Rodowity mieszkaniec Chełma ten test zda nawet z zamkniętymi oczami. A niektóre pytania są dość podchwytliwe.
Chełm to jedno z czterech miast w województwie lubelskim na prawach powiatu. Znajduje się we wschodniej części Polski, zaledwie 42 km od granicy z Białorusią i 21 km od granicy polsko-ukraińskiej.
Cheł prawa miejskie uzyskał pod koniec XIV wieku - dokładnie w 1392 roku. Miasto zajmuje trzecie miejsce w województwie lubelskim pod względem ludności (wyprzedza je Lublin oraz Zamość). Miasto wyjątkowe jest pod tym względem, że znajduje się na styku wielu kultur - polskiej, ruskiej oraz żydowskiej.
Nazwa pochodzi jeszcze z języka prasłowiańskiego. Pierwsze ślady osadnictwa na ziemiach chełmskich pochodzą z epoki paleolitycznej.
W herbie Chełma mamy białego niedźwiedzia kroczącego w prawo pośród trzech dębów rosnących obok siebie na wzgórzu, przy czym środkowy dąb, znajduje się na bliższym planie niż zwierzę. Nad tarczą herbową widnieje złota korona króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Herb nawiązuje do pewnej lokalnej legendy. Gdy Mongołowie najechali na miasto, plądrowali je całkowicie. Poszukując chowających się ludzi, weszli do jednej z jaskiń, skąd jednak po chwili wybiegli w popłochu, uciekając przed białym od kredy niedźwiedziem, ponieważ, w ich wierzeniach, biały niedźwiedź był istotą czczoną jak bóstwo.
A skoro już o kredzie mowa, miasto z niej słynie. To właśnie na terenach Chełma znajdują się największe składowiska kredy. Przez kopalnię znajdującą się pod ziemią zdarzało się, że budynki zapadały się. Ze względu na kredowe podłoże nie znajdziemy też żadnych wieżowców w Chełmie. Najwyższym budynkiem jest szpital wojewódzki, który ma zaledwie 8 pięter. Drugi budynek mający wysokość powyżej 5 pięter, to 6-piętrowy hotel.
Przez miasto przepływa rzeka Uherka - dopływ Bugu.
A jakie inne ciekawostki znasz na temat Chełma? Wiesz jaka ulica jest najdłuższa? Kto znany urodził się w tym mieście? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z naszego quizu.