- Spójrz, to nasze szare kamienice. Każdy z nas to nowy kolor – stare Bronowice – to pierwsze słowa, jakie usłyszymy w teledysku do utworu „Szare kamienice”. Nagrał go Brono Skład, czyli młodzież mieszkająca w starej części Bronowic
Krótki klip przedstawia życie dzieci w najbardziej barwnej dzielnicy Lublina – na starych Bronowicach. Tekst oraz teledysk powstały podczas zajęć realizowanych w Punkcie Kultury przy ulicy Skibińskiej – piszą twórcy o udostępnionym wczoraj w mediach społecznościowych teledysku.
W nagraniu do „Szarych kamienic” wystąpiło siedem osób: Kuba, Samanta, Julka, Nikola, Werka, Kuba i Marta. Mieszkają na starych Bronowicach i doskonale wiedzą, o czym rapują.
- Oni tam mieszkają, więc doskonale potrafią przekazać, jak im się tam żyje – mówi Natalia Dyjach, pedagog i koordynatorka zajęć w Punkcie Kultury przy ul. Skibińskiej.
Jedna z bohaterek teledysku – Werka – mówi, że mieszka jej się bardzo „sztywniutko”. Kiedy dopytujemy, co to znaczy, odpowiada: - Bardzo, bardzo dobrze.
Tekst napisała czwórka dzieci. Oprócz Werki – Eryk, Amelka i Marta.
- Myślę, że tekst jest dla nich bardzo ważny. Jest on przepełniony wewnętrznymi szyframi, które oni świetnie rozumieją, oraz ich pseudonimami. To jest dla nich na pewno coś fajnego – podkreśla Natalia Dyjach.
- Pomysł na zrobienie takiego teledysku pojawił się podczas zajęć z kultury hip-hopowej dla dzieci. Dzieci wyrażają w tym teledysku po prostu to, co czują – mówi Natalia Dyjach.
Chociaż sam klip jest dosyć krótki – trwa minutę i dziewięć sekund – to praca nad nim była bardzo wymagająca i zajęła nawet kilka tygodni.
Produkcją muzyczną zajmował się Świt, warstwa dźwiękowa powstała w Łejkap Studio. Teledysk zmontował @donsollo. Opiekunem artystycznym całego projektu był Dawid Reja.
Co ciekawe, ten utwór mógł brzmieć zupełnie inaczej. W finalnej wersji dzieci rapują do typowo hip-hopowego beatu. Wcześniej natomiast próbowały swoich sił także z innymi utworami i to bardzo odmiennymi stylistycznie, jak na przykład muzyka klasyczna.
Jak zapowiada Natalia Dyjach, to pierwszy teledysk, który powstał w ramach zajęć w Punkcie Kultury i w planach jest także kilka innych. Ponownie w rolach głównych wystąpi młodzież ze starej części Bronowic, która będzie opowiadać o swoich doświadczeniach z życia w tej części Lublina.