Uwzględniona w planach Chełma budowa przeładunkowych terminali ma szanse na realizację. Władze miasta podpisały właśnie w tej sprawie list intencyjny z operatorem transportowym PCC Intermodal S.A.
– Wskazaliśmy przedstawicielom tej firmy teren po dawnym lądowisku sanitarnym przy ul. Wschodniej – mówi Józef Górny, zastępca prezydenta Chełma, który rozmawiał z PCC Intermodal S.A. – Nasi goście docenili potencjał tego miejsca. Jego atutami jest doskonałe skomunikowanie z międzynarodowym szlakiem kolejowym E 7 i krajową „dwunastką” oraz bliskość największego drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Liczy się i to, że proponowany przez nas teren jest oddalony od siedzib ludzkich i wciąż pozostaje niezagospodarowany. Każdy inwestor ma tam więc nieograniczone pole manewru.
PCC Intermodal S.A. to obecny na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lider wśród prywatnych operatorów transportu międzynarodowego, transportu intermodalnego (wykorzystującego więcej niż jeden rodzaj transportu – red.), przewozu kontenerów oraz transportu kolejowego. Działalność spółki obejmuje przede wszystkim organizację transportu i przewóz kontenerów – jak informuje firma – bezpośrednio do drzwi klienta. Podmiot z którym rozmawia miasto organizuje transport w oparciu o regularne, polskie i zagraniczne, połączenia kolejowe (pociągi kontenerowe), pomiędzy terminalami przeładunkowymi oraz zsynchronizowane z nimi przewozy samochodowe.
Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, spółka podjęła się stworzenia sieci nowoczesnych terminali przeładunkowych na terenie całego kraju w zlokalizowanych w regionach, najbardziej strategicznych dla rozwoju branży.
– Po podpisaniu listu intencyjnego mamy nadzieję, że również Chełm znajdzie się na mapie terminali zawiadywanych przez PCC Intermodal S.A. – dodaje Górny. – Zdaję sobie sprawę, że to dopiero początek długiej i niełatwej drogi do osiągnięcia ostatecznego celu. Najważniejsze, że pierwszy krok został zrobiony.
Zdaniem Józefa Górnego uruchomienie w Chełmie terminala intermodalnego w znaczący sposób poprawi inwestycyjną atrakcyjność całego obszaru dawnego województwa chełmskiego.
Budowę przeładunkowych terminali uwzględnia przyjęty przez miasto dokument „Strategiczne Inwestycje Terytorialne”.