Trwają ostatnie przygotowania do ustawienia w centrum Chełma figury światowej sławy skrzypaczki Idy Haendel. Skwer u zbiegu ulic Mickiewicza i Lubelskiej, na którym pojawi się odlana z brązu 7-letnia Ida, został już uporządkowany
– „... wiem, skąd jestem. Mych chełmskich korzeni i dzieciństwa przy ulicy Łącznej 5 nie przysłoniły koncerty z największymi postaciami muzyki i dla największych tego świata” – tak podsumowuje swe życie Ida Haendel w dokumencie z 2011 roku w reżyserii Christin Jezior.
Była „cudownym dzieckiem” – w wieku czterech lat rozpoczęła naukę w warszawskim konserwatorium Mieczysława Michałowicza. Później Ida kształciła się po okiem Carla Flescha w Berlinie i George’a Enescu w Paryżu. Była najmłodszą uczestniczką I Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie w 1935 roku i zajęła siódme miejsce. W 1936 roku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkała do 1952 r. kiedy to przeniosła się do Montrealu.
Haendel koncertowała na scenach całego świata z najsłynniejszymi muzykami i dyrygentami, m.in. z Arturem Rubinsteinem, Władymirem Aszkenazym, Rafaelem Kubelikiem, Valentiną Lisitsą i Zubinem Mehtą. Mieszka w Miami Beach na Florydzie w USA.
W Chełmie była w 2006 i 2011 roku, jej imieniem nazwano sale koncertową Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie.
Prace nad upamiętnieniem skrzypaczki podjęto jeszcze w 2018 roku, ale projekt nie został skonsultowany z konserwatorem zabytków, który z gazet dowiedział się, że ówczesne władze Chełma zamierzają upamiętnić Idę Haendel w historycznym miejscu.
Plac przy ul. A. Mickiewicza 1/Lubelskiej 46 związany jest z historią kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Ducha. Pierwsze wzmianki o drewnianej świątyni pochodzą jeszcze z końca XV w. Nad właściwym sposobem zagospodarowania placu po rozebranym kościele zastanawiano się już w okresie międzywojennym.
– Zagospodarowanie skweru – oprócz ustawienia figury skrzypaczki – zakłada wymianę zniszczonej nawierzchni z częściowym zachowaniem ceglanych zarysów fundamentów kościoła pw. Świętego Ducha – mówi Damian Zieliński z Biura Prezydenta Chełma. Dodatkowo na skwerze staną ławki i kosze na śmieci, trejaż, słupki drogowe oraz tablica informacyjna. Zachowana zostanie zieleń i zaaranżowana nowa – pojawią się m.in. berberysy czy winobluszcz.