Znany z kontrowersyjnego kontraktu na zakup respiratorów, Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, a aktualny I zastępca prezydenta Chełma, znowu będzie pracował dla rządu. Właśnie został powołany na dwuletnią kadencję wiceprzewodniczącego Rady do Spraw Cyfryzacji. Cieszyński pozostanie w Chełmie i będzie łączył wiceprezydenturę w mieście z nowym obowiązkami w ministerstwie, za które nie będzie otrzymywał żadnych pieniędzy.
Kolejne obowiązki spadają na Janusza Cieszyńskiego. W sierpniu 2020, po 944 dniach pracy, opuścił swój gabinet w Ministerstwie Zdrowia. Wcześniej jako wiceminister zdrowia, odpowiadał za organizację zakupów. W tym, już po wybuchu epidemii, za kontrowersyjny zakup respiratorów.
To była transakcja zawarta z handlarzem bronią z niewielkiej firmy E&K z Lublina. W spółce. która nie miała doświadczenia w handlu sprzętem medycznym, zamówiono 1241 respiratorów płacąc 150 milionów złotych zaliczki. Respiratory nie dotarły do szpitali, a Prokuratoria Generalna walczy w sądach o zwrot zaliczki od spółki E&K wraz z odsetkami oraz o zapłatę kar umownych.
W listopadzie 2020 Janusz Cieszyński trafił do Chełma – najpierw zaprezentował z prezydentem Jakubem Banaszkiem miejski programu pomocy przedsiębiorcom, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa.
Zaraz po tym, powołano go na stanowisko wiceprezydenta miasta – podano, że do zadań Cieszyńskiego należeć będzie „wdrożenie projektu cyfryzacji Urzędu Miasta, koordynacja projektu budowy Medycznego Miasteczka oraz współtworzonej przez siebie miejskiej strategii walki z Covid-19, a także współpraca z Kancelarią Premiera i administracją rządową”.
29 grudnia 2020 roku, wybrano Janusza Cieszyńskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie.
Miesiąc później lokalne media doniosły, że prezydent Jakub Banaszek powierzył mu funkcję koordynatora wartego blisko 12 mln zł projektu „Budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów”.
Z końcem marca bieżącego roku, premier Morawiecki powołał Janusza Cieszyńskiego na dwuletnią kadencję wiceprzewodniczącego Rady do Spraw Cyfryzacji. Rada to 20-osobowy think-tank, którego członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem Ministra Cyfryzacji oraz Komitet Rady Ministrów ds Cyfryzacji. Jej członkowie opiniują dokumenty strategiczne, związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego w takich obszarach jak integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej, czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci.
Janusz Cieszyński nie porzuci jednak Chełma. Pozostanie w mieście i będzie łączył wiceprezydenturę z nowym obowiązkami w ministerstwie, za które nie będzie otrzymywał pensji. Będzie miał na to czas.
– Rada to organ doradczy, jej członkowie spotykają się raz na kwartał – zapewnia Damian Zieliński z Gabinetu prezydenta Chełma. – Funkcja więc nie wypłynie na wykonywanie obowiązków I zastępcy.