naszymzdaniem
21 czerwca 2013 r.Jak złapać wiatr w żagle. Komentarz Krzysztofa Wiejaka
Marina nad Zalewem Zemborzyckim powstanie prędzej czy później – jestem o tym przekonany. Pytanie co zrobić, żeby powstała szybciej. Na razie po obu stronach nie widać szansy na szybki kompromis.
W sprawie Mariny widzę trzy rozwiązania: fundacja wykorzystując pieniądze z dotacji unijnej oraz własne środki, zaczyna budowę i stawia najbardziej potrzebne urządzenia, tak by Marina w przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami, ruszyła. Nie traci i unijnej dotacji, i dzierżawy terenu. Proponowałem takie rozwiązanie panu Arturowi Kawie z fundacji, powołując się na przykład Słonecznego Wrotkowa, który też powstawał etapami. W ten sposób fundacja pokazałaby władzom miasta i przede wszystkim mieszkańcom, że nie chodzi o skok na publiczne pieniądze, zgodnie z zasadą jak trwoga to do Żuka, ale o udowodnienie, że fundacja jest gotowa podjąć ryzyko inwestycyjne na własne finansowe ryzyko. Ośrodek będzie mniejszy, ale najważniejsze, żeby zaczął działać. I wtedy fundacji byłoby łatwiej prowadzić rozmowy z miastem w sprawie ewentualnej dotacji.
Drugie rozwiązanie to próba znalezienia szybkiego kompromisu w sprawie rozwiązania umowy z MOSiRem, właścicielem terenu nad zalewem, i rozpoczęcia inwestycji z udziałem miasta. Szkoda czekać do listopada 2014 roku. Obie strony powinny zasiąść do stołu i wypracować takie rozwiązanie, które zaakceptowałaby opinia publiczna, bo nie stać nas na tracenie 1,5 roku na podchody. W tym przypadku fundacja co prawda może stracić 2,7 mln zł dofinansowania unijnego, ale zyskuje potężnego i bogatego sojusznika w postaci miasta. A kredyt, w postaci zaufania społecznego, dostałaby od mieszkańców.
I wreszcie trzecia opcja: fundacja, po wycofaniu przez prezydenta Krzysztofa Żuka uchwały o dofinansowaniu fundacji, nie traci możliwości wprowadzenia jej pod obrady drugimi drzwiami. Jest coś takiego, jak uchwała obywatelska. Warunkiem wprowadzenia jej na sesję jest zebranie co najmniej 1000 podpisów lublinian. Fundacja, po wcześniejszym przeprowadzeniu szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, konsultacjach społecznych, mogłaby w ten sposób udowodnić, że ma poparcie mieszkańców do sięgnięcia po pieniądze z budżetu miasta. Z takim mandatem łatwiej będzie rozmawiać się z radnymi.
Przy dobrych wiatrach budowa Mariny mogłaby – moim zdaniem – ruszyć w przyszłym roku, a być może już w tym roku. Żeglarze muszą wybrać, czy wolą szkwał czy flautę.
Krzysztof Wiejak
wiejak@dziennikwschodni.pl
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem
U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.
Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj
Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.
Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę
Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.
Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.
Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.
"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.
Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół
Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.
Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"
Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.
Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?
Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.
Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus
Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.
Czym są kampery i jak działają?
Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.
Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.
Będzie ślisko. Noga z gazu
Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.
Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców
Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?
12.02.2014 Krzysztof Wiejak: Radny z drzewa, ludziom lżej
19.09.2013 Krzysztof Wiejak: Łatwiej gnębić niż pomagać
09.09.2013 Potrzebny nam prawdziwy odlot
21.06.2013 Jak złapać wiatr w żagle. Komentarz Krzysztofa Wiejaka
14.05.2013 Angelina Jolie: Żyjcie
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku