeństwa, wzmacnia poczucie wspólnoty, integruje lokalne społeczności, poszerza perspektywy, pozwala przełamać bariery i stereotypy. Warto, abyśmy zdawali sobie z tego sprawę na co dzień, a nie tylko od (piłkarskiego) święta.
Ze względu na te szerokie korzyści aktywność fizyczną i lokalne sportowe inicjatywy wspiera także Unia Europejska. I to na wiele sposobów. Z funduszy unijnych można oczywiście sfinansować budowę pływalni czy boiska do piłki nożnej, ale nie tylko. Od 2014 roku Komisja Europejska wyodrębniła dla wsparcia sportu osobny cel. W ramach zarządzanego na poziomie ogólnoeuropejskim programu Erasmus+ oferowane są granty na szereg inicjatyw w takich dziedzinach jak promocja aktywności fizycznej dla lepszego zdrowia, działania antydopingowe, integracja społeczna poprzez sport, wyrównywanie szans i walka z rasizmem, dobre zarządzanie w sporcie, a także wsparcie dualnych karier sportowców. W zależności od konkretnego konkursu, o wsparcie mogą aplikować zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne. W 2017 roku Unia na wsparcie tych inicjatyw przeznaczyła niemal 40 milionów euro.
Jeśli tylko ktoś ma ciekawy pomysł, możliwości wsparcia z Unii jest więc sporo. Ale nie zrozumcie mnie Państwo źle - nie trzeba od razu organizować wielkich projektów i aplikować po pieniądze do Brukseli. Zachęcam do każdej formy ruchu, która pozwoli ruszyć się sprzed telewizora i niewykorzystaną kibicowską energię przekuje w aktywność fizyczną. Na przykład podczas I Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej, która zorganizowałem ostatnio dla młodych drużyn z naszego województwa. Miałem okazję obserwować tam, jak świetnie sport potrafi zintegrować. Na boisku dało się też zauważyć kilka młodych talentów, więc może i w naszym sporcie zawodowym nie wszystko jeszcze stracone? Na razie pozostaje zanucić „ Już za cztery lata...”
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium
Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych
PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem
Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka
Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski
Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem
Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski
W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego
182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami
Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u
Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze
Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek
Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów
Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku