

25 milionów ton. Tyle plastiku w postaci torebek, opakowań, sprzętów czy nawet mikrodrobin w kosmetykach produkuje się w Europie w ciągu zaledwie roku! Tylko 30% z tej prawdziwej „plastikowej hałdy” odpadów udaje się odzyskać w postaci recyklingu, co oznacza, że pozostałe dwie trzecie, czyli ponad 15 ton, jest albo spalane, albo po prostu wyrzucane. To sprawia, że jesteśmy otoczeni plastikiem ze wszystkich stron i szkodliwe tworzywa przedostają się do wody, żywności, a nawet do naszego organizmu.

Jeżeli chcemy chronić nasze zdrowie i środowisko i nie dopuścić do tego, by w oceanach w 2050 roku było więcej plastiku niż ryb, musimy zacząć działać. O szkodliwości nadmiernej produkcji i konsumpcji tworzyw plastikowych mówi się już od jakiegoś czasu i na szczęście widać już, że konsumenci zaczynają podejmować w tym zakresie bardziej świadome wybory. Coraz więcej z nas na zakupy chodzi z własną płócienną torbą, gdy tylko ma możliwość, rezygnuje ze zbędnych dodatkowych opakowań, a plastikowe odpady segreguje. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku pozytywny przykład idzie z dołu. A dotarł on aż na samą górę, bo na tapetę temat ten wzięła (z resztą nie po raz pierwszy) Komisja Europejska. W zeszłym tygodniu zaprezentowała ona strategię, której ambitnym celem jest doprowadzenie do tego, by za 12 lat wszystkie opakowania plastikowe na rynku unijnym podlegały recyklingowi. Aby to osiągnąć, nie wystarczą już jednak tylko oddolne inicjatywy konsumenckie. Trzeba przede wszystkim zmienić zarówno sposoby produkcji, jak i wykorzystania tworzyw sztucznych. Komisja zaproponuje konkretne rozwiązania prawne jeszcze w tym roku, a na razie wyznacza kierunek zmian. Chce, aby zmianie uległ cały cykl życia produktu plastikowego: od projektowania, przez wytwarzanie i stosowanie aż do ich późniejszego recyklingu. Ulepszeniu ma ulec system selektywnej zbiórki i sortowania odpadów.
Nowe przepisy będą więc stanowiły przede wszystkim szansę dla innowatorów, jako że strategia zakłada nowe wymogi odnośnie projektowania bardziej inteligentnych i nadających się do recyklingu materiałów, czy śledzenie i usuwanie szkodliwych substancji. Na rozwój takich technologii przeznaczone zostaną środki w wysokości 100 milionów euro.
Aby zwiększyć poziom recyklingu opakowań plastikowych z 30 do 100% w 12 lat trzeba będzie wspólnego wysiłku decydentów, producentów i konsumentów oraz głębokich zmian nie tylko w świadomości społeczeństwa, ale też w technologii produkcji i recyklingu. Warto jednak podjąć ten wysiłek, bo jak słusznie wskazuje Komisja „nie możemy żyć bez plastiku, ale też nie możemy pozwolić, aby ten plastik nas zabił.”
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!
Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu
Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu
3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw
W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem
Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji
36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?
Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!
Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać
Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem
Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku