Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

5 sierpnia 2023 r.
12:21

Bronowice i Kośminek na starych zdjęciach z ubiegłego wieku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Tak wyglądały kiedyś lubelskie dzielnice: Bronowice i Kośminek. Prezentujemy Państwu bardzo rzadkie fotografie historycznych ulic Lublina z początku lat 70.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzielnica Bronowice, zlokalizowana na terenie pomiędzy ul. Fabryczną i jej przedłużeniem w postaci ul. Droga Męczenników Majdanka, Bystrzycą i ulicami Łęczyńską i Hutniczą i linią kolejową Lublin - Chełm, stanowi najstarszą dzielnicę przemysłowo-mieszkalną Lublina.

W 1826 r. wytyczono „trakt uścigłuski”, który w pierwszym odcinku od mostu na Bystrzycy do Kośminka przyjął nazwę ulicy Fabrycznej. W klinie pomiędzy ul. Fabryczną, a rzeką Czerniejówką mieścił się ośrodek folwarku Bronowice, który w II poł. XIX w. należał do rodziny Sachsów.

Po przeciwnej stronie ul. Fabrycznej rozpościerał się plac, pozyskany przez miasto od rodziny Chróścieleckich, gdzie w 1875 r. powstał ogród jordanowski, zwany parkiem bronowickim. Osią urbanistyczną Bronowic była i jest ulica Łęczyńska wraz z równoległą linią kolejową.

Przy ulicy Łęczyńskiej znajdowały się zakłady wapienno-cementowe, fabryka Eternitu rodziny Rylskich i najstarsza cementownia – w latach późniejszych Lubelska Fabryka Wag. Po prawej stronie ul. Łęczyńskiej położone były: Rządowa Rektyfikacja, później Fabryka Wódek Polskiego Zrzeszenia Spirytusowego, Magazyny Zbożowe potem Centrala Nasienna – ul. Łęczyńska 7-9.

Na wschód od linii kolejowej przy ul. Wrońskiej mieścił się zakład kotlarsko-mechaniczny i fabryka samolotów E. Plage i T. Laśkiewicz. Po drugiej stronie ul. Wrońskiej znajdowało się „pole lotnicze” sięgające do ul. Krańcowej. Tereny między Majdanem Tatarskim i szosą zamojską do lat 50. XX w. pozostały niezabudowane, dopiero w latach 1950-54 wzniesiono tu dzielnicę mieszkaniową. 

Z części gruntów wsi Bronowice po poł. XIX w. utworzono osadę przemysłową „Kośminek”. W 1861 r. przemysłowiec Michał Kośmiński wybudował pierwszy w Lublinie młyn parowy przy ul. Garbarskiej 3 i od jego nazwiska nazwano tę część dzielnicy Bronowice. Osada zwana młyńską rozrastała się wzdłuż ul. Garbarskiej, gdzie naprzeciw młyna trochę później założona została garbarnia Luchta, stąd nazwa ulicy. W pobliżu powstały zakłady odlewnictwa żelaznego – stąd nazwa ul. Żelaznej, a przy ul. Długiej fabryka knotów i w końcu XIX w. koszary podoficerów piechoty carskiej. Ul. Długa stanowiła główną ulicę historycznego Kośminka.  

Źródło: „Studium naukowo-historycznego Lublin – Przedmieścia” z lat 1971-1972, z części dotyczącej dzielnicy Kośminek opracowanej przez Stanisława Michalczuka i Jadwigę Teodorowicz – Czerepińską. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium