Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na niezwykły wernisaż wystawy fotografii Jacka Mirosława ilustrujących koncerty, jakie odbywały się w ramach legendarnych Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych.
Jacek Mirosław (ur. 1944 w Lublinie) to fotoreporter, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, wieloletni pracownik „Dziennika Wschodniego”, wcześniej znanego pod nazwą „Sztandar Ludu” i „Dziennik Lubelski”. Dokumentował życie społeczne i kulturalne Lublina oraz regionu. Wśród zdjęć jego autorstwa szczególne miejsce zajmują fotografie przedstawiające życie artystyczne, a wśród nich koncerty odbywające się w ramach LSWJ.
Pierwsze Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych odbyły się w Lublinie na początku lat 70. Impreza zrodziła się z inicjatywy i pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wydarzenie, które z założenia miało mieć charakter krajowy, bardzo szybko przerodziło się w międzynarodowy. W 1974 r. wystąpiła Monika Bergkvist ze Szwecji, której akompaniował warszawski Gold Washboard, a z Bułgarii przyjechała Sveta Todorowa Gosteva i Veselin Nikolov, którzy wystąpili w jednym bloku z grupą Krzysztofa Sadowskiego. Koncerty zwykle odbywały się m.in. w hali sportowej (WOSTiW), Lubelskim Domu Kultury czy w „Chatce Żaka". Przez cały czas trwania LSWJ lubelska publiczność mogła zobaczyć całą plejadę gwiazd polskiego jazzu i muzyki rozrywkowej takich jak: SBB, Andrzej Rosiewicz, Marianna Wróblewska, Novi Singers, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem czy grupa Laboratorium. Z wykonawców zagranicznych w Lublinie wystąpili: Magni Wentzel, Hinduski Radha Suresh Shottam, brytyjska grupa Voice m.in. z Julią Tippett , francuzka Angi Domdey, bułgarski Kwintet Wesselina Nikolova, Norweżka Karin Krog z Johnem Surmanem, brazylijska pianistka i wokalistka Tania Maria, Sheila Jordan i Babs Gonzales z USA. Z początkiem lat 80. zaczął się trudny okres w historii lubelskiego jazzu, który objawił się zawieszeniem festiwalu z 10-letnią tradycją.
Wernisaż odbędzie się 1 października (wtorek) o godz. 18.00 w Galerii OKNA MBP Lublin - ul. Peowiaków 12, I piętro. Wystawa jest wspólną inicjatywą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wystawę będzie można oglądać do 8 października.