Przyjęło się, że noce muzeów organizowane są w weekend przed lub po 18 maja, zarezerwowanym na Międzynarodowy Dzień Muzeów. Muzeum Ziemi Chełmskiej po raz kolejny trzyma się drugiego z tych wariantów. W przeciwieństwie do wielu innych placówek na X Noc Muzeów zaprasza 21 maja.
Noc w chełmskim muzeum rozpocznie się o godzinie 18 w pomieszczeniach przy ul. Lubelskiej 55 otwarciem wystawy „Zenon Michał Jan Waśniewski - malarz, poeta, pedagog, żołnierz”. To zaplanowana z rozmachem próba przedstawienia życia i twórczość artysty malarza, działającego w Chełmie w latach 1921-1942. Na wystawie zobaczymy jego prace ze zbiorów własnych chełmskiego muzeum oraz udostępnione przez rodzinę, Muzeum Lubelskie, Chełmską Bibliotekę Publiczną i Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Urządzenie wystawy i wydanie katalogu w ramach wspierania działań muzealnych dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po wernisażu o godzinie 19.30 organizatorzy zaplanowali koncert „Pod dachami Paryża” z wykorzystaniem piosenek Jaques'a Brela, w wykonaniu zespołów artystycznych oraz solistów z miejscowego Młodzieżowego Domu Kultury. Po nich o godzinie 21 wystąpi solistka Yaga Kowalik wraz z ukraińskim akordeonistą Walentynom Dąbrowskim w repertuarze takich artystów, jak Juliette Greco, Edith Piaf, Charles Aznavour. Ten koncert piosenki francuskiej powstał we współpracy z Teatrem Piosenki Francuskiej w Krakowie.
Ponadto muzealne nocne Marki do północy będą mogli zwiedzić wszystkie czynne w muzeum wystawy, w tym ekspozycję otwartą 18 maja w pomieszczeniach muzeum przy ul. Lubelskiej 55, a poświęconą sztuce lat 70. XX wieku ze zbiorów Galerii 72. W tym samym budynku dostępna będzie także wystawa obrazów pochodzącego z Chełma Simona Mondzaina. Kolejna wystawa malarstwa, tym razem chełmskiego prymitywisty Juliana Bajkiewicza będzie otwarta w muzealnym budynku przy Lubelskiej 56 A. Tam też zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z archeologiczno-etnograficzną ekspozycją „Powrót do przeszłości” ilustrującą dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego.
Muzealnicy zapraszają także do kolejnych swoich pomieszczeń przy ul. Lubelskiej 57 gdzie czynna jest wystawa „Eugeniusz Krajewski – zapomniany malarz i pedagog”. Obok będzie tam można obejrzeć także współczesne ikony napisane przez brata Marcina Świadra OFM Cap. W tym samym budynku prezentowane są też „Skarby przyrody”.