Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.
Antepedium to bogato zdobione pokrycie lub zasłona mensy ołtarza w kościele. Może być wykonane ze złota i srebra, haftowanych tkanin, drewna lub wytłaczanej skóry. Na antepedium były zazwyczaj wyobrażane sceny o treści ewangelicznej. Nazwa pochodzi z łacińskiego ante pedes – "przed stopami".
W Chełmie antepedium znajdziemy w bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wykonane w srebrze przedstawia króla Jana Kazimierza, składającego hołd Matce Bożej Chełmskiej po zwycięskiej bitwie pod Beresteczkiem, co tłumaczy napis: "Zwycięstwo sławnej cudami w swoim obozie Maryi pod Beresteczkiem, gdzie najjaśniejszy Jan Kazimierz, król Polaków, w obecności tego świętego obrazu, obrawszy hasło: "Najświętsza Marya Chełmska", zwycięskim polskim orężem zniszczył sprzysiężony związek zbuntowanych Kozaków ze Scytami przeciw Państwu roku Pańskiego 1651-10 czerwca."
Antepedium zdemontowano, bo ma trafić do konserwacji. Okazja ku temu jest "okrągła", bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Antepedium powróci na ołtarz sanktuarium w lipcu.