sulisz
2 czerwca 2011 r.Tao of Leica. Polska premiera książki Erwina Putsa "Leica Compedium - The Company, The Camera, The Lenses"
W warszawskim salonie firmy Leica Leica Store można było kupić książkę Erwina Putsa " Leica Compedium - The Company, The Camera, The Lenses" - kompendium wiedzy o Leice, o jej historii, aparatach i obiektywach. Piszę można, bo jej polska premiera spotkała się z nadzwyczajnym zainteresowaniem i książka błyskawicznie się sprzedała. Na miejscu można obejrzeć i poczytać jeden z egzemplarzy.
Jej autor to ekspert w dziedzinie techniki optycznej i znawca i miłośnik Leiki. Erwin Puts od lat prowadzi jeden z najsłynniejszych blogów internetowych www.imx.nl/photo , poświęcony technicznej "stronie fotografii". W 2003 roku ukazała się książka Putsa "Leica Lens Compendium", zawierająca opisy i wyniki testów obiektywów Leiki. Nakład tej pozycji jest już od wielu lat wyczerpany, a cena używanego egzemplarza sięga 500 EUR - czytamy w informacji prasowej opublikowanej na stronie Leica Store.
Tym, którzy nie mieli tyle szczęścia, żeby zdążyć ją kupić, polecam wspomniany blog autora, który nosi nazwę Tao of Leica - od którego ostatnio nie mogę się oderwać. Autor przedstawia wielką historię fotografii i filozofię, która stoi za dzisiejszą firmą Leica. Pisze obiektywnie, nie stroni od uwag krytycznych, za którymi stoi podziw i szacunek.
Dziś za cyfrowymi aparatami Leica M9 i Leica X1 (syn M9) stoi doświadczenie inżynierów z Solms, precyzja szkieł, surowy i szlachetny obraz. I choć mała Leica X1 jest tylko kompaktem, to jej obiektyw potrafi w niektórych sytuacjach stworzyć obrazy porównywalne do pełnoklatkowej M9.
- Można powiedzieć, że pochodzenie fotografii Leica jest szczery i realistyczny ustalić z pamięci wzrokowej. Manipulacja i artystycznych zniekształcenia są wykluczone. Nie powinno być nic między obiektywem rejestracji i wydruku wersja ostateczna. W takim ujęciu ostateczny wynik jest dziełem fotografa, a jeśli wynik nie jest, jak się spodziewano za to fotograf bierze winę na siebie - a to fragment kapitalnego tekstu ze wspomnianego bloga.
Tłumaczenie z automatu, ale to co najważniejsze czytelne: Między tym, co zarejestruje obiektyw a wydrukiem na papierze nie powinno być żadnej cyfrowej manipulacji. Inżynierowie z Leica są wierni tej zasadzie. Kiedy porównamy obrazy z Leica M9 czy nawet Leica X1 z obrazami Fuji X100 - widać surowość i szlachetność Leiki oraz wygładzone, podkolorowane i "pocztówkowe" zdjęcia z Fuji X100. O ile na ekranie monitora te drugie jeszcze wyglądają dobrze, to przy powiększeniu - jest po zawodach!
Ale być może dla maniaków fotografii będzie liczył się analogowy wygląd Fuji X100, body ze stopów magnezu, frezowane pokrętła i charakterystyczne kliknięcie zębatki przy obracaniu pokręteł. Z tej perspektywy Leica X1 ma kompaktową obudowę z aluminium, świetny obiektyw w plastikowej obudowie i widać, że te elementy zostały wykonane gdzieś na Wschodzie. X1 szczyci się napisem Made in Germany, ale to chyba metka na wyrost. Aparat jest najprawdopodobniej wykonany w Japonii, w którejś z fabryk Panasonica, w Niemczech tylko składany i poddany kontroli jakości. O tej dość drażliwej kwestii polski dystrybutor się nie wypowiada. A swoją drogą bylibyśmy wdzięczni za wpis w tej kwestii od fachowców z Leica Store.
Ale i tak, I love Leica X1
Waldemar Sulisz
Erwin Puts " Leica Compedium - The Company, The Camera, The Lenses" (język angielski)
Wydawnictwo imX/Photosite, Holandia, 2011
stron 602 formatu A4, ponad 1000 barwnych ilustracji, twarda oprawa.
Nakład limitowany - 1000 sztuk.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty
Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.
Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem
U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.
Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj
Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.
Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę
Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.
Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.
Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.
"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.
Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół
Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.
Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"
Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.
Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?
Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.
Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus
Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.
Czym są kampery i jak działają?
Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.
Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.
Będzie ślisko. Noga z gazu
Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.
14.01.2024 TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup
25.06.2012 Warsztaty z Dorotą Awiorko-Klimek. W plenerze!
14.06.2012 Ich potret. Wernisaż Grupy Twórczej Motycz
01.03.2012 Spotkanie z fotografem Bogdanem Frymorgenem: wieczór autorski i konsultacje!
13.01.2012 Kazimierz bez słów. Nie przegapcie tego albumu!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku