Maraton teatralny, nocna wędrówka po XIX-wiecznej wsi, tropienie duchów i wizualizacja pożaru Lublina. W programie zbliżającej się Nocy Muzeów każdy znajdzie coś
dla siebie
W noc z 16 na 17 maja swoje eksponaty udostępnią zwiedzającym za darmo m.in. Muzeum Lubelskie, Muzeum na Majdanku, czy lubelski skansen. Szereg atrakcji przygotowały na tę noc również lubelskie galerie: Labirynt, Wirydarz i Biała. W Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” będzie można wziąć udział w teatralnym maratonie złożonym z czterech spektakli.
W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się „Nocne bajania” – wędrówka po dwóch wsiach, miasteczku i dworku przybliży uczestnikom XIX-wieczną rzeczywistość wiejską („Nocne bajania” wymagają od uczestników wcześniejszej rezerwacji). Ci natomiast, którzy wolą miejski charakter mogą skorzystać z oferty Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, który organizuje zwiedzanie podziemi Lublina. Punktem kulminacyjnym spaceru po piwnicach Starego Miasta ma być wizualizacja pożaru miasta, który wybuchł
w 1719 r.
W Nocy Muzeów wezmą udział niemal wszystkie większe placówki muzealne w regionie. W Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zwiedzanie upłynie pod hasłem „Świt Chrześcijaństwa”. Muzeum Nadwiślańskie oddział w Janowcu zorganizuje zwiedzanie z dreszczykiem – podczas „nocy duchów” odbędzie się inscenizacja legendy o Czarnej Damie oraz spacer po zamku tropem duchów (wstęp tylko dla dorosłych). Specjalnych atrakcji nie przewiduje Muzeum Czartoryskich w Puławach, będzie można za to je zwiedzać bezpłatnie do godz. 1.
W Zamościu akcja rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do północy. Podczas niej będzie można zwiedzić ekspozycję w Muzeum Zamojskim oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. O godz. 23 będzie można się wybrać na nocne zwiedzanie miasta pod hasłem „Zrewitalizowana Twierdza Zamość”.
Nie wszyscy biorą udział w muzealnym święcie. Zrezygnowały z niego np. Chełmskie Podziemia Kredowe. – Nie bierzemy udziału w Nocy Muzeów, ponieważ nie otrzymaliśmy państwowej dotacji na to przedsięwzięcie. Będziemy za to na Nocy Kultury – mówi Grażyna Biernacka z muzeum. – My tutaj i tak pracujemy 7 dni w tygodniu – dodaje.