Pierwsza Noc Muzeów w Polsce miała miejsce w 2003 roku w Poznaniu. Polska edycja tego wydarzenia odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów
W Lublinie, w sobotni wieczór (16 maja) przygotowanych zostało wiele wyjątkowych imprez kulturalnych, a muzea udostępniają nie raz zbiory i miejsca, których na co dzień nie oglądamy. Czynne będą nie tylko te lubelskie, lecz także wiele innych placówek: w Kazimierzu, w Nałęczowie, Kraśniku... Zwiedzanie tej nocy jest bezpłatne, ale na niektóre wydarzenia trzeba wcześniej się zapisać.
Muzeum Lubelskie
Godz. 18-20: Warsztaty dla rodzin "Jedwabne opowieści z Krainy Orientu", Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w i Wystawa Sztuki Zdobniczej. Poszukiwanie zabytków wykonanych z jedwabiu, elementów kostiumów na wystawach. Praca z drukami edukacyjnymi na wystawach. Oglądanie wystaw: Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX w i XX w. i Wystawa Sztuki Zdobniczej, pokaz multimedialny, praca plastyczna. Zajęcia warsztatowe: pokaz multimedialny, karty pracy, układanie puzzli (dużoformatowe) na Galerii, projektowanie strojów.
Godz. 18-23: koncert Bardów Zamkowych (dziedziniec Zamku). Wystąpią: Jola Sip, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim, Marek Andrzejewski, Jan Kondrak, Łukasz Jemioła, Duet Nic Wielkiego (Warszawa), Ryszard Borkowski.
Godz. 21: Chorągwiarze – Sbandieratori – żonglerka flagami na dziedzińcu Zamku.
Godz. 18-23: co godzinę oprowadzanie po donżonie i Kaplicy Trójcy Świętej oraz spotkania z kuratorami zbiorów na poszczególnych wystawach.
Dworek Wincentego Pola
oddział Muzeum Lubelskiego (ul. Kalinowszczyzna 13)
Godz. 18: "Polski dworek - wehikuł czasu". Przejścia przez cztery kolejne pomieszczenia, niczym przez okresy historyczne: Księstwo Warszawskie i powstanie listopadowe, Powstanie Styczniowe, lata 1918–19 rok 1944. Stosownie przebrani rekonstruktorzy przedstawiać będą historyczne tło i najważniejsze wydarzenia, prezentując przy tym broń, elementy umundurowania i inne eksponaty z poszczególnych epok. Przy bramie stanie warta historyczna, w ogrodzie zaś zapłoną lampiony i pochodnie.
Po Dworku przechadzać się będzie aktor w stroju szlachcica, od czasu do czasu czytający fragmenty opisów dworów z naszej literatury. Przy akompaniamencie pianina śpiewaczka wykonuje pieśni z wymienionych epok.
Muzeum Literackie im. J. Czechowicza (ul. Złota 3)
Godz. 20: "Piosenka literacka w Muzeum", recital Łukasza Jemioły. W repertuarze: wiersze Juliusza Słowackiego, Józefa Czechowicza i innych poetów.
Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawska 96)
Od godz. 20 do godz. 24 co godzinę "Nocne bajania", czyli wędrówka w scenerii dwóch muzealnych wsi, miasteczka i dworu. Gospodynie wiejskie aranżują spotkania z XIX-wieczną wsią z czasów Oskara Kolberga. Program składa się z 4 części obejmujących 4 sektory muzealne: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Dwór, Miasteczko
Konieczna wcześniejsza rezerwacja (telefoniczna pod nr: 81 533 85 13 w godzinach 7-15 bądź mailowa skansen@skansen.lublin.pl).
Galeria Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5)
Godz. 20 i 22: "Z latarką na wystawę" (dla dzieci). Uczestnicy zwiedzą wystawę edukacyjną "Kryjówka", oświetlając ją latarkami. Będą zagadki i zadania plastyczne.
Godz. 20 i 22: "Gdzie jest ból?" - spacer po wystawie młodego artysty Wojciecha Bąkowskiego zatytułowanej "Ból jest gdzieś w pokoju". Bąkowski tworzy intrygujące obiekty artystyczne, których ważnym elementem jest dźwięk.
Godz. 21: "Graj w sztukę!". Forma gry miejskiej, która tym razem rozegra się we wnętrzu: "planszę" stanowić będzie budynek Galerii Labirynt. Podzieleni na zespoły uczestnicy będą rozwiązywać zagadki dotyczące sztuki, a tym samym zdobywać kolejne punkty. Będą nagrody. Obowiązują zapisy: edu@labirynt.com.
Godz. 22: "Handmade movie" to pierwsza edycja nietypowego przeglądu filmowego. Projekcja prac amatorskich zgłoszonych do udziału w projekcie.
Godz. 23: "Nocna zmiana", wernisaż wystawy. Do jej tworzenia zaproszeni są w szczególności sąsiedzi Galerii Labirynt, czyli mieszkańcy Wieniawy. Ciekawie, czy w swoich domach znajdują przedmioty, fotografie, filmy, które chcielibyście pokazać w galerii sztuki. Chętnych galeria zaprasza z pracami od piątku, 15 maja.