Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Ta przekłada się na topniejące zapasy krwi. W chwili obecnej największe braki dotyczą grupy krwi 0 RhD-.
Jak informuje RCKiK w Lublinie niewielkie są także zapasy krwi grup: A RhD-, B RhD-, 0 RhD+, A RhD- i B RhD-. Pod dostatkiem jest jedynie krwi grup AB (zarówno RhD- jak i RhD+). Centrum Krwiodawstwa uspokaja jednak, że nie ma w tej chwili sytuacji grożącej przerwaniem realizacji zamówień szpitali na dostawy krwi.
Siedziba RCKiK w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 pracuje bez zmian i rejestruje dawców w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7:00-13:30, we wtorki i czwartki w godzinach 7:00-17:00 oraz w soboty od 7:30 do 11:30.
Oddziały terenowe RCKiK w Białej Podlaskiej (ul. Terebelska 57/65, rejestracja dawców poniedziałek-piątek od 7:00 do 12:00), Chełmie (ul. Szpitalna 56, rejestracja dawców poniedziałek-piątek od 7:00 do 12:00), Kraśniku (al. Niepodległości 25, rejestracja dawców we wtorki i piątki od 7:00 do 11:30), Włodawie (al. Piłsudskiego 66, rejestracja dawców poniedziałek-piątek 7:00-11:30) i Zamościu (al. Jana Pawła II 10, rejestracja dawców poniedziałek-piątek 7:00-13:00) również funkcjonują bez zmian.
Nastąpiły natomiast zmiany w lokalizacji siedzib oddziałów w Lubartowie, Puławach i Łukowie, ponieważ dotychczas znajdowały się one w obiektach szpitalnych. Aktualnie krwiodawcy powinni udawać się w Lubartowie do ambulansu ustawionego pod Starostwem Powiatowym (ul. Słowackiego 8) w poniedziałki i piątki od godz. 7:00 do godz. 11:30. W Puławach tymczasowy ambulans znajduje się na placu Chopina pod Urzędem Miasta, a dawcy mogą rejestrować się tam od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 12:30. Z kolei w Łukowie punkt poboru został tymczasowo przeniesiony do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Partyzantów 15, rejestracja dawców odbywa się w nim od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-11:30.
Oddział terenowy w Tomaszowie Lubelskim pozostaje nieczynny do 22 marca. Z powodu zamknięcia szkół i zmiany organizacji pracy w wielu zakładach, odwołano także większość terenowych akcji poboru krwi.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przypomina, że krew może oddać każda zdrowa osoba między 18, a 60 rokiem życia. Poza standardowymi warunkami dyskwalifikującymi potencjalnych dawców (m. in. chorowanie w przeszłości na żółtaczkę zakaźną, zbyt niska waga czy zabieg chirurgiczny w ciągu ostatnich 6 miesięcy) wprowadzono do odwołania 14-dniową dyskwalifikację osób, które przebywały poza granicami Polski.
W przypadku osób chorych do oddania krwi można zgłosić się 14 dni po ustąpieniu infekcji lub zakończeniu leczenia. Do stacji krwiodawstwa nie powinny także przychodzić osoby, które podejrzewają u siebie możliwość zakażenia koronawirusem lub są objęte kwarantanną albo nadzorem epidemiologicznym służb inspekcji sanitarnej.
Jak podkreśla przedstawicielka RCKiK w Lublinie podczas oddawania krwi nie ma zagrożenia zarażenia się koronawirusem. Wprowadzono także dodatkowe zabezpieczenia epidemiologiczne, chroniące zarówno krwiodawców, jak i pracowników, takie jak dodatkowe ankiety dla dawców krwi, pomiar temperatury czy obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem do obiektów stacji krwiodawstwa.