Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2024 r.
16:53

Brama Krakowska wybrakowana. Zniknęły zegary

0 A A

Na Bramie Krakowskiej pojawiły się rusztowania, a z fasady budowli zniknęły zegary. To zaplanowane prace konserwacyjne i remontowe. Nie wpłyną one na działanie mieszczącego się w bramie Muzeum Historii Miasta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przechodząc placem Łokietka bez zegarka, o godzinę lepiej zapytać innego przechodnia niż spojrzeć na zegar umieszczony na Bramie Krakowskiej. Nie lepszy był ten, który znajduje się od strony Starego Miasta i ulicy Grodzkiej. Chociaż jak mówią – nawet zepsuty nie myli się dwa razy na dobę. Te z bramy już od dawna miały ten problem i wskazywały zupełnie inną godzinę.

Problem nie jest znany od dziś. Już w XVII wieku na temat powstała krótka fraszka autorstwa Daniela Bratkowskiego: „Wszędzie częstokroć mylą się zegarze, Lecz te w Lublinie naypewniejsze łgarze”.

– Mechanizmy zegarów zniknęły z Bramy Krakowskiej już w zeszłym roku. Były tam od 1965 roku, gdy powstało w niej muzeum – informuje Magdalena Piwowarska, kustosz Muzeum Historii Miasta Lublina.

Mechanizmy były bardzo zniszczone. Duży wpływ miały na to warunki atmosferyczne. W miejscu osadzenia tarcz zegarowych były ubytki i przez nie do środka dostawał się deszcz, wiatr czy promienie słoneczne. Najbardziej ucierpiał mechanizm zegara widocznego od strony placu Łokietka. Mechanizmy są wrażliwe na zmieniające się warunki atmosferyczne i z roku na rok ulegały coraz większej degradacji. Nie mógł pomóc nawet mieszkaniec Lublina, który „w czynie społecznym” doglądał bramowych zegarów.

To się jednak zmieni i zegary będą wskazywać dobrą godzinę.

– Parę lat temu został napisany program związany z renowacją zegarów. Dostaliśmy środki z ministerstwa z dotacji celowej i przystąpiliśmy do prac. Pierwszy etap rozpoczął się w środę – mówi Magdalena Piwowarska.

A ten pierwszy etap to prace budowlane: wykucie starych tarcz oraz metalowych ram i sprawdzenie ich stanu. Te zostały już zdjęte, na ich miejscu wstawiono zabezpieczenia, aby do środka nic niepożądanego się nie dostało. W późniejszych etapach zacznie się montaż tarcz, a także mechanizmów.

– Zajmować się tym będzie doświadczony w renowacji zegarów wieżowych zegarmistrz spod Szczecina. Trafiliśmy na człowieka bardzo zaangażowanego, wręcz pasjonata, i bardzo mu zależało na tym żeby zrobić nam ten zegar – mówi kustosz muzeum.

Zegary w Bramie Krakowskiej zyskają nowe mechanizmy elektroniczne, szklane tarcze zostaną wymienione na nowe i lżejsze. Zabytkowe ramy zostaną odnowione. Ze starych rzeczy pozostaną stelaże do mocowania mechanizmu.

Wartość projektu to 140 tys. zł. Środki na renowację w całości pozyskane zostały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany czas zakończenia robót to październik, jednak może udać się wcześniej. Prace renowacyjne nie wpłynął na działalność muzeum.

– Piętro oraz ekspozycja znajdująca się na nim pozostanie nieczynna, ale będzie można wejść po schodach na najwyższą kondygnację przy okazji przyglądając się pracom. To taka dodatkowa atrakcja, ponieważ zdjęte są osłony, które na co dzień zakrywają tarczę zegarową – dodaje Piwowarska.

To nie pierwsza wymiana mechanizmu w zegarach w Bramie Krakowskiej. Poprzednia miała miejsce w 1965 roku. Mechanizmy obu zegarów zostały zbudowane dzięki pracownikom Politechniki Lubelskiej i UMCS. Natomiast na ekspozycji Muzeum Historii Miasta Lublina możemy oglądać jeszcze wcześniejszy mechanizm zegara. Został on wykonany w 1903 roku przez warszawskiego zegarmistrza Ferdynanda Woronieckiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czarna Pascha w Zgrzycie
22 września 2024, 19:00

Czarna Pascha w Zgrzycie

W najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt odbędzie się Czarna Pascha. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie black metalowe obrzędy z nowoczesną oprawą wizualną, oferując przez to unikalne doświadczenie muzyczne. Wystąpią: Batushka, Shadohm oraz Terrordome.

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej
22 września 2024, 18:00

Intymny koncert Grażyny Łobaszewskiej

Dama polskiej piosenki, Grażyna Łobaszewska znana z takich przebojów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” wystąpi 22 września (niedziela) w Kultowej Klubokawiarni w nowej, intymnej odsłonie.

Ulica Łukasińskiego po przebudowie była już w ramach gwarancji naprawiana w kilku miejscach. Teraz będzie zamknięta na całej długości

Cała ulica zamknięta dla ruchu. Niedawno ją przebudowali, teraz naprawiają

Od dzisiaj (16 września) przez prawie miesiąc (do 12 października) będzie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. Wykonawca przebudowy ma ją naprawiać w ramach gwarancji.

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

Biuro podróży wysyła seniorów do Słowacji, która walczy z powodzią

”Do czwartku może się jeszcze dużo zmienić”. Z powodziami walczy spora część Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nie przeszkadza to jednak jednemu z biur podróży, aby wysyłać tam klientów na wycieczkę.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź: Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

W trakcie postępowania okazało się, że zaginione pieniądze zostały wpłacone na 14 lokat bankowych

Radcowie okradli KUL na 3 mln zł? Nie przyznają się do winy

Trójka radców prawnych została oskarżona o przywłaszczenie spadku, który miał otrzymać Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wyrok miał zapaść dzisiaj, sąd jednak zmienił zdanie.

Różne kolory flag - co oznaczają

Powódź: jak wzywać pomoc za pomocą flag lub kawałków materiału

Na razie nasz region pod względem hydrologicznym jest spokojny, ale strażacy w regionie non stop monitorują stan wód

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

W puławskim Ratuszu utworzone zostało dzisiaj miejsce zbiórki darów na rzecz poszkodowanych w powodziach na południu kraju. Potrzeba głównie żywności, wody butelkowanej i środków czystości.

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

Wybory w Opolu zakończone. Duża przewaga faworytki

W niedzielę, 15 września, mieszkańcy kilku ulic Opola Lubelskiego wzięli udział w wyborach uzupełniających do miejskiej rady. Frekwencja wyniosła prawie 23 proc. Najwięcej głosów spośród piątki zainteresowanych otrzymała kandydatka komitetu "Wspólna Gmina".

Łukasz Jabłoński od soboty jest nowym wiceprezesem zarządu w Motorze Lublin.

Łukasz Jabłoński, czyli w Motorze Lublin wiceprezes ds. wszelkich związanych z organizacją

W sobotę były sternik Korony Kielce Łukasz Jabłoński oficjalnie został wiceprezesem zarządu Motoru Lublin. W poniedziałek beniaminek PKO BP Ekstraklasy przedstawił nowego pracownika podczas konferencji prasowej.

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Jak dbać o stiuk? Praktyczne porady dla właścicieli

Stiuk to jeden z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich materiałów dekoracyjnych, który może dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Jego unikalna struktura i estetyka sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Jednak, aby stiuk zachował swoje walory przez długi czas, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą właścicielom stiuku w jego pielęgnacji, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina
galeria

Uczcili bohaterów walk w obronie Lublina

W poniedziałek, 16 września odbyły się obchody 85. rocznicy walk w obronie Lublina, stoczonych z niemieckim najeźdźcą 16 i 17 września 1939 r. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji oddali hołd obrońcom Lublina i Ojczyzny z września 1939 r.

Ten owczarek to tzw. pies dualny. Był szkolony i do wykrywania wyrobów tytoniowych, i do wywęszenia pieniędzy

Wywęszy gotówkę w każdej skrytce

Był szkolony do wykrywania przemycanych papierosów, ale przeszedł jeszcze jeden specjalistyczny kurs. Teraz owczarek niemiecki, który wspiera funkcjonariuszy celnych z Zosina potrafi wywęszyć również gotówkę.

Ewakuacja mieszkańców zalanych domów

Powódź w Polsce. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej

Coraz więcej zalanych miast i miasteczek, zniszczonych domów, mostów, przełamanych zapór. W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na południu Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty