
sulisz
2 czerwca 2011 r.Tao of Leica. Polska premiera książki Erwina Putsa "Leica Compedium - The Company, The Camera, The Lenses"


W warszawskim salonie firmy Leica Leica Store można było kupić książkę Erwina Putsa " Leica Compedium - The Company, The Camera, The Lenses" - kompendium wiedzy o Leice, o jej historii, aparatach i obiektywach. Piszę można, bo jej polska premiera spotkała się z nadzwyczajnym zainteresowaniem i książka błyskawicznie się sprzedała. Na miejscu można obejrzeć i poczytać jeden z egzemplarzy.
Jej autor to ekspert w dziedzinie techniki optycznej i znawca i miłośnik Leiki. Erwin Puts od lat prowadzi jeden z najsłynniejszych blogów internetowych www.imx.nl/photo , poświęcony technicznej "stronie fotografii". W 2003 roku ukazała się książka Putsa "Leica Lens Compendium", zawierająca opisy i wyniki testów obiektywów Leiki. Nakład tej pozycji jest już od wielu lat wyczerpany, a cena używanego egzemplarza sięga 500 EUR - czytamy w informacji prasowej opublikowanej na stronie Leica Store.
Tym, którzy nie mieli tyle szczęścia, żeby zdążyć ją kupić, polecam wspomniany blog autora, który nosi nazwę Tao of Leica - od którego ostatnio nie mogę się oderwać. Autor przedstawia wielką historię fotografii i filozofię, która stoi za dzisiejszą firmą Leica. Pisze obiektywnie, nie stroni od uwag krytycznych, za którymi stoi podziw i szacunek.
Dziś za cyfrowymi aparatami Leica M9 i Leica X1 (syn M9) stoi doświadczenie inżynierów z Solms, precyzja szkieł, surowy i szlachetny obraz. I choć mała Leica X1 jest tylko kompaktem, to jej obiektyw potrafi w niektórych sytuacjach stworzyć obrazy porównywalne do pełnoklatkowej M9.

- Można powiedzieć, że pochodzenie fotografii Leica jest szczery i realistyczny ustalić z pamięci wzrokowej. Manipulacja i artystycznych zniekształcenia są wykluczone. Nie powinno być nic między obiektywem rejestracji i wydruku wersja ostateczna. W takim ujęciu ostateczny wynik jest dziełem fotografa, a jeśli wynik nie jest, jak się spodziewano za to fotograf bierze winę na siebie - a to fragment kapitalnego tekstu ze wspomnianego bloga.
Tłumaczenie z automatu, ale to co najważniejsze czytelne: Między tym, co zarejestruje obiektyw a wydrukiem na papierze nie powinno być żadnej cyfrowej manipulacji. Inżynierowie z Leica są wierni tej zasadzie. Kiedy porównamy obrazy z Leica M9 czy nawet Leica X1 z obrazami Fuji X100 - widać surowość i szlachetność Leiki oraz wygładzone, podkolorowane i "pocztówkowe" zdjęcia z Fuji X100. O ile na ekranie monitora te drugie jeszcze wyglądają dobrze, to przy powiększeniu - jest po zawodach!

Ale być może dla maniaków fotografii będzie liczył się analogowy wygląd Fuji X100, body ze stopów magnezu, frezowane pokrętła i charakterystyczne kliknięcie zębatki przy obracaniu pokręteł. Z tej perspektywy Leica X1 ma kompaktową obudowę z aluminium, świetny obiektyw w plastikowej obudowie i widać, że te elementy zostały wykonane gdzieś na Wschodzie. X1 szczyci się napisem Made in Germany, ale to chyba metka na wyrost. Aparat jest najprawdopodobniej wykonany w Japonii, w którejś z fabryk Panasonica, w Niemczech tylko składany i poddany kontroli jakości. O tej dość drażliwej kwestii polski dystrybutor się nie wypowiada. A swoją drogą bylibyśmy wdzięczni za wpis w tej kwestii od fachowców z Leica Store.
Ale i tak, I love Leica X1
Waldemar Sulisz

Erwin Puts " Leica Compedium - The Company, The Camera, The Lenses" (język angielski)
Wydawnictwo imX/Photosite, Holandia, 2011
stron 602 formatu A4, ponad 1000 barwnych ilustracji, twarda oprawa.
Nakład limitowany - 1000 sztuk.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!
Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu
Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu
3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw
W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem
Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji
36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?
Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!
Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać
Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem
Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!

14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz

01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!

13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku