Obok kościoła pw. Przenajświętszej Trójcy – na miejskim terenie – powstaje pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Zostanie odsłonięty 10 kwietnia – w pierwszą rocznicę tej tragedii.
– Dla mnie to bardzo osobista sprawa – mówi senator. – W katastrofie w Smoleńsku zginęło trzech senatorów, z którymi zasiadałem w senackich ławach, a także grono znanych mi blisko posłów z różnych ugrupowań.
Senator Cichosz też miał lecieć na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jak przyznaje, pod wpływem niewytłumaczalnego impulsu zrezygnował w ostatniej chwili. Przyznaje, że w Krasnymstawie nie on jeden wystąpił z inicjatywą upamiętnienia ofiar. Do jego biura przychodzili w tej sprawie m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich i związkowych i to wcale nie- związani z PiS.
– Stanęło na tym, że przy ich wsparciu zająłem się finansową stroną przedsięwzięcia – dodaje senator. – Uznałem, że o żadnej społecznej zbiórce nie może być mowy, gdyż większość mieszkańców powiatu i tak ledwo wiąże koniec z końcem.
– Trudno było zareagować inaczej – mówi Dariusz Turzyniecki, zastępca burmistrza miasta. – Skoro już zrodziła się taka inicjatywa i towarzyszą jej społeczne emocje, to nie pozostaje nic innego, jak pomóc.
Znalazł się przewoźnik, który sprowadził na miejsce kamień z kamieniołomów, jak i przedsiębiorca, który udostępnił dźwig.
W efekcie, kamień już stoi i zostanie opatrzony granitową tablicą z prawdopodobnie takim napisem: "Smoleńsk 10 kwietnia 2010, pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Aleksandra Kaczyńskiego i jego żony Marii oraz wszystkich, którzy zginęli w katastrofie w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Cześć ich pamięci.
Senator i mieszkańcy Powiatu Krasnostawskiego.
Uroczystość odsłonięcia pomnika przy ul. Okrzei ma się odbyć według wojskowego ceremoniału. Zaproszenie na uroczystośc otrzymała już orkiestra z Młodzieżowego Domu Kultury.