Chełm włącza się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata – Polska”, troszcząc się o swoje otoczenie i przyszłość. Finałem wspólnych działań będzie ekopiknik z wieloma atrakcjami i warsztatami o tematyce ekologicznej.
W ramach tej inicjatywy już po raz 31 Polacy włączają się w troskę o swoje najbliższe środowisko. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Na straży czystej ziemi”. Tegoroczna edycja, nawiązująca do symboliki Dzikiego Zachodu, piętnuje bezmyślne niszczenie środowiska.
W Chełmie sprzątanie rozpoczęło się 18 września i potrwa do 23 września. W inicjatywie bierze udział 3213 osób, które utworzyły 39 grup, sprzątających wybrane obszary miasta. W akcję zaangażowani są zarówno mieszkańcy Chełma, jak i uczniowie lokalnych szkół oraz przedszkoli. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) zapewnia uczestnikom niezbędne materiały, takie jak worki i rękawice.
Przedszkolaki mają za zadanie przygotowanie rysunku pt. „Posprzątajmy nasz świat”, natomiast uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych podejmują działania na rzecz miasta, takie jak sprzątanie terenu, sadzenie roślin czy naprawa elementów otoczenia.
- Wszyscy, którzy zdecydują się na podjęcie wyzwania, proszeni są o przesłanie zdjęć z akcji, z których wybierzemy i nagrodzimy najciekawsze propozycje- informuje Tomasz Wójcik, dyrektor operacyjny MPGK Chełm.
Po zakończeniu działań koordynatorzy grup są proszeni o zgłoszenie ilości zebranych odpadów, które po telefonicznym zawiadomieniu Zakładu Oczyszczania Miasta MPGK, zostaną odebrane ze wskazanych miejsc.
- Te dane są bardzo istotne, ponieważ przekazujemy je do Fundacji Nasza Ziemia, która koordynuje akcję ogólnopolską, po której zakończeniu jest przygotowywany ogólnopolski raport- wyjaśnia Tomasz Wójcik.
Finałem tegorocznej akcji będzie eko piknik, który odbędzie się na placu Łuczkowskiego w Chełmie w godzinach 11-14. W programie przewidziano wiele atrakcji, w tym gry i zabawy ruchowe dla najmłodszych, eko- quizy, warsztaty plastyczne z tkaniną z recyklingu. Dodatkowo odbędą się zajęcia edukacyjne, takie jak szycie toreb tekstylnych, nawiązujące do nadchodzących zmian przepisów dotyczących selektywnej zbiórki tekstyliów.
Podczas pikniku nie zabraknie ekologicznych akcentów – m.in. fotobudki wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu oraz regału do wymiany przeczytanych książek. Będzie też możliwość oddania używanej odzieży w zamian za sadzonki roślin.