Wystawę "Sport żydowski w przedwojennej Warszawie” można oglądać przez ponad miesiąc. W czerwcu w Hotelu Ilan pojawi się kolejna wystawa "Żydzi, dobroczynność, Warszawa”. Ostatnia z cyklu będzie prezentacja dotycząca prof. Mojżesza Schorra, która przyjmie trochę inną formę. Zamiast plansz, organizatorzy planują użycie billboardów o dużej powierzchni.
Wystawa plenerowa "Sport żydowski w przedwojennej Warszawie” zainaugurowała cykl prezentacji organizowanych przez Hotel Ilan we współpracy z warszawską fundacją im. Mojżesza Schorra. Wystawy oglądać będzie można do końca wakacji na terenach hotelu Ilan przy ul. Lubartowskiej 85.
Zdjęcia żydowskich szachistów, bokserów, piłkarzy i lekkoatletów można oglądać od czwartku. Lokalizacja wystawy nie jest przypadkowa.
Budynek, w którym dzisiaj mieści się hotel, pełnił kiedyś rolę Lubelskiej Szkoły Mędrców i był największą uczelnią talmudyczną na świecie. Obecnie mieści się tu również synagoga, która służy lubelskiej społeczności żydowskiej oraz licznie odwiedzającym miasto chasydom i grupom turystów z Izraela.
Przygotowania
Wystawa pokazuje dzieje żydowskiego sportu w przedwojennej Warszawie. Na 30 planszach pokazano ludzi uprawiających różne dyscypliny.
– Eksponaty są własnością warszawskiej fundacji. Bez jej wsparcia nie bylibyśmy w stanie zrealizować zamierzonego celu – mówi Grzegorz Mazur, specjalista ds. marketingu Hotelu Ilian.
Przed wojną żydowscy sportowcy odgrywali bardzo ważną rolę w polskim sporcie. W społeczności żydowskiej sport był elementem dużo większej całości. Kluby prowadziły kursy, organizowały imprezy, wypełniały czas wolny. Sport pozwalał na odnalezienie się w trudnych czasach. Był krzykiem społeczności, która szukała dla siebie miejsca na świecie.
Rekordy i medale
Symbolem żydowskiego sportu jest klub Makabi Warszawa. Powstał w 1915 roku i bardzo szybko stał się solidną marką w kraju. Nie był to jednak jedyny żydowski klub w stolicy. Warszawscy Żydzi upodobali sobie między innymi piłkę nożną, czego efektem było założenie zespołu Gwiazda.
Żydowskim sportowcom udało się ustanowić ponad 30 indywidualnych rekordów Polski, zdobyli 84 indywidualne tytuły mistrzów kraju i 24 drużynowe. Reprezentowali nasz kraj ponad 126 razy na arenach międzynarodowych w różnych dyscyplinach. Tego wszystkiego dowiemy się odwiedzając wystawę.
– Chcemy pokazywać również rzeczy kulturalne, związane z kulturą żydowską oraz miejscem, w którym się znajdujemy – tłumaczy Grzegorz Mazur. – Przybliżać kulturę żydowską mieszkańcom Lublina oraz pokazać, co wnosiła ona do narodu polskiego.