Z uruchomieniem w Chełmie hubu technologicznego pod nazwą Centrum Rozwoju Regionalnego, będącego filią Centralnego Ośrodka Informatyki wiązane są w mieście spore nadzieje. W rządowej agendzie pracę znajdzie kilkadziesiąt osób, ale najważniejszy "stołek" szefa placówki jest już zajęty.
Chełmskie biuro Centralnego Ośrodka Informatyki, które zostanie otwarte jesienią, będzie pierwszą filią COI w kraju (planowane jest otwarcie jeszcze dwóch następnych) i w całości będzie podlegać centrali w stolicy. Za działania w placówce odpowiedzialny będzie Marcin Kubarek, obecny dyrektor COI w Warszawie.
– Jeżeli chodzi o plany związane z rozwojem biura, przede wszystkim będziemy wdrażać działania wspierające cyfryzację gmin. W tym celu początkowo skupimy się na przeprowadzeniu badań i zdefiniowaniu potrzeb mieszkańców w związku z planowanym tworzeniem dla nich usług cyfrowych – mówi Marcin Kubarek, dyrektor COI.
W chełmskiej filii COI zatrudnionych zostanie kilkadziesiąt osób, w pierwszej kolejności specjaliści z obszaru userexperience oraz z doświadczeniem przy tworzeniu oprogramowania z wykorzystaniem platform low-code oraz no-code.
– Wynika to z konieczności przebadania tego, jakie są potrzeby mieszkańców i administracji publicznej mniejszych gmin – w oparciu o potrzeby Chełma - w obszarze cyfryzacji. Dopiero na podstawie takich badań będziemy mogli zaproponować szereg rozwiązań, które ułatwią działania w sferze cyfrowej i sprawią, że mieszkańcom zarówno Chełma, jak i innych gmin będzie się żyło lepiej – podkreśla dyr. Kubarek.
Prace nad powstaniem nowego biura już trwają. Chełmski ratusz w czerwcu na jego potrzeby zakupił budynek po dawnym Banku PKO BP przy ul. gen. Orlicz-Dreszera. Dzisiaj z kolei w Chełmie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne, w którym uczestniczyła delegacja COI.
– Ten zespół zajmuje się przygotowaniem pracy na rzecz cyfrowego wsparcia gmin. Pierwsze efekty tych rozmów zobaczymy pewnie we wrześniu. Natomiast jeśli chodzi o wdrożenie pierwszej usługi, trudno dziś określić dokładną datę, ponieważ dopiero są prowadzone rozmowy i badania na temat potrzeb. Na pewno będzie to przebiegać płynnie i w ścisłej współpracy z urzędnikami i mieszkańcami Chełma – tak, aby jak najszybciej mogli korzystać z ułatwień cyfrowej administracji samorządowej. – zapewnie dyr. Kubarek.